Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Percepce finančních rizik
Název práce v češtině: Percepce finančních rizik
Název v anglickém jazyce: Perception of financial risks
Klíčová slova: zadlužování|percepce rizika|finanční rizika
Klíčová slova anglicky: indebtedness|risk perception|financial risks
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: Mgr. Eva Richter, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 31.10.2019
Datum zadání: 31.10.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.11.2019
Datum a čas obhajoby: 10.06.2020 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:07.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Ing. Martina Sieber, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Východiska:
V dnešní době už je běžné si půjčovat téměř na vše, přitom každý třetí Čech se zadlužuje rizikově (ČBA, 2010). Ne všichni lidé si však uvědomují, jaká všechna rizika zadlužování se obnáší. V práci se tedy budu zabývat riziky při zadlužování se, a to jak při bankovních či nebankovních půjčkách. Jak Slovic (1997) uvádí, některé studie ukazují, že ženy vnímají větší míru rizika než muži. Byrnes, Miller a Schafer (1999) došli k závěru, že literatura „jasně“ naznačuje, že „Účastníci mužského pohlaví častěji riskují než ženské účastnice“. Stejně tak některé studie naznačují systematické etnické nebo socioekonomické rozdíly, kdy například lidé, kteří se nacházejí ve znevýhodněných sociálních pozicích obvykle vnímají riziko jako větší (Flynn et al., 2004). Weber, Blais a Betz (2002) ve své studii také odhalily genderové rozdíly při hodnocení rizik, která jsou spojena s finančním chováním – konkrétně s investováním.
Cíle:
Cílem bakalářské práce je zjistit, jaké sociodemografické proměnné souvisí s percepcí rizik zadlužování a zda se percepce rizika liší vzhledem k jednotlivým charakteristikám zadlužování.
Metodika:
Práce bude syntézou a analýzou dostupné literatury a bude podložena empirickými daty na základě online dotazování zaměřeného na percepci rizika. Konstrukce otázek pak bude vycházet z psychometrického paradigmatu.
Hypotézy:
Ženy vnímají větší míru rizika než muži.
Vnímání rizika se liší na základě socioekonomického postavení, vzdělání a finanční gramotnosti.
Lidé vnímají nebankovní půjčky jako více rizikové.
Charakteristika závěrů:
Získání přehledu rizik při zadlužování se, a to jak v oblasti bankovních i nebankovních půjček. Na základě empirických dat potvrzení toho, že se vnímání rizik se liší na základě pohlaví, vzdělání či socioekonomického postavení. Percepcí rizika se konkrétně v České republice mnoho lidí doposud nezabývalo, proto by mohla být má práce v tomto směru přínosem.
Seznam odborné literatury
Czech- ba. (2019). Nakupování Čechů na úvěr 2019. Dostupné online na:https://czech-ba.cz/nakupovani-cechu-na-uver-rizikove-zadluzovani-se-nelepsi
Czech- ba. (2019). Češi a hypotéky 2019. Dostupné online na:https://czech-ba.cz/hypoteku-ma-kazdy-paty-cech
Fitzsimmons, C. (2017). Risks of bank loans. Dostupné online na:https://bizfluent.com/about-5233385-risks-bank-loans.html
Harris, Ch. R, Jenkins, M. (2006). Gender Differences in Risk Assessment: Why do Women Take Fewer Risks than Men? Judgment and decision making. 1 (1), 48 – 63. Dostupné online na:http://journal.sjdm.org/jdm06016.pdf
Pečená, M. (2010). Credit risk and Financial crises.Prague: Karolinum.
Sjöberg,L., Moen B.E., Rundmo, T. (2004) Explaining risk perception. An evaluation of the psychometric paradigm in risk perception research. Trondheim, Norway: c Rotunde publikasjoner.
Slovic, P. (1998). Trust, emotion, sex, politics, and science: Surveying the risk-assessment battlefield. In M. H. Bazerman, D. M. Messck, A. E. Tenbrunsel, & K. A. Wade-Benzoni (Eds.) Environment, ethics and behavior: The psychology of environmental valuation and degradation (p. 277–313). San Francisco: New Lexington Press.
Slovic, P. (2000). The Perception of Risk.London,UK: Earthscan.
Syrový, P., Tyl, T. (2011). Osobní finance: řízení financí pro každého, 2. aktualizované vydání. Praha: GRADA Publishing a.s.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK