Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Problematika pozemních komunikací z pohledu práva životního prostředí
Název práce v češtině: Problematika pozemních komunikací z pohledu práva životního prostředí
Název v anglickém jazyce: Roads from the Perspective of the Environmental Law
Klíčová slova: Ochrana životního prostředí, výstavba pozemních komunikací, provoz na pozemních komunikacích.
Klíčová slova anglicky: Environmental protection, road construction, road traffic.
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Karolina Žákovská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.11.2019
Datum zadání: 19.11.2019
Datum a čas obhajoby: 21.06.2021 13:00
Datum odevzdání elektronické podoby:01.06.2021
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2021
Oponenti: doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
V této práci, ve světle novely liniového zákona, která značně oklešťuje možnosti dotčených orgánů chránit environmentální veřejné zájmy, poskytuji stručný úvod do právní úpravy ochrany životního prostředí ve vztahu k pozemním komunikacím, jejich umisťování a provozu na nich, a nastiňuji zde stav současné právní úpravy v tomto ohledu a prostředky, jimiž jsou v současnosti environmentální veřejné zájmy hájeny v procesu umisťování pozemních komunikací.
Předkládám proto stručný popis negativních důsledků existence pozemních komunikací na životní prostředí, tedy fragmentace krajiny, záborů půdy, znečištění půdy a ovzduší, hluku a umělého osvětlení, přičemž pak hlouběji řeším způsoby, jakými se český právní řád s těmito problémy vypořádává a jaké prostředky ochrany proti nim poskytuje. V tomto ohledu se zabývám zejména samotným procesem umisťování těchto staveb, prostředky ochrany environmentálních veřejných zájmů v těchto procesech a správními akty, jimiž se tyto prostředky ochrany aplikují. V tomto ohledu se zaměřuji zejména na veřejné zájmy na ochraně přírody a krajiny, omezování fragmentace krajiny a ochraně půdy.
Dále rozebírám současnou právní úpravu řešící negativní aspekty pozemních komunikací, které vznikají jejich provozem, tedy hluk, znečištění ovzduší a světelné znečištění. Zaměřuji se přitom zejména na ochranu ovzduší, která je v současnosti velkým tématem jak na úrovni vnitrozemské, tak unijní, v relaci k níž nastíním nástroje a způsoby ochrany ovzduší proti negativním vlivům pozemních komunikací. Následně pak rozeberu českou právní úpravou ochrany proti hluku vznikajícímu provozem na pozemních komunikacích, která dle mého názoru poskytuje příliš mnoho prostoru pro výjimky a zanechává jen málo prostředků ochrany osobám žijícím či vlastnícím pozemky v okolí pozemních komunikací, jejichž hlukové emise díky zastaralé a pochybné právní úpravě často zásadně přesahují bezpečnou úroveň hladiny hluku. Světelnému znečištění se věnuji jen velmi krátce, protože se v našem prostředí jedná o relativně nové a jen velmi okrajově řešené téma a tato problematika souvisí více s urbanizací než s výstavbou pozemních komunikací.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In this Thesis, in light of amendment of the Line Act which severely dampens the concerned authorities’ means of protecting the environmental public interests, I present a brief introduction to the environmental protection legislation in relation to roads, road construction and road traffic, showing the state of related present-day legislation and means through which the environmental public interests are protected during the road construction process as of today.
To this end, I present a brief description of negative effects of roads on the environment, i. e. environmental fragmentation, land annexation, pollution of land and air, noise and artificial lighting. Next, I am showing an in-depth analysis of means through which the Czech law deals with these negative effects and which means of protection against them it offers. I show the road construction process, means of environmental public interest protection in this process and administrative-legal acts through which the means of protection are applied. Here I mostly focus on the environmental public interests in environmental protection, limiting the environmental fragmentation and protection of land.
Next, I present the current state of legislation dealing with the negative aspects of road traffic, i. e. noise, air pollution and light pollution. I focus on protection against air pollution, which is a popular topic both on the local and Union level, and I show the means of protection against air pollution coming from roads. Then I focus on the Czech legislation on protection against noise generated by road traffic, which is, in my opinion, too generous with allowing exceptions. It also leaves only a few means of protection to those living or owning land close to roads where most of the time the noise levels are dangerously elevated above the safe levels, thanks to the obsolete and questionable legislation. I deal with the light pollution only briefly, for it is a relatively new and unexplored topic in our environment and this topic is more related to urbanization than to roads.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK