Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Standardizované hodnocení motoriky a pohybové aktivity u českých dětí
Název práce v češtině: Standardizované hodnocení motoriky a pohybové aktivity u českých dětí
Název v anglickém jazyce: Standardized assessment of motor function and physical activity of Czech children
Klíčová slova: české děti, objektivní hodnocení, subjektivní hodnocení, pohybová aktivita, psychomotorický vývoj, standardizace
Klíčová slova anglicky: Czech children, objective assessment, subjective assessment, physical activity, psychomotor development, standardization
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (13-432)
Vedoucí / školitel: PhDr. Marcela Šafářová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 17.10.2019
Datum zadání: 17.10.2019
Datum a čas obhajoby: 26.03.2024 11:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.11.2023
Datum proběhlé obhajoby: 26.03.2024
Oponenti: doc. Roman Cuberek, Ph.D.
  MUDr. Irina Chmelová, MBA, Ph.D.
 
 
Zásady pro vypracování
V České republice existuje pro jejich pestrost a nejednotnost malé zastoupení čistě motorických testů určených pro odborníky. Hlavním cílem plánovaného projektu bude tvorba vhodné kombinace posturálních testů aplikovatelných na českou populaci dětí ve věku šesti až deseti let vedoucí k časnému zachycení vývojových patologií. Daný diagnostický postup bude sloužit například fyzioterapeutům, rehabilitačním lékařům, pediatrům, aj.
Předpokládám, že se díky vytvoření českých norem pro testování hrubé motoriky u dětí školního věku podaří vytvořit hrubý algoritmus toho, jaké dítě je třeba indikovat k další odborné intervenci a jakému doporučit například pouze všestrannou pohybovou aktivitu.
V neposlední řadě vidím význam plánovaného projektu v možnosti srovnání stejně staré populace jinde v zahraničí.
Seznam odborné literatury
ADOLPH, Karen E., Scott R. ROBINSON, Jesse W. YOUNG a Felix GILL-ALVAREZ, 2008. What is the shape of developmental change? Psychological review. 115(3), 527.

BEATON, Dorcas E., Claire BOMBARDIER, Francis GUILLEMIN a Marcos Bosi FERRAZ, 2000. Guidelines for the process of cross-cultural adaptation of self-report measures. Spine. 25(24), 3186–3191.

GÁBA, Aleš, Petr BAĎURA, Jan DYGRÝN, Zdeněk HAMŘÍK, Michal KUDLÁČEK, Lukáš RUBÍN, Erik SIGMUND, Dagmar SIGMUNDOVÁ, Jana VAŠÍČKOVÁ a Michal VORLÍČEK, 2022. Národní zpráva o pohybové aktivitě českých dětí a mládeže 2022. B.m.: Active Healthy Kids Czech Republic. ISBN 80-244-6106-4.

HEINEMAN, Kirsten R., Arend F. BOS a Mijna HADDERS‐ALGRA, 2008. The Infant Motor Profile: a standardized and qualitative method to assess motor behaviour in infancy. Developmental Medicine & Child Neurology. 50(4), 275–282.

SUGDEN, David A., Michael G. WADE a Hilary HART, 2013. Typical and atypical motor development. 6 Market Road, London N7 9PW: Mac Keith Press London. ISBN 978-1-908316-55-4.

ŠNAJDROVÁ, Tereza, Vilma KRÁLOVÁ, Marcela ŠAFÁŘOVÁ a Alena KOBESOVÁ, 2023a. Testování motoriky u dětí. Rehabil Fyz Lek. 30(2), 90–97.
Předběžná náplň práce
Práce se zaměřuje na zkvalitnění a usnadnění práce odborníků využívajících objektivní metody k hodnocení stavu motorického systému a pohybové aktivity českých dětí a na podporu provádění rozsáhlejších studií s možností mezinárodního srovnávání.

Motorické schopnosti jsou klíčovým faktorem pro pohyb a celkový rozvoj dítěte, přičemž lze motorický vývoj chápat jako bio-psycho-sociální model. Jakékoliv motorické postižení může mít negativní dopad na fungování jedince. Důležitým krokem pro posouzení motorických schopností dětí, ať už zdravých nebo trpících různými diagnózami, je obeznámení se s dostupnými hodnotícími prostředky, dodržování postupů při hodnocení a pochopení důležitosti vybraného nástroje pro klinickou a výzkumnou praxi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The work aims to improve and facilitate the work of experts using objective methods to assess the motor system and physical activity of Czech children and to support the implementation of larger studies with the possibility of international comparison.

Motor skills are a key factor for movement and overall child development, and motor development can be understood as a bio-psycho-social model. Any motor impairment can have a negative impact on an individual's functioning. Familiarity with available assessment tools, adherence to assessment procedures, and understanding the relevance of the chosen tool to clinical and research practice are important steps in assessing motor abilities in children, whether healthy or suffering from various diagnoses.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK