Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Doktrína a judikatura k zákonu proti nekalé soutěži (1927) a jejich vliv na současné právo proti nekalé soutěži
Název práce v češtině: Doktrína a judikatura k zákonu proti nekalé soutěži (1927) a jejich vliv na současné právo proti nekalé soutěži
Název v anglickém jazyce: Legal Doctrine and Case Law Related to the Act on Protection Against Unfair Competition (1927) and Their Influence on the Current Law Against Unfair Competition
Klíčová slova: Nekalá soutěž, generální klauzule nekalé soutěže, dobré mravy soutěže, právo průmyslového vlastnictví, právo ochranných známek
Klíčová slova anglicky: Unfair competition, General clause of unfair competition, Good morals of competition, Industrial property law, Trademark law
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Daniel Patěk, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.11.2019
Datum zadání: 19.11.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.09.2020
Datum a čas obhajoby: 07.09.2020 13:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 210, 210
Datum odevzdání elektronické podoby:27.06.2020
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2020
Oponenti: JUDr. Klára Hurychová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá analýzou československé předválečné právní úpravy nekalé soutěže dle zákona o ochraně proti nekalé soutěži 111/1927 Sb. a rozsáhlé navazující doktríny i judikaturní praxe prvorepublikového Nejvyššího soudu. Ty jsou následně detailně srovnány s právní úpravou, doktrínou a rozhodovací praxí polistopadovou a současnou. Za tímto účelem byly po důkladném předběžném prostudování relevantních pramenů (a zejména judikatury) vybrány otázky a tematické okruhy, ve kterých byla nedávná rozhodovací praxe soudů nejvíce ovlivněna a které vykazují nejvyšší relevanci i pro současnou teorii a praxi práva proti nekalé soutěži. Pozornost je věnována zejména důkladné analýze ustanovení, obsahujících neurčité právní pojmy, jako například „dobré mravy soutěže“, „hospodářský styk“ či „průměrný spotřebitel“ a jejich zasazení do kontextu prvorepublikové právní úpravy, nauky a rozhodovací praxe. Značný prostor je rovněž věnován vymezení vztahu právní úpravy průmyslového vlastnictví k právu proti nekalé soutěži.
Snahou bylo poskytnout analýzu východisek, která utvářela prvorepublikové smýšlení o (nekalé) soutěži a zhodnotit, v jakých ohledech (ne)došlo do současnosti k jejich změnám, posunům a do jaké míry (a v čem) mohou být inspirací i pro rozhodovací praxi současnou.
Práce je členěna na úvod, čtyři obsahové části a závěr. Po stručném obecném úvodu a vymezení cílů a systematiky práce navazuje v první části analýza povahy generální klauzule a jejích tří základních znaků v kontextu prvorepublikové doktríny a rozhodovací praxe.
Druhá část je věnována dvěma neurčitým právním pojmům spojeným zejména se skutkovou podstatou vyvolání nebezpečí záměny, zaměnitelnosti a příznačnosti. V souvislosti s nimi je rovněž detailně analyzováno hledisko průměrného spotřebitele a jeho projevy v předválečné doktríně a judikatuře se zasazením do současného evropského kontextu.
Část třetí se obecnějším způsobem zaobírá vztahem práva nekalé soutěže k právu průmyslového vlastnictví v kontextu první republiky a jeho přesahu do současnosti (jmenovitě je pozornost věnována právu k ochranným známkám a k obchodní firmě).
V rozsáhlé čtvrté části pak jsou blíže rozebrány soukromoprávní prostředky ochrany před nekalou soutěží, značný prostor je věnován zejména zdržovacím nárokům. Vzhledem k povaze práva proti nekalé soutěži jako práva soudcovského práce nabízí nejen popis a vymezení institutů v relevantní doktríně a judikatuře, nýbrž diskutovány jsou rovněž úvahy de sententia ferenda.
Závěrem pak práce hodnotí relevanci prvorepublikové úpravy, doktríny i praxe pro současnost a její všeobecnou kvalitu a rovněž, jestli (případně jaká) poučení pro současnost (či budoucnost) nabízí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The subject matter of this thesis is the analysis of the Czech pre-WW2 legislation on unfair competition as laid out by the Act on Protection against Unfair Competition 111/1927 Sb. and the vast body of work concerning its interpretation and application as contained in both doctrinal works and especially the case law of the Czechoslovak Supreme Court. The thesis then attempts to thoroughly compare these to the relevant contemporary Czech case law and theoretical works. To achieve this goal, after a thorough preliminary analysis and selection of the relevant sources (especially applicable case law), the thesis lays out the most crucial legal questions and areas of interest in which the current legal doctrine and case law have been influenced by the pre-war era. The thesis contains thorough analysis of provisions containing vague legal terms, such as „good morals of competition“, „business relations“ or „average consumer“ and attempts to put these into the context of legislation, legal doctrine and case law of the first Czechoslovak Republic. Considerable attention is also paid to the relationship between industrial property law and the law on unfair competition.
The focus has been put on providing an analysis of the foundations that had shaped the legal thinking of the first Czechoslovak Republic in terms of unfair competition and to evaluate in which ways and means they have been altered and shifted before reaching their current form. Another goal also is also the attempt to assess the ways in which these foundations and conclusions of the pre-war era can potentially serve as an inspiration to the contemporary legal practice and case law.
The thesis is divided into an introduction, four parts and a conclusion. After a brief general introduction and an outline of the goals and systematic framework of the thesis, the first part contains an analysis of the three essential attributes for the fulfilment of the general clause of unfair competition in the context of pre-war jurisprudence and case law.
The second part is dedicated to two vague legal terms related predominantly to unfair competition in the form of creating a likelihood of confusion and a related term of designations or goods „typical“ for a particular enterprise. The closely related criterion of the „average consumer“ and how it pertains to the current european context. is also discussed in great detail.
The third part then discusses the relationship between industrial property law and the law on unfair competition as viewed during the first Czechoslovak Republic and its ramifications for the present day (in particular, trademark law and corporate name law are discussed at length).
In the extensive fourth part, the legal means of protection against unfair competition as laid out in the Czech private law are put inder scrutiny. A great amount of attention is paid in particular to claims to refrain from competing unfairly. As the law against unfair competition is predominantly judge made, the thesis offers in these subject matters not only a plain description and doctrinal definitions, but also de sententia ferenda contemplations.
In the concluding chapter, the thesis evaluates whether the pre-war Czechoslovak legal framework, doctrine, practice and case law pertaining to unfair competition has anything (and if so, then what) to offer to both the current and future Czech legal environment. Then in closing remarks, its high degree of relevance for the present day is appraised.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK