Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vnímání lékařů v české společnosti
Název práce v češtině: Vnímání lékařů v české společnosti
Název v anglickém jazyce: Perception of physicians in the Czech society
Klíčová slova: kritická diskursivní analýza|zdravotnictví|sociální hnutí|koronavirová krize
Klíčová slova anglicky: critical discourse analysis|health care|social movements|COVID crisis
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav politologie (21-UPOL)
Vedoucí / školitel: PhDr. Ondřej Slačálek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.08.2019
Datum zadání: 13.12.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.07.2021
Datum a čas obhajoby: 08.09.2021 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:09.08.2021
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: Zora Hesová, M.A., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce provede kritickou diskurzivní analýzu se zaměřením na diskurzivní konstrukci postavení lékařů/lékařek ve společnosti. Analýza bude postavena na třech tématech, které jsou aktuální pro současné zdravotnictví a lékaři/lékařky v něm sehrávají zásadní roli.
Nejdříve se zaměří na migraci lékařský pracovníků, zejména z východní Evropy, do českého zdravotnictví. Zde se v současnosti potkáváme se šikanózním byrokratickým procesem, kterým projde pouze 1 % uchazečů. V nastavení tohoto systému má zásadní slovo vedle Ministerstva zdravotnictví i Česká lékařská komora, která je vnímána jako respektovaná autorita.
Druhým tématem bude očkování u dětí, které je ze zákona povinné. Toto téma je pro lékaře i část rodičů velmi citlivé. V České republice se vedou dlouhotrvající debaty o podobě tzv. očkovacího kalendáře. Lékaři jsou pevně přesvědčeni, že v této otázce mají rozhodující slovo. Tak jsou automaticky vnímáni i značnou částí veřejnosti. Naopak někteří rodiče tvrdí, že nesou zodpovědnost za zdraví svých dětí, s čímž by podle nich měla souviset i práva.
Za třetí se práce zaměří na postavení lékařek vůči jejich kolegům a stále trvající významnou nerovnost mezi pohlavími. Každým rokem úspěšně zakončí studium na lékařské fakultě přibližně 70 % lékařek z celkového počtu absolventů. Stále se ale setkáváme s odlišným vnímáním žen a jejich nerovným ohodnocením v určitých oborech.
Ve všech tématech bude identifikována důležitá debata a ta bude následně rozebrána zejména se zaměřením na klíčová diskurzivní topoi, opakující se argumentu a diskurzivní stereotypy, v menší míře také se zaměřením na příznačné jazykové jevy.
Seznam odborné literatury
Beneš, Vít: Diskurzivní analýza, in Drulák, Petr (ed.): Jak zkoumat politiku: kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích, Praha: Portál 2008, s. 92-124.
Fairclough, Norman: Discourse and Social Change, Cambridge: Polity Press 1993
Glynos, Jason et al.: Discourse Analysis: Varieties and Methods, National Centre for Research Methods 2009, dostupné na http://eprints.ncrm.ac.uk/796/1/discourse_analysis_NCRM_014.pdf
Howarth, David: Discourse, Philadelphia: Open University Press 2000.
Meyer, Michael a Wodak, Ruth (eds.): Methods of Critical Discourse Analysis, London: SAGE 2001.
Neumann, Iver B., Discourse Analysis, in Klotz, Audie a Prakash, Deepa (eds.): Qualitative Methods in International Relations, Houndmills, Basingstoke: Palgrave Macmillan, 2009, s. 61-77
Van Leeuwen, Theo: Discourse and practice: New tools for critical discourse analysis. New York: Oxford University Press, 2008.
Vávra, Martin: Tři přístupy k analýze diskurzu – neslučitelnost nebo možnost syntézy? in: Tichý, Radek (ed.). Miscellanea Sociologica, Praha: FSV UK 2006
Wodak, Ruth: Disorders of Discourse, London: Longman, 1996
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK