Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sebeprezentační chování pubescentních a adolescentních dívek na sociálních sítích (analýza neverbálního chování z fotografií).
Název práce v češtině: Sebeprezentační chování pubescentních a adolescentních dívek na sociálních sítích (analýza neverbálního chování z fotografií).
Název v anglickém jazyce: Self-presenting behaviors of pubescent and adolescent girls on social networks (the analysis of nonverbal behavior from photos).
Klíčová slova: ženské neverbální chování|dvoření|sexualita|sebeprezentace
Klíčová slova anglicky: female nonverbal behaviour|courtship|sexuality|self-presentation
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Renáta Androvičová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.06.2019
Datum zadání: 24.06.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.11.2019
Datum a čas obhajoby: 18.06.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:05.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je analýza behaviorálních projevů dívek na fotografiích, které zveřejňují na sociálních sítích a utvoření přehledového katalogu svádivých a flirtovních nonverbálních projevů, které mladé dívky používají při utváření fotografií určených k zveřejnění na sociálních sítích. Ambicí našeho výzkumu je přispět k hlubšímu pochopení změn, které se v procesu socio-sexuálního vývoje mohou odehrávat v souvislosti s věkem. V literárně přehledové části budou popsané psychické a fyzické vývojové změny probíhající v dospívání; pozornost bude věnována také existujícím teoriím, které se týkají tématu ženského svádivého nonverbálního chování. Dále bude také pojednáno o možných evolučních východiscích, které se týkají zkoumaných projevů atraktivity a svádění.

V rámci výzkumu budou zkoumány fotografie od třiceti respondentek, přičemž od každé z nich bude zajištěno celkem 5 fotografií za každý rok z období, kdy jim bylo třináct až osmnáct let. Tyto snímky budou dále analyzovány pro výskyt předem určených komponentů svádivého nonverbálního chování. Zkoumaný vzorek bude sestaven metodou samovýběru, a to vzhledem k povaze výzkumu, která je založená na ochotě účastnic poskytnout své soukromé fotografie. Účastnice budou vybírány z řad dívek, které se narodily mezi lety 1996 až 1998, protože je předpokládáno, že tato věková skupina už měla během zvoleného věkového úseku 13-18 let zkušenost se sociálními sítěmi a aktivně na nich fungovala. Projekt by měl přispět k utvoření přehledového katalogu svádivých a flirtovních nonverbálních projevů, které mladé dívky používají při utváření fotek určených k zveřejnění na sociálních sítích, ale také k hlubšímu pochopení změn, které se v procesu sebeprezentace mohou odehrávat v souvislosti s věkem (například nárůst nebo úbytek konkrétních projevů v souvislosti s rostoucím věkem).
Seznam odborné literatury
Blažek, V., & Trnka, R. (2009). Lidský obličej: Vnímání tváře z pohledu kognitivních, behaviorálních a sociálních věd. Praha: Karolinum.

Buss, D. M. (2009). Evoluce touhy:. Praha: Dauphin.

Grammer, K., Kruck, K., Juette, A., & Fink, B. (2000). Non-verbal behavior as courtship signals: The role of control and choice in selecting partners. Evolution and Human Behavior, 21(6), 371-390.

Givens, D. B. (1978). The Nonverbal Basis of Attraction: Flirtation, Courtship, and Seduction. Psychiatry, 41(4), 346-359.

Givens, D. B. (1985). Love signals. Pinnacle Books.Moore MM 1985. Nonverbal Courtship Patterns in Women Context and Consequences, Ethology and Sociobiology 6, 237-47.

Moore, M. M. (1985). Nonverbal courtship patterns in women. Ethology and Sociobiology, 6(4), 237-247.

Tsitsika, A. K., Tzavela, E. C., Janikian, M., Ólafsson, K., Iordache, A., Schoenmakers, T. M., Richardson, C. (2014). Online Social Networking in Adolescence: Patterns of Use in Six European Countries and Links With Psychosocial Functioning. Journal of Adolescent Health, 55(1), 141-147.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK