Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Protektivní faktory primární rodiny pro budoucí partnerské vztahy dětí
Název práce v češtině: Protektivní faktory primární rodiny pro budoucí partnerské vztahy dětí
Název v anglickém jazyce: Protective factors of primary family on future romantic relationships
Klíčová slova: primární rodina|partnerský vztah|citová vazba
Klíčová slova anglicky: primary family|romantic relationships|attachment
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. David Čáp, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.06.2019
Datum zadání: 24.06.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.07.2019
Datum a čas obhajoby: 18.06.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:06.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Kalousová
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je popsat vzorce chování z primární rodiny, které umožňují jedinci v budoucnosti navazovat stabilní partnerské vztahy.

Obsahem literárně přehledové části bude v první části pojetí stabilního partnerského vztahu podle různých autorů. V druhé části dále představení literatury, která se soustředí na to, jak ve výchově předejít tomu, aby v dospívání a v dospělosti dítě mělo problémy v partnerských vztazích. V neposlední řadě v literárně přehledové části shrnu výsledky studií, které popisují, jakým způsobem výchovné styly a vztah mezi rodiči a dítětem ovlivňují budoucí partnerské vztahy.

Předmětem navrhovaného výzkumu bude retrospektivní studie, která bude sledovat stabilní partnerské vztahy a zjišťovat, jakým způsobem fungovaly primární rodiny obou partnerů od narození až do dospělosti. Ve výzkumu budou použity tři dotazníky a následně rozhovor. Výběrový soubor bude muset splňovat dvě kritéria – oba partneři musí být starší osmnácti let a musí být v dlouhodobém vztahu (tzn. musí být spolu déle než 24 měsíců). Přínosem výzkumu bude komplexní pohled na problematiku vlivu primární rodiny na partnerské vztahy – díky tomu, že bude u respondentů sledovat výchovné styly, attachment a subjektivní zhodnocení působení primární rodiny, a v závislosti na těchto faktorech stabilitu partnerských vztahů.
Seznam odborné literatury
Bowlby, J. (2010). Vazba: Teorie kvality raných vztahů mezi matkou a dítětem. Praha: Portál.

Brumbaugh, C. C., & Fraley, R. C. (2006). Transference and attachment: How do attachment patterns get carried forward from one relationship to the next? Personality and Social Psychology Bulletin, 32(4), 552-560.

Einav, M. (2014). Perceptions About Parents' Relationship and Parenting Quality, Attachment Styles, and Young Adults’ Intimate Expectations: A Cluster Analytic Approach. The Journal of Psychology Interdisciplinary and Applied, 148(4), 413-34.

Goldberg, J. S., & Carlson, M. J. (2014). Parents’ Relationship Quality and Children’s Behavior in Stable Married and Cohabiting Families. Journal of Marriage and the Family, 76(4), 762–777.

Gottman, J. M., & Silver, N. (2015). Sedm principů spokojeného manželství: praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů. V Brně: Jan Melvil Publishing.

Umemura, T., Lacinova, L., Kotrcova, K., & Fraley, R. Ch. (2018). Similarities and differences regarding changes in attachment preferences and attachment styles in relation to romantic relationship length: longitudinal and concurrent analyses [Online]. Attachment, 20(2), 135-159.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK