Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Násilí v rodině a jeho rizika pro dítě
Název práce v češtině: Násilí v rodině a jeho rizika pro dítě
Název v anglickém jazyce: Violence in family and its risks to the child
Klíčová slova: domácí násilí|děti|rodina|syndrom CAN
Klíčová slova anglicky: domestic violence|children|family|CAN syndrome
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. David Čáp, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.06.2019
Datum zadání: 18.06.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.06.2019
Datum a čas obhajoby: 18.06.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:03.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Kostelníková
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je popsat problematiku násilí v rodině a důsledky, které má na dítě, jež je jeho svědkem. Především se práce zaměří na popis psychických obtíží, kterými tyto děti oproti běžné populaci trpí.

Obsahem literárně přehledové části bude nejprve vymezení chápání rodiny v kontextu této práce, dále se bude zabývat násilím v rodinách a následky, které z něj plynou pro dítě, které v takovéto rodině vyrůstá. Pomocí především zahraniční literatury popíši nejčastější psychické obtíže, kterými tyto děti trpí a také to, čím se liší od běžné populace dětí, které vyrůstají v rodinách bez násilí.

Ve druhé části práce bude navržen výzkum, jenž se bude zabývat empirickým potvrzením hypotézy, která říká, že u dětí v jejichž primární rodině docházelo k násilí, se bude nacházet více psychických obtíží než u dětí z běžných rodin. Snahou tohoto šetření bude také ověřit rozdílný dopad násilí v rodině na chlapce a dívky, jak je popsán v literatuře. Bude použit kvalitativní i kvantitativný výzkumný design. Pro získání dat budou využity standardizované dotazníky zjišťující výskyt různých psychických obtíží. Výsledky z nich získané budou následně statisticky porovnávány s výskytem psychických obtíží v běžné populaci. Dále budou s dětmi vedeny polostrukturované rozhovory, jejichž cílem bude zmapovat jejich celkový psychický stav a pochopit jejich případné problémy v kontextu jejich rodinné situace. Respondenty budou děti a dospívající od 10 do 18 let a budou oslovováni prostřednictvím organizací, které nabízí pomoc obětem domácího násilí a jejich dětem.
Seznam odborné literatury
Barvíková, J., & Paloncyová, J., (2016). Děti, rodiče a domácí násilí. Staženo z: http://www.centrumlocika.cz/main-menu/ke-stazeni.

Bednářová, Z., Macková, K., Wünschová, P., & Bláhová, K., (2009). Domácí násilí: Zkušenosti z poskytování sociální a terapeutické pomoci ohroženým osobám. Praha: Acorus.

Blair, F., McFarlane, J., Nava, A., Gilroy, H., & Maddoux, J. (2015). Child Witness to Domestic Abuse: Baseline Data Analysis for a Seven-Year Prospective Study. Pediatric Nursing, 41, 23-29.

Dunovský, J., Dytrych, Z., & Matějček, Z., (1995). Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě. Praha: Grada.

Marvánová-Vargová, B., Pokorná, D., & Toufarová, M., (2008). Partnerské násilí. Praha: Linde.

Paul, O. (2019). Perceptions of Family Relationships and Post-Traumatic Stress Symptoms of Children Exposed to Domestic Violence. Journal of Family Violence, 34, 331-343. doi: 10.1007/s10896-018-00033-z.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK