Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výuka českého jazyka a reálií v Czech and Slovak School & Community Manchester
Název práce v češtině: Výuka českého jazyka a reálií v Czech and Slovak School & Community Manchester
Název v anglickém jazyce: Teaching Czech Language and Cultural Background Studies at Czech and Slovak School & Community Manchester
Klíčová slova: český jazyk|české reálie|cizinci|výukový materiál|metodické pokyny|Czech and Slovak School & Community Manchester
Klíčová slova anglicky: Czech language|Czech cultural background studies|foreigners|teaching materials|methodological instructions|Czech and Slovak School & Community Manchester
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: Mgr. Svatava Škodová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.06.2019
Datum zadání: 20.06.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.06.2019
Datum a čas obhajoby: 07.09.2020 08:40
Datum odevzdání elektronické podoby:17.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se bude věnovat tématu vzdělávacích programů, se zaměřením především na vzdělávací program 5. třídy 1. stupně ZŠ pro žáky-cizince, navštěvující českou sekci Czech and Slovak School v Manchesteru. Czech and Slovak School, celým názvem Czech and Slovak School & Community Manchester, je soukromou charitativní organizací, která poskytuje mj. sobotní výuku českého jazyka a reálií pro potomky českých krajanů žijících v Manchesteru a jeho okolí. Výuka je v současné době poskytována potomkům od předškolního věku do 7. třídy ZŠ.
Jedním z problémů, se kterými se škola potýká, je aplikace Rámcového vzdělávacího programu (dále RVP) na vzdělávací program školy. Vzdělávací program Czech and Slovak School se od počátků inspiruje a rámcově řídí ŠVP České školy bez hranic (dále ČŠBH). Školní vzdělávací program ČŠBH, který je východiskem pro Czech and Slovak School a odpovídá požadavkům RVP MŠMT, je příliš široký a obsáhlý pro výuku probíhající pouze v jediném dni. V současné době má proto Czech and Slovak School vlastní ŠVP, který je postaven na základech ŠVP České školy bez hranic a který vychází z výstupů pro každý ročník ZŠ (a také z učebnic českého jazyka, vlastivědy a zeměpisu pro 1. a 2. stupeň ZŠ).
Samotnou výuku ovlivňuje řada aspektů. Asi nejzásadnějším z nich je časová dotace na výuku, která činí 3 vyučovací hodiny týdně (1x český jazyk, 1x dějepis/vlastivěda, 1x zeměpis); dalším významným aspektem je míra osvojení českého jazyka a s tím související šíře slovní zásoby žáků. V neposlední řadě je výuka výrazně ovlivněna vztahem žáků k České republice, potažmo k českému jazyku – tedy motivací žáků. Tyto a další aspekty kladou zvláštní požadavky na výuku a výukové materiály, které musí být přizpůsobeny konkrétní skupině žáků ve třídě. Vzdělávací program je však pro vyučovací formát (3 vyučovací hodiny týdně) stále příliš obsáhlý; učební plány pro jednotlivé třídy nelze odučit v úplnosti, je třeba z témat vybírat a vhodně je rozvrhovat do vyučovacích hodin, což zahrnuje i odpovídající tvorbu pracovních listů a dalších výukových materiálů. Výukové materiály musí být vytvářeny s ohledem na šíři slovní zásoby žáků, musí vhodně navazovat a dále rozšiřovat již nabyté znalosti žáků a dokázat v nich vzbudit zájem o český jazyk a reálie. Z těchto důvodů nelze výhradně používat materiály pro žáky navštěvující české základní školy, kteří jsou rodilými mluvčími českého jazyka a v českém prostředí se běžně pohybují. Tím dochází k problému, kterým je nedostatek výukových materiálů pro potřeby výuky v české sekci Czech and Slovak School, které by požadavkům výuky vyhovovaly.
Teoretická část diplomové práce se zaměří na analýzu vzdělávacího programu pro Czech and Slovak School a organizace výuky.
V praktické části budou představeny výukové materiály, vytvořené pro výuku 5. třídy v Czech and Slovak School v rámci praktické stáže v roce 2019 (březen až červenec), a metodický popis práce s těmito materiály, který by měl pomoci při plánování výuky a její následné realizaci nejen následujícím učitelům 5. třídy v Czech and Slovak School, ale též učitelům žáků-cizinců či potomků českých krajanů v dalších podobně zaměřených institucích.
Seznam odborné literatury
Čáp, J.: Psychologie výchovy a vyučování, Praha, Univerzita Karlova 1993.
Čáp, J. – Mareš, J.: Psychologie pro učitele, Praha, Portál 2007.
Hrdlička, M.: Cizí jazyk čeština, Praha, ISV nakladatelství 2002.
Choděra, R.: Didaktika cizích jazyků, Praha, Academia 2013.
Průcha, J.: Moderní pedagogika, Praha, Portál 2017.
Průcha, J. – Walterová, E. – Mareš, J.: Pedagogický slovník, Praha, Portál 2013.
Šindelářová, J. – Škodová, S.: Metodika práce s žáky-cizinci v základní škole, Praha, MŠMT 2012.
Vágnerová, M.: Vývojová psychologie. Dětství a dospívání, Praha, Karolinum 2012.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK