Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Lobbing a korupce v legislativním procesu Evropské unie
Název práce v češtině: Lobbing a korupce v legislativním procesu Evropské unie
Název v anglickém jazyce: Lobbying and Corruption in European Union Legislative Procedure
Klíčová slova: lobbing, korupce, Evropská unie
Klíčová slova anglicky: lobbying, corruption, European Union
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra evropského práva (22-KEP)
Vedoucí / školitel: prof. Dr. iur. Harald Christian Scheu, Mag. phil., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.04.2019
Datum zadání: 10.04.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.09.2020
Datum a čas obhajoby: 22.09.2020 15:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 33, 33
Datum odevzdání elektronické podoby:28.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 22.09.2020
Oponenti: JUDr. Petr Navrátil, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá ovlivňováním legislativního procesu Evropské unie. Normotvorba na úrovni Evropské unie ovlivňuje život milionů občanů stejně jako fungování právních systémů a práva v členských státech. Ačkoliv primární právo Evropské unie předpokládá účast široké veřejnosti v legislativním procesu, která probíhá právě prostřednictvím zájmových skupin, lobbistů, zůstává problematika v akademickém prostředí opomíjena. Slovní vyjádření „lobbing“ je zároveň opředeno mnoha mýty a spojováno zejména s negativním významem. Účast lobbistů, její legitimita, hranice s nezákonným ovlivňováním legislativního procesu je tak stále vnímána jako šedá zóna, ve které je těžké orientovat se.

Práce si předně klade za cíl rozlišit legální a legitimní účast zájmových skupin v legislativním procesu a nezákonné postupy – korupci. K tomu je využito rozboru právních norem, které obě jednání upravují v první a druhé části diplomové práce. V případě korupce se jedná o komplexní, dlouho se vyvíjející a jasnou regulaci. Komplexní právní úprava lobbingu, účasti zájmových skupin v rozhodovacích procesech Evropské unie však chybí. Autorka se tak v práci zabývá existujícími mechanismy, které účast zájmových skupin upravují a jejich praktickým dopadem a fungování v legislativním procesu. Na základě tohoto rozboru pak navrhuje některé možné scénáře vývoje právní úpravy, které by situaci zpřehlednily. Práce se snaží vypořádat se s lobbingem jako legitimní a zákonnou součástí moderní demokracie, pokládá kontroverzní hypotézu lobbingu jako základního lidského práva. Rozdíly mezi lobbingem a korupcí jsou ve třetí části diplomové práce následně demonstrovány na několika praktických případech z prostředí Evropské unie.

K vypořádání se s těmito výzkumnými otázkami je využito zejména právní analýzy. Vzhledem k tomu, že se jedná o problematiku velmi komplexní, tato právní analýza je doplněna o politologické a empirické poznatky tak, aby práce dostatečně reflektovala realitu působení vlivů na normotvorbu Evropské unie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis deals with influencing the legislative process of the European Union. Legislation at European Union level affects the lives of millions of citizens as well as the functioning of legal systems and law in the Member States. Although the primary law of the European Union presupposes the participation of the general public in the legislative process, which takes place precisely through interest groups, lobbyists, the issue remains neglected in the academic environment. At the same time, the word expression "lobbying" is entwined with many myths and is associated mainly with a negative meaning. The participation of lobbyists, its legitimacy, the border with the illegal influence of the legislative process is thus still perceived as a gray zone in which it is difficult to navigate.

The thesis aims to distinguish between legal and legitimate participation of interest groups in the legislative process and illegal practices – corruption. To do this, an analysis of legal norms is used, which regulates both negotiations in the first and second part of the diploma thesis. In the case of corruption, it is a complex, long-evolving and clear regulation. However, comprehensive legislation on lobbying and the participation of interest groups in the decision-making processes of the European Union is lacking. The author deals with the existing mechanisms that regulate the participation of interest groups and their practical impact and functioning in the legislative process. Based on this analysis, she then proposes some possible scenarios for the development of legislation that would clarify the situation. The work tries to deal with lobbying as a legitimate and legal part of modern democracy, it considers the controversial hypothesis of lobbying as a basic human right. The differences between lobbying and corruption are subsequently demonstrated in the third part of the thesis on several practical cases from the European Union.

Legal analysis is mainly used to deal with these research questions. Due to the fact that influencing legislative procedure is a very complex issue, this legal analysis is supported by political and empirical findings. Based on that, findings in the diploma thesis sufficiently reflect the reality of the effects on the European Union's legislative procedure.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK