Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kognitivní přístup ke vzdělávání
Název práce v češtině: Kognitivní přístup ke vzdělávání
Název v anglickém jazyce: Cognitive approach to learning
Klíčová slova: Kognitivní přístup|pozornost|paměť|Cvičné testování
Klíčová slova anglicky: Cognitive approach|Attention|Memory|Practise Testing
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Lenka Morávková Krejčová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.04.2019
Datum zadání: 02.04.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.04.2019
Datum a čas obhajoby: 02.09.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. RNDr. Tereza Nekovářová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce bude srovnání klasického přístupu ke vzdělávání zaměřeného na obsah s kognitivním přístupem, který se zaměřuje na proces učení. Práce popíše principy kognitivního přístupu a jeho implementace ve školství.
Těžištěm bakalářské práce bude charakteristika kognitivního přístupu ke vzdělávání. Práce se v úvodu zaměří na podrobnější popis kognitivního přístupu. V této části bude zmíněna role jednotlivých kognitivních procesů (jako je pozornost, představivost, usuzování a myšlení apod.), kterým se věnuje kognitivní psychologie, v pedagogické praxi. Větší prostor zde bude dán myšlenkovým operacím, které mohou napomoci procesu učení. Následovat bude stručný popis klasického přístupu ke vzdělávání, který je založen na předávání informací. V dalším kroku práce srovná klady a zápory obou přístupů. V závěru budou zmíněny různé možnosti aplikace kognitivního přístupu ve vzdělávání. Veškeré tyto informace budou zpracovány na základě rešerše odborné literatury. V práci budou shrnuty výstupy výzkumných studií, které prověřovali, resp. porovnávali užití uvedených edukačních přístupů.
V rámci výzkumné části práce bude navržena experimentální studie. Experiment bude proveden žáky základních škol. Cílem bude srovnání kognitivního a klasického přístupu ve výuce cizího jazyka. Pro design experimentu budou využity informace z teoretické části práce. Jedna třída bude celý školní rok vedena učitelem zaškoleným v technikách založených na kognitivním přístupu. Ve druhé třídě budou zachovány tradiční metody výuky cizího jazyka. Na konci každého pololetí proběhne srovnání. Ke srovnání poslouží informace o množství nově naučených slovíček, zvládnutí gramatiky i dovednosti praktického využívání jazyka.
Seznam odborné literatury
AUSUBEL, D.P. (1977). The facilitation of meaningful verbal learning in the classroom. Educational Psychologist, 12(2) 162-178.

GROTZER, T.A., PERKINS, D.N. (2000). Teaching intelligence: A performance conception. In R.J. Sternberg (Ed.) Handbook of intelligence (pp. 492-515). New York: Cambridge University Press.

HERNNSTEIN, R.J., NICKERSON, R.S., DE SANCHEZ, M., SWETS, J.A. (1986). Teaching thinking skills. American Psychologist, 41, 1279-1289

R.J. STERNBERG, R.J.,WILLIAMS, W.M, Intelligence, instruciton, and assessment: Theory into practice. ISBN-13: 978-0805825114

STERNBERG, R.J., WILLIAMS, W.M. (2002). Educational psychology. Boston: Allyn and Bacon. ISBN 0-321-01184-8.

STERNBERG, R.J. (1998c) Schools should nurture wisdom. In B.Z. Presseeisen (Ed), Teaching for intelligence I (pp. 55-82). Arlington Heights, IL: Skylight.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK