Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
SOCIOKULTURNÍ A JAZYKOVÁ SPECIFIKA UKRAJINSKÝCH RESPONDENTŮ ZKOUŠKY Z ČESKÉHO JAZYKA NA ÚROVNI A1 PRO TRVALÝ POBYT V ČR
Název práce v češtině: SOCIOKULTURNÍ A JAZYKOVÁ SPECIFIKA UKRAJINSKÝCH RESPONDENTŮ ZKOUŠKY Z ČESKÉHO JAZYKA NA ÚROVNI A1 PRO TRVALÝ POBYT V ČR
Název v anglickém jazyce: Socio-cultural and Language Specifics of the Ukrainian Respondents of the Examination of the Czech Language on the Level A1 for Permanent Residence in the Czech Republic
Klíčová slova: Ukrajinský migrant|ukrajinská migrace do České republiky|jazyková integrace|zkouška z českého jazyka na úrovni A1 pro trvalý p|čeština pro Ukrajince
Klíčová slova anglicky: Ukrainian migrant|Ukrainian Migration to the Czech Republic|Language Integration|Examination of the Czech Language for Permanent Re|Czech for the Ukrainian native speakers
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav bohemistických studií (21-UBS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Svatava Škodová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.12.2018
Datum zadání: 17.12.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.08.2019
Datum a čas obhajoby: 05.09.2019 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 05.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Milan Hrdlička, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Podle Českého statistického úřadu, počet migrantů na území České republiky se s každým rokem zvyšuje a s tím se také zvyšuje i zájem o získaní trvalého pobytu. Velký počet těchto cizinců činí Ukrajinci, a proto zkoumání této skupiny migrantů považujeme zaaktuální.
Cílemtéto bakalářské práce je odpovědět na tyto otázky: proč a z jakého důvodu Ukrajinci migrují do ČR; s jakými sociokulturními problémy se při integraci setkávají; jestli mateřský jazyk ovlivňuje ovládání češtiny a v jaké míře. Na základě výsledků písemné části zkoušky z češtiny pro trvalý pobyt navrhneme postupy při přípravě ukrajinských rodilých mluvčích na zkoušku.
V první, teoretické kapitole na základě dosavadních zkoumání popíšeme příčiny a cíle ukrajinských migrantů do České republiky. Dále pomocí dotazníkového šetření zjistíme a následně analyzujeme přístup ukrajinských mluvčích k přípravě na zkoušku na úrovni A1 pro trvalý pobyt v ČR.
V druhé, praktické kapitole na základě výsledků písemné části zkoušky na úrovni A1 pro trvalý pobyt v ČR se seznámíme, co činí/nečiní problémy ve výuce češtiny pro Ukrajince.
Teoretická část.
Ukrajinci na území ČR.
Vymezení pojmů cizinec, migrant, typy migrantů.
Migrace Ukrajinců do ČR: příčiny a důvody.
Data související s migrací Ukrajinců podle ČSÚ.
Všeobecný přehled zkoušky z českého jazyka na úrovni A1 pro trvalý pobyt na územi ČR: struktura a požadavky.
Závěr k teoretické části.
Praktická část.
Ke zkoumání výsledků písemné části zkoušky pro trvalý pobyt ukrajinských respondentů.
Ke sestavení dotazníku a jeho výsledky.
Sociokulturní problémy/překážky z úhlu pohledu ukrajinských respondentů.
Závěr k praktické části.
Seznam odborné literatury
Favell, A. (2008). The New face of East–West migration in Europe. Journal of Ethnic and Migration Studies, 34 (5), 701–716.
Glick Schiller, N. (2009). A global perspective on migration and development. Social Analysis, 53 (3), 14–37.
Levitt, P., & Jaworsky, B. N. (2007). Transnational migration studies: Past developments and future trends. Annual Review of Sociology, 33 (1), 129–156.
Solari, C. (2006a). Transnational politics and settlement practices: Post-soviet immigrant churches in Rome. American Behavioral Scientist, 49 (11), 1528–1553.
Solari, C. (2006b). Professionals and saints: How immigrant careworkers negotiate gendered identities at work. Gender and Society, 20 (3), 301–331.
Solari, C. (2014). ‘Prostitutes’ and ‘Defectors’: How the Ukrainian state constructs women emigrants to Italy and the USA. Journal of Ethnic and Migration Studies, 40 (11), 1817–1835.
Wilson, A. (2000). The Ukrainians: Unexpected nation . New Haven: Yale University Press.
Wilson, A. (2002). Elements of a theory of Ukrainian ethno-national identities. Nations and Nationalism, 8 (1), 31–54.
Zhurzhenko, T. (2004). Strong women, weak state: Family politics and nation building in postsoviet Ukraine. In K. Kuehnast & C. Nechemias (Eds.), Post-soviet women encountering transition: Nation building, economic survival, and civic activism (pp. 23–43). Baltimore: Johns
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK