Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ochrana dítěte jako subjektu lidských práv v rámci mezinárodní a unijní úpravy mezinárodních únosů
Název práce v češtině: Ochrana dítěte jako subjektu lidských práv v rámci mezinárodní a unijní úpravy mezinárodních únosů
Název v anglickém jazyce: Protection of a child as a subject of human rights within the scope of international and European Union regulation of international abductions
Klíčová slova: dítě, subjekt lidských práv, mezinárodní únos dítěte
Klíčová slova anglicky: child, subject of human rights, international child abduction
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra evropského práva (22-KEP)
Vedoucí / školitel: prof. Dr. iur. Harald Christian Scheu, Mag. phil., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.12.2018
Datum zadání: 11.12.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 26.09.2019
Datum a čas obhajoby: 26.09.2019 10:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 33, 33
Datum odevzdání elektronické podoby:19.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 26.09.2019
Oponenti: doc. JUDr. Magdaléna Svobodová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce nese název: „Ochrana dítěte jako subjektu lidských práv v rámci mezinárodní a unijní úpravy mezinárodních únosů“ a zabývá se postavením dítěte v rámci právních norem upravujících lidská práva, práva dětí a mezinárodní únosy dětí. Práce zkoumá, jakým způsobem je na dítě nahlíženo, zdali jako na objekt nebo jako na subjekt práv. Práce je rozdělena do tří kapitol, kdy je postupně přecházeno od obecného vysvětlení základních pojmů až ke konkrétní úpravě postavení dítěte v rámci mezinárodních únosů. První kapitola definuje základní pojmy objekt a subjekt lidských práv, analyzuje obecně postavení člověka jako subjektu mezinárodní úpravy lidských práv a následně postavení dítěte jako specifické kategorie ochrany lidských práv. První kapitola závěrem odpovídá na otázku, v čem se liší pojmy objekt a subjekt lidských práv. Druhá kapitola se zabývá právními normami upravujícími ochranu lidských práv s důrazem na ochranu dítěte jako subjektu lidských práv. Představené právní normy jsou analyzovány z pohledu úpravy práv dětí a mezinárodních únosů. Dále jsou v druhé kapitole představeny dvě základní právní normy upravující mezinárodní únosy dětí. Druhá kapitola závěrem odpovídá na další otázku a sice jaké unijní a mezinárodní normy se zabývají ochranou dítěte jako subjektu lidských práv a jak je v rámci těchto norem upravena problematika mezinárodních únosů dětí. Třetí, poslední a zásadní kapitola práce se zaměřuje konkrétně na analýzu Haagské úmluvy 1980 a nařízení Brusel IIa, které analyzuje z pohledu jejich úpravy postavení dítěte. V třetí kapitole je tedy zkoumáno, jestli je v rámci těchto norem nahlíženo na dítě jako na subjekt nebo jako na objekt práv. Práce současně představuje návrh přepracování nařízení Brusel IIa a jeho prohloubení úpravy práv dítěte v rámci mezinárodních únosů dětí.
Práce si klade za cíl představit současné postavení dítěte v rámci úpravy mezinárodních únosů dětí a přijít na odpověď na otázku, jestli je dítě spíše objektem nebo subjektem lidských práv.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis is entitled “Protection of a child as a subject of human rights within the scope of international and European Union regulation of international abductions” and deals with the position of a child within the legal norms governing human rights, children’s rights and international child abductions. The thesis examines how a child is viewed, whereas as an object or as a subject of rights. The thesis is divided into three chapters, which gradually move from a general explanation of the basic concepts to the specific regulation of the child’s position within the framework of international child abductions. The first chapter defines the basic concepts of the object and subject of human rights, generally analyses the position of a man as a subject of international human rights regulation and subsequently the position of a child as a specific category of human rights protection. Finally, the first chapter answers the question of how the concepts of object and subject of human rights differ. The second chapter deals with the legal standards governing the protection of human rights with the emphasis on the protection of the child as a human rights subject. The presented legal standards are analysed from the perspective of the regulation of children’s rights and international child abduction. The second chapter also introduces two legal norms governing the international child abduction. Finally, the second chapter answers the next question, namely which EU and international standards deal with the protection of the child as a human rights subject and how the issue of international child abduction is regulated within those legal norms. The third, last and key chapter of the thesis focuses specifically on the analysis of the 1980 Hague Convention and the Brussels II bis Regulation, which are being analysed in terms of how they regulate the position of a child. The third chapter therefore examines whether the child is treated as an entity or as an object of rights within these legal norms. The thesis also presents a proposal to recast the Brussel II bis Regulation and its deepening of regulation of children’s rights within the international child abduction cases. The aim of the thesis is to present the current position of the child within the framework of international child abductions and to answer the question whether a child is rather an object or a subject of human rights.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK