Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Role dítěte v předrozvodovém a rozvodovém chování rodičů
Název práce v češtině: Role dítěte v předrozvodovém a rozvodovém chování rodičů
Název v anglickém jazyce: The Role of a Child in a Pre-divorce and Divorce Behavior of Parents
Klíčová slova: rozvod|role dítěte|předrozvodová situace|porozvodová situace
Klíčová slova anglicky: divorce|role of a child|pre-divorce situation|post-divorce situation
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Eva Šírová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.11.2018
Datum zadání: 29.11.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.02.2019
Datum a čas obhajoby: 14.09.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:26.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 14.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Václav Mertin
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se bude zabývat tématem role dítěte, resp. dětí v předrozvodovém a rozvodovém chování rodičů.
Úvodní kapitoly seznámí s obecným předrozvodovým a rozvodovým chováním manželů; a to v kontextu současné doby i jeho vývojem a proměnami v čase. Zaměří se na faktory psychologické povahy, které na toto chování působí, a jeho možná specifika.
Hlavním zaměřením práce bude role dítěte, resp. dětí v předrozvodovém a rozvodovém jednání rodičů, tedy způsob, jakým je toto chování rodičů touto skutečností ovlivněno. Předmětem zájmu bude tedy např. řešení konfliktů manželi s dětmi s cílem nedojít až k rozvodu, tj. např. častější navštěvování manželských a rodinných poraden či jiných specializovaných pracovišť, vyčkávání manželů s rozvodem na konkrétní věk dětí či jiné konkrétní okolnosti, skutečnost, zda následně rozvod doopravdy uskutečňují či nikoli, způsob, jakým děti do této situace angažují (rozvod jim vysvětlují, probírají s nimi, radí se) apod.
Mimo to se práce zaměří také na negativní důsledky rozvodu s ohledem na děti. Zahrne taktéž další možné psychologické a sociální souvislosti, tedy např. funkci širší rodiny, školy, opatrovníků a dalších osob či institucí, které mohou dítěti pomoci projít touto náročnou situací.
Empirická část práce bude postavena na zpětné reflexi rozvedených manželů, kteří v době rozvodu měli potomka, a to formou kvalitativních polostrukturovaných rozhovorů. Cílem je identifikování role dítěte v jejich předrozovodovém chování. Výsledkem tohoto výzkumu bude hlubší porozumění předrozvodového a rozvodového jednání manželů s dětmi a roli dítěte v tomto jednání. Možné uplatnění těchto výsledků je pak možné spatřit u manželských a rodinných poradců, mediátorů přítomných u soudních procesů aj.
Seznam odborné literatury
Amato, P. R. & Cheadle, J. (2005). The long reach of divorce: Divorce and Child Well-Being Across Three Generations. Journal of Marriage and Family, 67(1), 191-206.

Berger, M., Gravillon, I. (2011): Když se rodiče rozvádějí. Praha: Portál.

Berscheid, E. & Regan, P. (2005). The Psychology of Interpersonal Relationships. New Jersey: Pearson Education.

Coloroso, B. (2008): Krizové situace v rodině: jak pomoci dětem překonat smrt blízkého člověka, nemoc, rozvod a traumata adopce. Praha: Ikar.

Feldhaus, M. & Heintz-Martin, V., (2015). Long-term effects of parental separation: Impacts of parental separation during childhood on the timing and the risk of cohabitation, marriage, and divorce in adulthood. Advances in Life Course Reasearch, 26, 22-31.

Heider, F. (1958). The Psychology of Interpersonal Realtionships. New York: Wiley.

Huurre, T. & Junkkari, H., & Aro, H. (2006). Long-term Psychosocial effects of parental divorce. European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience. , 256(4), 256-263.

Křivohlavý, J. (2002). Konflikty mezi lidmi. Praha: Portál.

Lansford, J.E. (2009): Parental Divorce and Children´s Adjustment. Perspectives on Psychological Science.

Marhánková, J. H. & Kreidl, E. (eds.). (2012). Proměny partnerství: životní dráhy a partnerství v české společnosti. Praha: SLON.

Matějček, Z., Dytrych, Z. (2002): Krizové situace v rodině očima dítěte: dětská závist, žárlivost, nevěra a rozvod, nový partner v rodině, nevlastní sourozenci, vzpomínky z dětství. Praha: Grada.

Pavlát, J. (2012). Děti po rozvodu svých rodičů – souhrn anglofonních a našich prací. Československá Psychologie, 56(3), 221-231.

Portnoy, S.M. (2008): The Psychology of Divorce: A Lawyer’s Primer, Part 2: The Effects of Divorce on Children. American Journal of Family Law.

Smith, H. (2004): Děti a rozvod. Praha: Portál.

Špaňhelová, I. (2011): Dítě a rozvod rodičů. Praha: Grada.

Wallerstein, J., Lewis, J. & Rosenthal, S. P., (2013). Mothers and their children after divorce: Report from a 25-Year Longitudinal Study. Psychoanalytic Psychology, 30(2), 167-187.

Warshak, R.A. (2003): Rozvodové jedy. Praha: Triton.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK