Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stigmatizace osob s vyšší tělesnou hmotností
Název práce v češtině: Stigmatizace osob s vyšší tělesnou hmotností
Název v anglickém jazyce: Stigmatization towards persons with higher body-weight
Klíčová slova: nadváha|obezita|váhové stigma|body image
Klíčová slova anglicky: overweight|obesity|weight stigma|body image
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Tamara Hrachovinová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.11.2018
Datum zadání: 01.11.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 16.11.2018
Datum a čas obhajoby: 04.09.2019 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:23.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Mabel Virginia Rodriguez Manchola, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: PhDr. Šárka Slabá, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je prozkoumat obecnou tendenci společnosti negativně hodnotit a stigmatizovat osoby s vyšší tělesnou hmotností, a to v kontextu aktuálních trendů, a zároveň prozkoumat, zda je tento společenský fenomén platný i v rámci české populace. Ukazuje se, že stigmatizace a diskriminace osob s vyšší tělesnou hmotností, například v rámci pracovního prostředí či v rámci médií, je výrazným a narůstajícím společenským trendem.

V diplomové práci si tedy položím otázku, zda a jakým způsobem se pohled na osoby s vyšší tělesnou hmotností měnil v průběhu času, jaký je tento pohled dnes a zda se nějak liší napříč jednotlivými zeměmi. Pokusím se rovněž prozkoumat a popsat příčiny, příklady a dopady stigmatizace na osoby, jichž se dotýká, a okrajově se zamyslím i nad možnostmi psychologické intervence u těchto osob.

Empirická část diplomové práce bude mít charakter experimentu. Na základě pro účely práce vytvořeného dotazníku budu zjišťovat, zda je předpoklad spíše negativního pohledu na osoby s vyšší tělesnou hmotností platný i pro českou populaci. Budou vytvořeny dvě verze dotazníku, v rámci něhož budou respondenti z jedné skupiny hodnotit a přisuzovat zvolené osobnostní charakteristiky osobám na fotografiích, které budou mít normální tělesnou hmotnost. Respondenti z druhé skupiny dostanou totožnou verzi dotazníku, pouze s tím rozdílem, že osoby na fotografii, které budou respondenti ze druhé skupiny hodnotit, budou mít vyšší než normální tělesnou hmotnost. Zvolené osobnostní charakteristiky budou respondenti z obou skupin hodnotit na škále, na jejíž koncích se budou na jedné straně nacházet výrazně pozitivní osobnostní vlastnosti a na straně druhé jejich přesné negativní opaky.

Diplomovou prací usiluji především o rozšíření povědomí o společenském fenoménu, kterým je stigmatizace osob s vyšší tělesnou hmotností, jeho detekci v rámci české populace a zároveň seskupení základních poznatků o tomto trendu, které by sloužily jako východisko pro psychologickou intervenci u osob, kterých se stigmatizace dotýká.
Seznam odborné literatury
Adámková, V. (2009). Obezita : příčiny, typy, rizika, prevence a léčba. Brno : Facta Medica, 2009.

Cawley, J. (Ed.). (2011). The Oxford handbook of the social science of obesity. New York: Oxford University Press.

Harriger, J. A., & Thompson, J. K. (2012). Psychological consequences of obesity: weight bias and body image in overweight and obese youth. International Review Of Psychiatry (Abingdon, England), 24(3), 247–253.

Howe, E. (n.d.). Weight bias: Nature, consequences, and remedies. CLINICAL SOCIAL WORK JOURNAL, 34(4), 595–597.

Psychological Care in Severe Obesity. (2018). In S. Cassin, R. Hawa, & S. Sockalingam (Eds.), Psychological Care in Severe Obesity: A Practical and Integrated Approach (pp. I-Ii). Cambridge: Cambridge University Press.

Puhl, R. M., & King, K. M. (2013). Weight discrimination and bullying. Best Practice & Research. Clinical Endocrinology & Metabolism, 27(2), 117–127.

Slaměník, I., Výrost, J. Sociální psychologie. (2008). Praha : Grada, 2008.

Weight Stigmatization and Ideological Beliefs: Relation to Psychological Functioning in Obese Adults. (2005). Obesity Research, (5).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK