Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Adjektiva a adverbia typu bezcílný, bezcílně v nové češtině
Název práce v češtině: Adjektiva a adverbia typu bezcílný, bezcílně v nové češtině
Název v anglickém jazyce: Adjectives and adverbs of the type bezcílný, bezcílně in New Czech
Klíčová slova: slovotvorba|prefix|adjektivum|adverbium|kalk|německo-český jazykový kontakt|purismus|jazykový korpus|vývoj jazyka|národní obrození
Klíčová slova anglicky: word formation|prefix|adjective|adverb|calque|German-Czech language contact|language purism|language corpus|language development|Czech National Revival
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: Mgr. František Martínek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.10.2018
Datum zadání: 01.11.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.11.2018
Datum a čas obhajoby: 02.09.2020 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Robert Adam, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je popsat užívání adjektiv s prefixem bez- (resp. podle alternativního popisu s cirkumfixy bez-ný, bez-ní, bez-ový a bez-ý) a z nich utvořených adverbií v češtině od počátku národního obrození po dnešní dny. Přestože byl uvedený slovotvorný typ produktivní od staré češtiny, stává se v 19. století předmětem puristické kritiky kvůli podobnosti s tvořením německých adjektiv (resp. adverbií) na -los.
Práci předběžně navrhuji rozdělit do tří částí podle okruhů, které je třeba zpracovat:
1. Slovotvorná charakteristika daných adjektiv a adverbií. Míra vlivu němčiny na jejich tvoření.
2. Vývoj puristické kritiky tohoto slovotvorného typu – argumenty pro a proti, event. odlišné názory v jednotlivých příručkách apod.
3. Vývoj užívání těchto adjektiv a adverbií v čase (jak co do počtu typů i tokenů, tak vzhledem k inovacím v tom kterém období). Jeho případná korelace jednak s postoji puristů, jednak se zeslabením vlivu němčiny na češtinu po 2. světové válce. Autorka prostuduje příslušnou literaturu k jednotlivým okruhům, tj. základní slovotvorné práce, sekundární literaturu k německo-českému jazykovému kontaktu a českému protiněmeckému purismu a jazykové příručky z 19. a 20. století, především tzv. brusy. Poté navrhne postup výzkumu užívání sledovaných adjektiv a adverbií ve sledovaném období. Základem její práce by měl být korpusový výzkum založený buď na textech dostupných v korpusu Diakorp a dalších elektronicky přístupných textech, nebo na vlastním, ad hoc sestaveném korpusu. K tomu bude pravděpodobně nutné sáhnout i po slovníkových zdrojích.
Výsledky práce budou shrnuty v přehledném závěru.
Seznam odborné literatury
Berger, Tilman: Deutsche Einflüsse auf das grammatische System des Tschechischen. In: Studien zur historischen Grammatik des Tschechischen. Bohemistische Beiträge zur Kontaktlinguistik. München: Lincom, 2008, s. 57–69. Breu, Walter: Fremder Einfluss in der Grammatik: Der obersorbische und der moliseslavische Sprachkontakt im Vergleich. In: Hauke Bartels – Sonja Wölke (eds.), Einflüsse des Deutschen auf die grammatische Struktur slawischer Sprachen. Internationale Konferenz des Sorbischen Instituts 14.–15. 10. 2011 in Cottbus/Chóśebuz. Bautzen/Budyšin: LND, 2015, s. 9–32. Brus jazyka českého, který sestavila kommisse širším sborem Matice české zřízená. Vyd. 2. Praha: J. Otto, 1881.
Brus jazyka českého, který sestavila komise širším sborem Matice české zřízená. Vyd. 3. Praha: J. Otto, 1894.
CzechEncy Nový encyklopedický slovník češtiny. Dostupné z WWW: www.czechency.org. Dokulil, Miloš, et al.: Mluvnice češtiny 1. Praha: Academia, 1986.
Ertl, Václav: O germanismech. In: Dobrý autor (ed. J. Chromý). Praha: Akropolis, 2011, s. 119–134. Flajšhans, Václav: Předložka bez a složeniny (podle obou nových našich slovníků). Naše řeč, 19, 1935, s. 186–194. Haller, Jiří: Dar jazyka. Deset statí o češtině (eds. J. Chromý a F. Martínek). Praha: Herrmann a synové, 2007.
Jelínek, Milan: Der Purismus in der Entwicklung der tschechischen Schriftsprache im 19. und 20. Jahrhundert. In: Trost, Klaus (ed.): Deutsch-tschechische Sprachbeziehungen. Germanismen, Personennamen, Ortsnamen. Regensburg, 2000, s. 9–63. = Jelínek, Milan: Purismus. In: Pleskalová, Jana et al.: Kapitoly z dějin české jazykovědné bohemistiky. Praha: Academia, 2007, s. 540–572.
Karlík, Petr – Nekula, Marek – Rusínová, Zdenka: Příruční mluvnice češtiny. Praha: NLN, 2012.
Křen, Michal: Odraz jazykových změn v synchronních korpusech. Praha: NLN/ÚČNK, 2013.
Šimandl, Josef, et al.: Slovník afixů užívaných v češtině. Dostupný z WWW: www.slovnikafixu.cz.
Štícha, František, et al.: Akademická gramatika spisovné češtiny. Praha: Academia, 2013.
Štícha, František: Česko-německá srovnávací gramatika. Praha: Academia, 2015.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK