Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Námitky v územním a stavebním řízení
Název práce v češtině: Námitky v územním a stavebním řízení
Název v anglickém jazyce: Objections in planning permission proceedings and building permit proceedings
Klíčová slova: námitky, stavba, povolení
Klíčová slova anglicky: objections, building, permit
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra správního práva a správní vědy (22-KSP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Ing. Josef Staša, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.10.2018
Datum zadání: 29.10.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.05.2021
Datum a čas obhajoby: 26.05.2021 16:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 214, multimediální učebna 214
Datum odevzdání elektronické podoby:21.03.2021
Datum proběhlé obhajoby: 26.05.2021
Oponenti: JUDr. Petr Svoboda, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zaměřuje na námitky jakožto klíčový institut, kterým mohou účastnící hájit svá práva v rámci územního a stavebního řízení. Cílem práce je zmapování tohoto institutu jak z hlediska jeho procesního použití, tak z hlediska skutečností, které účastnící řízení v těchto námitkách uplatňují. Autor práce tak činí z důvodu, že žádná odborná literatura se přímo tomuto tématu nevěnuje. Práce je rozdělena do několika částí. V první části jsou stručně sepsány základní principy a mechanismy územního řízení a stavebního řízení, které jsou pro účely správného pochopení významu námitek klíčové. V druhé části je stručně popsána historie námitek v právní úpravě od druhé poloviny devatenáctého století do současnosti a třetí část této práce vykládá pojem námitek z pohledu správního práva a stavebního zákona. Stěžejní obsah práce je pak v části čtvrté a páté. V těchto částech je popsán institut námitek nejprve v územním řízení a následně v řízení stavebním. Podrobně je popsáno, kdo je oprávněn námitky podávat, jak při jejich podání postupovat a jakým způsobem s nimi má stavební úřad naložit. Podrobně jsou i popsány skutečnosti, proti kterým je účastník řízení v rámci svých námitek oprávněn brojit.
Práce popisuje i možnosti subjektů hájit svá práva v alternativních postupech k územnímu a stavebnímu řízení, kterými jsou zjednodušené územní řízení, územní a stavební souhlas, nahrazení územního rozhodnutí a stavebního povolení veřejnoprávní smlouvou, nebo oznámení oproti oznámení stavebního záměru s certifikátem autorizovaného inspektora. Pozornost je v rámci práce věnována i námitkám ve společném řízení. V poslední části práce je obecným způsobem popisována současná právní úprava oproti navrhované právní úpravě, která je ke dni uzavření této práce předmětem legislativního proces v poslanecké sněmovně. Práce se jednotlivé aspekty institutu námitek v územní a stavebním řízení snaží nejprve obecně popsat z dostupné odborné literatury, přičemž zvláštní důraz je kladen na literaturu komentářovou. Konkrétní otázky se pak snaží odpovědět z poměrně obsáhlé soudní judikatury, zejména judikatury Nejvyššího správního soudu. V rámci práce se povedlo zmapovat klíčové aspekty institutu námitek a práce tak může sloužit pro orientaci v případě uplatňování svých práv v řízení před stavebním úřadem.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis focuses on objections as a key institute by which participants can defend their rights in the planning permission proceedings and building permit proceedings – the objections. The aim of the thesis is to map this institute both in terms of its procedural use and in terms of the facts that the participants in the proceedings apply in these objections. The author of the thesis does so due to the fact that no professional literature deals directly with this topic. The thesis is divided into several parts. The first part briefly describes the basic principles and mechanisms of planning permission proceeding and building permit proceeding, which are key for a proper understanding of the meaning of objections. The second part briefly describes the history of objections in the legislation from the second half of the nineteenth century to the present and the third part explains the concept of objections from the perspective of administrative law and construction law. The main content of the thesis is then in the fourth and fifth part. In these parts, the institute of objections is described first in the planning permission proceedings and then in the building permit proceedings. It describes in detail who is entitled to file objections, how to proceed with their submission and how the building office should deal with them. The facts against which the party to the proceedings is entitled to defend itself within the framework of its objections are also described in detail. The thesis also describes the possibilities of subjects to defend their rights in alternative procedures to planning permission and building permit proceedings, which are Summary planning permission proceedings, planning and building consent, replacement of planning permission and building permit by a public law contract and summary building permit proceedings. Attention is also paid to objections in joint proceedings. The last part of the thesis describes in general terms the current legislation against the proposed legislation, which as of the date of conclusion of this thesis is the subject of a legislative process in the Chamber of Deputies. The thesis first tries to describe the individual aspects of the institute of objections in planning permission and building permit proceedings from the available professional literature, with special emphasis placed on commentary literature. It then tries to answer specific questions from relatively extensive case law, especially the case law of the Supreme Administrative Court. The thesis managed to map the key aspects of the institute of objections and the thesis can serve as an orientation in the case of exercising one’s rights in proceedings before the building office.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK