Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Obecná povinnost zaměstnance k náhradě škody
Název práce v češtině: Obecná povinnost zaměstnance k náhradě škody
Název v anglickém jazyce: General duty of the employee to provide compensation for damage
Klíčová slova: Odpovědnost za škodu, pracovněprávní odpovědnost, zaměstnanec
Klíčová slova anglicky: Damage liability, labor law liability, employee
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Ljubomír Drápal
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2018
Datum zadání: 21.11.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.10.2020
Datum a čas obhajoby: 20.10.2020 13:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 318, 318
Datum odevzdání elektronické podoby:31.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 20.10.2020
Oponenti: doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá institutem obecné povinnosti zaměstnance k náhradě škody. Obecná povinnost zaměstnance k náhradě škody stanoví, že zaměstnanec je povinen nahradit zaměstnavateli škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Daná problematika je nepochybně stále aktuální a v praxi vysoce frekventovaná. Tento institut pracovního práva má zajistit vyšší ochranu zaměstnance jako slabší strany pracovněprávního vztahu. Toto zvýhodnění je opodstatněno charakterem pracovněprávního vztahu, kde se zaměstnanec nachází v závislém postavení, a dále obecně sociálně společenským kontextem. Zaměstnanec, pokud naplní předpoklady obecné povinnosti k náhradě škody, má výhodnější pozici i oproti jiným škůdcům, kteří odpovídají za škodu dle obecné úpravy obsažené v občanském zákoníku.
Za pomoci deskriptivní, analytické a komparativní metody se diplomová práce pokouší nastínit a zodpovědět důležité otázky ohledně podstaty a aplikace obecné povinnosti zaměstnance k náhradě škody. Práce je rozdělena do deseti částí. Za účelem ukotvení daného institutu v obecné problematice odpovědnosti je nejdříve vyložen pojem právní odpovědnosti, následuje výklad pracovněprávní odpovědnosti a odpovědnosti za škodu. Pak je podrobněji analyzována sama obecná povinnost zaměstnance k náhradě škody. Zaměříme se na naplňování jejích klíčových předpokladů, kterými jsou porušení právních povinností při plnění pracovních úkolů či v přímé souvislosti s ním (či alternativně úmyslné jednání proti dobrým mravům), vznik škody, příčinná souvislost mezi vznikem škody a porušením právních povinností a zavinění. Dále je důležité odlišit obecnou povinnost zaměstnance k náhradě škody od zvláštních druhů této povinnosti, tj. povinnosti nahradit škodu vzniklou nesplněním povinnosti k odvrácení škody, povinnosti k náhradě schodku na svěřených hodnotách a povinnosti k náhradě škody způsobené ztrátou svěřených věcí. Práce se věnuje i uplatnění nároku zaměstnavatele na náhradu škody, rozsahu a způsobu náhrady škody a moderačnímu právu soudu. V krátkosti srovnává úpravu odpovědnosti zaměstnance za škodu a odpovědnosti zaměstnavatele za škodu. V závěru práce je provedena i komparace české právní úpravy daného institutu s úpravou srovnatelného institutu v Rakousku. Komparace s jinou právní úpravou obdobného institutu nám zajistí širší vhled do problematiky. Není opomenuto ani zhodnocení stávající úpravy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis deals with the institute of the general duty of the employee to provide compensation for damage. The employee's general duty to provide compensation for damage stipulates that the employee is liable to the employer for the damage he caused by breaching his or her duties in performance of work tasks or in direct relation to him. Undoubtedly, the issue is still relevant and highly frequent in practice. This institute of labor law is intended to ensure greater protection of the employee as the weaker party of the employment relationship. This advantage for the employee is justified by the nature of the employment relationship where the employee is in a dependent position, as well as the general social and social context. An employee, if he fulfills the preconditions of the general obligation to compensate for damage, has a more advantageous position compared to other pests, which are responsible for the damage according to the general regulation contained in the Civil Code.
The thesis attempts to outline and answer important questions about the nature and application of the employee's general employer’s liability for damages by using a descriptive, analytical, and comparative method. The work is divided into ten parts. In order to anchor the institute in the general issue of liability, the concept of legal liability will first be interpreted, followed by an interpretation of labor law liability and damage liability. Then the general duty of the employee to provide compensation for damage will be analyzed in more detail. We will focus on fulfilling its key preconditions, which are a breach of legal obligations in the performance of work tasks or in direct connection with it (or alternatively intentional behavior against good manners), the damage, the causal link between the occurrence of damage and breach of legal obligations and fault. Furthermore, it will be important to distinguish the employee's duty to provide compensation for damage from the specific types of this liability, i.e. liability for non-performance of the obligation to avert damage, liability for a shortfall in things of value entrusted to an employee, and liability for lost things. Then the work will also focus on the employer's claim for damages, the scope and method of compensation, and the discretionary power of the court. We will briefly compare the regulation of the employee's liability for damage and the employer's liability for damage. At the end of the work, a comparison of Czech legislation of the institute with the regulation of a comparable institute in Austria will be made. Comparison with other legislation of a similar institute will provide us a broader insight into the issue. An evaluation of the current regulation will not be left out either.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK