Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Alternativy nepodmíněného trestu odnětí svobody
Název práce v češtině: Alternativy nepodmíněného trestu odnětí svobody
Název v anglickém jazyce: Alternatives to unconditional sentence of imprisonment
Klíčová slova: Alternativní tresty, Sankční politika, Nevýhody trestu odnětí svobody
Klíčová slova anglicky: Alternative punishments, Penal policy, Disadvantages of imprisonment
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Dalibor Šelleng, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2018
Datum zadání: 21.11.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.09.2021
Datum a čas obhajoby: 29.09.2021 15:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 313, 313
Datum odevzdání elektronické podoby:13.09.2021
Datum proběhlé obhajoby: 29.09.2021
Oponenti: JUDr. Jiří Mulák, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá problematikou alternativ nepodmíněného trestu odnětí svobody, jejichž účelem je eliminovat negativní konsekvence doprovázející výkon trestu odnětí svobody. Práce se skládá z úvodu, devíti kapitol a závěru. Úvodní kapitola je věnována samotné podstatě trestu a trestání, jednotlivým složkám účelu a funkcí trestu, jakož i základním zásadám trestání. Druhá kapitola pojednává o systému trestů, jejich ukládání a hierarchii, zmiňuje též historii trestních sankcí a vývoj vězeňství. Dále je prostor věnován pohledu do trestní politiky, jejího vývoje a jednotlivých elementů, které ovlivňují její nastavení a fungování. Exkurz do problematiky poskytovaný počátečními kapitolami vytváří nosný základ pro kapitoly následující. Jádrem kapitoly čtvrté je kritické zhodnocení veškerých negativních dopadů výkonu trestu odnětí svobody jak na samotného odsouzeného a společnost, tak i výrazných ekonomických důsledků. Pátá kapitola se zaměřuje především na vymezení alternativních opatření hmotných i procesních, ale i na činnost a fungování Probační a mediační služby, jakožto nepostradatelné součásti uplatňování alternativních trestů. Komplexní rozbor podstaty alternativních trestů nabízí kapitola šestá, která se také v návaznosti na nepodmíněný trest odnětí svobody soustředí na zhodnocení kladů a záporů alternativních trestů. V posledních třech kapitolách je podrobně analyzována právní úprava, doplněna o poznatky ze soudní praxe alternativních trestů domácího vězení, obecně prospěšných prací a trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce. Práce se opírá i o významnou soudní judikaturu a představuje také několik možných návrhů de lege ferenda v právní úpravě alternativních trestů. V závěru jsou poté shrnuty důležité poznatky získané z předchozích kapitol.
Pozornost je věnována také komparaci řady otázek z oblasti alternativních trestů české právní úpravy s úpravou zahraniční. Práce neopomíjí ani důležité novelizace, jimiž trestní zákoník od dob svého vzniku prošel. Kromě podstatných změn například v oblasti sekundárního sankcionování je součástí diplomové práce také nejnovější druh trestu, kterým je zákaz držení a chovu zvířat, o nějž byl systém trestů obohacen v roce 2020.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This Master’s thesis deals with the topic of alternatives to unconditional sentence of imprisonment whose purpose is to eliminate negative consequences associated with imprisonment. The thesis consists of an introduction, nine chapters and a conclusion. The first chapter is dedicated to punishment itself as a term, its purpose and functions and its elementary principles. The second one deals with penal system, sentencing and hierarchy of penalties as well as history of this topic and even an evolution of imprisonment. Furthermore, this chapter gives an insight into the penal policy, its development and individual elements which has an impact on its adjustment and functioning. These chapters are cornerstone for the rest of the thesis. The aim of the fourth chapter is the evaluation of all negative impacts of unconditional sentence of imprisonment on both the prisoners and society. It also evaluates significant economic consequences. The fifth chapter is centered on definition of both substantive and procedural alternative measures and activities of the Probation and Mediation Service which are crucial to alternative sentences enforcement. The sixth chapter is devoted to a complex analysis of essence of alternative measures also focuses on their positives and negatives, particularly in comparison with an unconditional sentence of imprisonment. The last three chapters provide an analysis of legislation as well as the information from the legal practice of imposing sentences of house arrest, community service and ban on the sports, cultural and other social events. The thesis also describes significant case law and also proposes some changes de lege ferenda in legislation of alternative sentences. Conclusion offers a brief summary of the previous chapters and summarizes acknowledgments. The thesis outlines comparisons between Czech legislation and selected foreign legislations. In addition, the thesis describes some important amendments to the Czech Criminal Code, such as incorporating the ban on keeping and breeding animals into the Penal Code in 2020 as a new type of penalty.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK