Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Úpadek řízené osoby a jeho "koncernové" důsledky
Název práce v češtině: Úpadek řízené osoby a jeho "koncernové" důsledky
Název v anglickém jazyce: Insolvency of a Subsidiary Corporation and its Group Consequences
Klíčová slova: koncern, insolvence, řízená osoba
Klíčová slova anglicky: group, insolvency, subsidiary
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Stanislava Černá, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2018
Datum zadání: 21.11.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.01.2023
Datum a čas obhajoby: 25.01.2023 12:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 212, 212
Datum odevzdání elektronické podoby:07.11.2022
Datum proběhlé obhajoby: 25.01.2023
Oponenti: JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá koncernovými důsledky úpadku řízené osoby. Cílem práce bylo popsat a analyzovat důsledky úpadku řízené osoby na ostatní členy koncernu s důrazem na řídící osobu a možnosti věřitelů, které jim české korporační a insolvenční právo nabízí k ochraně jejich nároků. Ústředním motivem pak je skutečnost, že se ekonomická realita podnikatelských seskupení nesetkává s realitou právní, neboť způsob fungování podnikatelských seskupení naráží na koncept majetkové samostatnosti společnosti a omezeného ručení.
Nejprve jsou rozebrány způsoby, jakými může řídící osoba uplatňovat vliv na osobu říznou, neboť důsledky týkající se případné odpovědnosti řídící osoby za úpadek osoby řízené se odvíjí právě od postavení, které řídící osoba vůči osobě řízené zastává. Následně je nastolen koncept faktických a stínových vedoucích stavící na skutečném ekonomickém řízení, který umožňuje dosáhnout na majetek řídící osoby, aniž by bylo potřeba přistoupit k ultimativním nástrojům jako je doktrína propichování korporátního závoje. Dále jsou popsány jednotlivé instituty českého korporačního a insolvenčního práva upravující důsledky, které může úpadek řízené osoby ve sféře osoby řídící vyvolat, zařazeny a zhodnoceny jsou také některé nástroje vyvinuté především angloamerickou soudní doktrínou.
Závěrem práce je konstatování, že v rámci českého právního řádu se věřitelé mohou domoci svých nároků na řídící osobě obdobným způsobem, jako je tomu v angloamerické jurisdikci, a to na základě zásad zákazu zneužití práva a poctivého obchodního styku a zásad insolvenčního řízení. Práce dále navrhuje překonat zažitý pohled na omezené ručení tím způsobem, že bude aplikováno pouze ve vztahu společníka – fyzické osoby a společnosti, nikoli ve vztahu mateřská společnost – dceřiná společnost. Tím by se dosáhlo toho, že společníci mateřské společnosti by nepřišli o výhody omezeného ručení, ale mateřská společnost by nemohla nespravedlivě přesouvat riziko a podnikat tak na úkor věřitelů podřízených společností.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis deals with insolvency of a subsidiary corporation and its group consequences. The thesis focuses on description and analysis of consequences of subsidiary’s insolvency putting emphasis on parent company and the way in which creditors of a subsidiary can protect their claims within the Czech corporation and insolvency law. The keynote of the thesis is the fact that the economic reality of operation of a corporate group collide with the separate entity principle and the doctrine of limited liability.
First the thesis analyses the ways how the parent company exerts influence over the subsidiary, because on its relation to the subsidiary depend the consequences concerning the responsibility for the insolvency of the subsidiary. Then the concept of de facto directors and shadow directors is explained. This concept is based on the real economic direction of the corporation, so the creditors could reach the assets of parent company by this concept without using the ultimate means as the doctrine of piercing the corporate veil. Finally, the thesis describes particular institutes of Czech corporation and insolvency law that provides for consequences that the insolvency of the subsidiary could cause in the sphere of the parent company. Some principles developed mainly by Anglo-American judicial doctrine are also involved and assessed.
It was concluded that the Czech law offers the ways how the creditors could claim on parent company, namely by using the principles of prohibiting the abuse of rights and good faith and fair dealing and the fundamental principles of insolvency law. The thesis suggests overcoming the deep-rooted attitude to the limited liability so that the limited liability is applied in relation to shareholder (natural person) – corporation only, not in parent company – subsidiary relation. The benefit of this suggestion is that the shareholders do not lose the privilege of the limited liability, but a parent company is losing its facility to shift risks unfairly and to make business at the expense subsidiary’s creditors.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK