Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Účastenství
Název práce v češtině: Účastenství
Název v anglickém jazyce: Participation
Klíčová slova: účastenství, zásada akcesority, agent provokatér
Klíčová slova anglicky: participation, accessority, agent provocateur
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Bc. Vladimír Pelc, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2018
Datum zadání: 21.11.2018
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.01.2021
Datum a čas obhajoby: 18.01.2021 13:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 319, multimediální učebna 319
Datum odevzdání elektronické podoby:10.11.2020
Datum proběhlé obhajoby: 18.01.2021
Oponenti: JUDr. Jaromír Hořák, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce analyzuje institut účastenství a zaměřuje se na jeho právní úpravu v České republice. Účastenství je bezesporu jedním z nejsložitějších institutů trestního práva, k jehož právní úpravě lze přistupovat mnoha způsoby. Nalézt vhodný způsob právní úpravy
je předpokladem pro naplnění základního účelu trestního práva - chránit společnost před kriminalitou. Cílem diplomové práce je poskytnout čtenáři rozbor platné právní úpravy, upozornit na její nedostatky a navrhnout vhodná řešení budoucí úpravy. Toho by mělo být dosaženo analýzou právní literatury a judikatury.
Diplomová práce je rozdělena do čtyř kapitol. První kapitola se zprvu zabývá výkladem základních pojmů, které s účastenstvím úzce souvisí. Dále se věnuje definování pojmu účastenství a rozboru dvou základních přístupů k jeho právní úpravě - monistického
a dualistického systému. V rámci rozboru těchto přístupů je nabídnut stručný exkurz do právní úpravy účastenství Německa, Švýcarska, Slovenska, Rakouska a Itálie.
Druhá kapitola je zaměřena na českou právní úpravu účastenství. Nejprve objasňuje zásadu akcesority coby vůdčí zásadu účastenství, která vyplývá z uplatňování dualistickému systému. Také se věnuje historickému vývoji této zásady na našem území. Posléze rozebírá jednotlivé formy účastenství v pořadí od nejzávažnější po nejméně závažnou. Následně se zabývá obecnými podmínkami trestnosti účastenství, kterými jsou příčinný vztah a úmysl.
Také popisuje trestání a zánik trestnosti účastenství.
Třetí kapitola má za cíl popsat vybrané problematické otázky účastenství. Věnuje
se odlišení organizátorství od organizované skupiny a organizované zločinecké skupiny. Dále se zabývá problematikou institutu agenta provokatéra a jeho přípustnosti.
Čtvrtá kapitola se zabývá zhodnocením současné právní úpravy a kritikou jejích nedostatků. Také nabízí autorovy úvahy de lege ferenda o možném budoucím řešení nedostatků současné právní úpravy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis analyzes the institute of participation and focuses on his legal regulation
in the Czech republic. Participation is indoubtedly one of the most complicated institute
of the criminal law and the legal regulation can be approached in many ways. To find a suitable way of legal regulation is prerequisite to comply with basic principles of criminal law - to protect society from crime. The aim of the diploma thesis is to provide the reader insight into current legal regulation, to draw attention to its shortcomings and to suggest suitable solutions for future legislation.
The diploma thesis is divided into for chapters. The first chapter firstly deals with
the interpretation of basic terms that are closely related to participation. It also attends to define the term of participation and to analysis two base approaches to the regulation of participation
- monistic and dualistic systems. As a part of the analysis of these approaches, a brief excursion into the legal regulation of participation in Germany, Switzerland, Slovakia, Austria and Italy
is offered.
The second chapter focuses on the legal regulation of participation in Czech republic. It firstly clarifies the principle of accessority as the guiding principle of participation, which results
from the application of dualistic system. It also deals with the historical process of this principle
in our territory. It also analyses the forms of participation in the order from the most serious
to the least serious. Subsequently, it deals with the general conditions of criminality
of participation, which are a casual relationship and a intent. It also describes punishment and extinction of participation criminality.
The third chapter aims to describe selected problematic issues of participation. It focuses
on distincion organizing from an organized group and an organized criminal group. It also deals with issue of the institute of the agent provocateur and its admissibility.
The fourth chapter deals with evaluation of the current legislation and criticism
of its shortcomings. It also offers author's de lege ferenda reflections about possible future solution to the shortcomings of the current legislation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK