Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Psychologické souvislosti edukace mimořádně nadaných dětí vzdělávaných ve speciálních a běžných třídách
Název práce v češtině: Psychologické souvislosti edukace mimořádně nadaných dětí vzdělávaných ve speciálních a běžných třídách
Název v anglickém jazyce: Psychological aspects of education highly gifted children educated in special and common classes
Klíčová slova: Nadané děti|Speciální a běžné třídy|Kreativita|Motivace
Klíčová slova anglicky: Gifted children|Special and common classes|Creativity|Motivation
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Lenka Morávková Krejčová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.05.2018
Datum zadání: 29.05.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.06.2018
Datum a čas obhajoby: 04.09.2019 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:17.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Václav Mertin
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce si klade za cíl zmapovat kognitivně psychologické a sociálně psychologické aspekty mimořádně nadaných dětí na 1. stupni ZŠ.
Mimořádné nadání představuje jednu z tzv. speciálních vzdělávacích potřeb žáků. To znamená, že mají nárok na podpůrná opatření a jejich vzdělávání má být přizpůsobeno jejich potřebám. Současná zjištění České státní inspekce ukazují, že tato kategorie žáků s přiznanými podpůrnými opatřeními je marginalizována ještě více než jiné kategorie žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Navíc odborná pedagogická veřejnost doposud nezpracovala v plném rozsahu stávající vymezení nadání, které značí nadstandardní potenciál v určité oblasti, nemusí však znamenat nadprůměrné výkony ve všech školních, resp. mimoškolních oblastech. Přesto je žádoucí nadání žáka systematicky podporovat a rozvíjet. Za mimořádně nadané děti jsou pokládány takové, které vykazují velmi nadprůměrnou inteligenci (IQ nad 125/130). Od ostatních dětí se nezřídka nějak liší a jejich nadání nemusí vždy přinášet jen výhody. S těmito dětmi se má pracovat v rámci specifického vzdělávání, aby byl využit jejich potenciál a hlavně zajištěn zdravý psychický vývoj.
V empirické části budeme srovnávat vybrané kognitivní, motivační a emocionální charakteristiky velmi nadaných dětí, se kterými se pracuje s ohledem na jejich specifické vzdělávací potřeby (tj. ve speciálních třídách určených pro tyto žáky), s velmi nadanými dětmi, které navštěvují běžné třídy ZŠ.
Pro účely výzkumu bude použit soubor diagnostických nástrojů, které budou mapovat edukační proces nadaných žáků v obou typech prostředí. Cílem výzkumu bude porovnání přínosů a rizikových faktorů při výuce žáků v běžných třídách a třídách vybudovaných specificky pro tuto cílovou skupinu.
Seznam odborné literatury
Betts, G. T., & Neihart, M. (2004). Profiles of the gifted and talented. Definitions and conceptions of giftedness, 97-106.

Fořtík, V., & Fořtíková, J. (2007). Nadané dítě a rozvoj jeho schopností. Praha: Portál.

Jones, T. W. (2013). Equally cursed and blessed: Do gifted and talented children experience poorer mental health and psychological well-being?. Educational & Child Psychology, 30(2), 44.

Gallagher, J. J. (2015). Peer acceptance of highly gifted children in elementary school. Journal for the Education of the Gifted, 38(03), 51-57.

Konečná, V. (2010). Sebepojetí a sebehodnocení rozumově nadaných dětí. Brno: Masarykova univerzita.

Mudrák, J. (2015). Nadané děti a jejich rozvoj. Praha: Grada.

Sękowski, A., & Łubianka, B. (2015). Psychological perspectives on gifted education - selected problems. Polish Psychological Bulletin, 46(4), 624-632.

Vaivre-Douret, L. (2011). Developmental and cognitive characteristics of “high-level potentialities”(highly gifted) children. International journal of pediatrics, 2011.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK