Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dialog Matouše z Krakova o častém přijímání svátosti oltářní a jeho místo v myšlenkovém světě předhusitského reformního hnutí
Název práce v češtině: Dialog Matouše z Krakova o častém přijímání svátosti oltářní a jeho místo v myšlenkovém světě předhusitského reformního hnutí
Název v anglickém jazyce: Matthew of Cracow's Dialogue of frequent reception of the Eucharist and his role in the intellectual world of the prehussite reform movement
Klíčová slova: dialog|edice|eucharistie|Matouš z Krakova|rukopisy|středověk|teologie
Klíčová slova anglicky: dialogue|edition|Eucharist|Matthew of Cracow|manuscripts|Middle Ages|theology
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Blanka Zilynská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 15.05.2018
Datum zadání: 16.05.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.05.2018
Datum a čas obhajoby: 09.09.2020 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 09.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. Mgr. Lucie Doležalová, M.A., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce si klade za cíl podrobit komplexní analýze eucharistický spis, v literatuře tradovaný pod názvem Dialogus rationis et conscientiae de crebra communione, který na konci 14. století v Praze sepsal Matouš z Krakova, významný příslušník reformního předhusitského hnutí. Vzhledem k mimořádně vysokému počtu středověkých opisů tohoto díla bude nejprve nastíněna jeho rukopisná tradice se zvláštním důrazem na nejstarší opisy bohemikálního původu. Vlastním jádrem práce bude jazyková a obsahová analýza spisu a jeho následná komparace s dalšími eucharistickými texty, jež se řadí k předhusitskému reformnímu hnutí. Tímto způsobem bude Matoušův spis zasazen do širšího kontextu snah o nápravu tehdejší společnosti v průběhu desetiletí předcházejících husitské revoluci. Součástí práce bude pak též formou sond provedená revize starší edice Dialogu, jež byla vydána roku 1974.
Seznam odborné literatury
SEŃKO, Władisław - Adam Ludwik SZAFRAŃSKI (ed.). Materiały do historii teologii średniowiecznej w Polsce. Zeszyt 1, Mateusza z Krakowa Opuscula theologica dotyczące spowiedzi i komunii. Warszawa: Akademia teologii katolickiej, 1974.

NUDING, Matthias. Matthäus von Krakau: Theologe, Politiker, Kirchenreformer in Krakau, Prag und Heidelberg zur Zeit des Groβen Abendländischen Schismas. Tübingen: Mohr Siebeck, 2007.

ČERNUŠKA, Pavel (ed.). Jindřich z Bitterfeldu: Eucharistické texty. Brno: L. Marek, 2006.

KYBAL, Vlastimil (ed.). Matěje z Janova, mistra pařížského, Regulae Veteris et Novi Testamenti. 4 sv. Innsbruck: Wagner, 1908-1913.

KYBAL, Vlastimil - Otakar ODLOŽILÍK (ed.). Matěje z Janova, mistra pařížského, Regulae Veteris et Novi Testamenti. Svazek 5., O těle Kristově. Praha: Komise zřízená pro vydávání pramenů českého hnutí náboženského ve stol. XIV. a XV., 1926.

NECHUTOVÁ, Jana - Helena KRMÍČKOVÁ (ed.). Matthiae de Janov dicti Magistri Parisiensis Regularum veteris et novi testamenti. Liber V, De corpore Christi (editionis volumen VI). München: Oldenbourg, 1993.

GERWING, Manfred. Malogranatum oder der dreifache Weg zur Vollkommenheit: Ein Beitrag zur Spiritualität des Spätmittelalters. München: Oldenbourg, 1986.

KADLEC, Jaroslav. Leben und Schriften des Prager Magisters Adalbert Rankonis de Ericinio. Münster: Aschendorff, 1971.

MARIN, Olivier. Geneze pražského reformního hnutí (1360-1419). Praha: Karolinum, 2017.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK