Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Metody podporující osobní a kulturní sebepojetí žáků ve výuce češtiny jako cizího jazyka
Název práce v češtině: Metody podporující osobní a kulturní sebepojetí žáků ve výuce češtiny jako cizího jazyka
Název v anglickém jazyce: Methods supporting self-awareness and cultural awareness of students in lectures of Czech as a foreign language
Klíčová slova: čeština jako cizí jazyk|žáci staršího školního věku|sebepojetí|kultura|žáci s odlišným mateřským jazykem|osobnostní a sociální výchova
Klíčová slova anglicky: Czech as a foreign language|students in higher school-age|self-awareness|culture|pupils with different mother tongue|personality and social education
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Lucie Saicová Římalová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.03.2018
Datum zadání: 11.04.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.04.2018
Datum a čas obhajoby: 10.09.2018 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:06.08.2018
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Kateřina Šormová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměří na otázku, zda a jak by bylo možné v rámci výuky češtiny u žáků staršího školního věku s odlišným mateřským jazykem využít metody podporující osobní a kulturní sebepojetí žáků. Východiskem budou metody využívané v rámci průřezového tématu osobnostní a sociální výchovy, které budou vhodným způsobem adaptovány. Jádrem práce bude příprava ukázkových materiálů určených pro výuku komunikace/konverzace v dané věkové skupině a jejich ověření v praxi při výuce žáků na druhém stupni základní školy.
Postup práce:
1. Prostudovat relevantní odbornou literaturu, zejm. k problematice osobnostní a sociální výchovy, žáků s odlišným mateřským jazykem, k výuce češtiny jako cizího jazyka, k výuce příslušné věkové skupiny a k vybraným výzkumným metodám.
2. Navázat kontakt se školou, v níž výzkum bude probíhat, a s rodiči vybraných žáků; sestavit texty informovaných souhlasů pro vedení školy i zákonné zástupce žáků a informované souhlasy získat.
3. Připravit vhodné materiály, které budou ve výuce testovány.
4. Zvážit a připravit vhodný způsob hodnocení průběhu výzkumu, zejm. promyslet způsob, jak bude získáno hodnocení od žáků (rozhovory, popř. dotazníky před započetím výzkumu, po jeho ukončení atp.) i vyučující (sebereflexe atp.).
5. Připravit modelové výukové hodiny, které budou v praxi vyzkoušeny, a výuku realizovat. Pokud to zákonní zástupci a vedení školy v rámci informovaného souhlasu dovolí, pořídit pro účely analýzy hodin audionahrávky průběhu výuky.
6. Analyzovat získané výsledky. (Podaří-li se získat nahrávky, před analýzou jejich relevantní části vhodným způsobem přepsat.)
7. Vyvodit závěry, popř. formulovat doporučení pro podobně zaměřenou výuku a vytváření příslušných materiálů; neopomenout diskusi zaměřenou k výhodám a omezením provedeného výzkumu a zvolených metod.
Seznam odborné literatury
Základní literatura:
Čítanka OSV (http://www.odyssea.cz/dokumenty/CITANKA_OSV.pdf)
Dubec, M. (2007): Zásobník metod OSV. Praha.
Hendl, J. (2008): Kvalitativní výzkum. Praha: Portál.
Janebová, E. (2010): Interkulturní komunikace ve škole. Praha: Fortuna.
Kopřiva, P. a kol. (2005): Respektovat a být respektován. Kroměříž: Spirála.
Krejčová, L. (2011): Psychologické aspekty vzdělávání dospívajících. Praha: Grada.
Kříž, P. (2005): Kdo jsem, jaký jsem (aktivity pro osobnostní a sociální výchovu k podpoře sebepoznání a sebepojetí). Kladno: AISIS.
Pastorová, M. a kol. (2011): Doporučené očekávané výstupy: metodická podpora pro výuku průřezových témat v základních školách. Praha.
Průcha, J. (2011): Multikulturní výchova: příručka (nejen) pro učitele. 2. vyd. Praha: Triton.
Radostný, L. (2011): Žáci s odlišným mateřským jazykem v českých školách. Praha: Meta – Sdružení pro příležitosti mladých migrantů.
Skutil, M. a kol. (2011): Základy pedagogicko-psychologického výzkumu pro studenty učitelství. Praha: Portál.
Srb, V. a kol. (2007): Jak na osobnostní a sociální výchovu? Praha: OS Projekt Odyssea. Staněk, A. (2007): Výchova k občanství a evropanství. Olomouc: Nakladatelství Olomouc.
Šebesta, K. a kol. (2017): Vyučování cizího jazyka. Terminologický slovník. Praha: FF UK. (relevantní hesla)
Vágnerová, M. (2012): Vývojová psychologie. Dětství a dospívání. Praha: Karolinum. (popř. jiné příručky vývojové psychologie)
Valenta, J. (2011): Osobnostní a sociální výchova. In: M. Pastorová a kol. (eds.): Doporučené očekávané výstupy. Metodická podpora pro výuku průřezových témat v základních školách. Praha: VUP.
Valenta, J. (2006): Osobnostní a sociální výchova a její cesty k žákovi. Kladno: Aisis. (popř. další autorovy publikace)
Časopisecké a sborníkové studie, encyklopedická hesla k tématu, relevantní kvalifikační práce.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK