Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Festival Jeden svět
Název práce v češtině: Festival Jeden svět
Název v anglickém jazyce: One World Festival
Klíčová slova: Festival|Jeden svět|lidská práva|diskurz|film festival studies|kritická diskurzivní ana-lýza
Klíčová slova anglicky: Festival|One World|human rights|discourse|film festival studies|critical discourse analysis
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra filmových studií (21-KFS)
Vedoucí / školitel: Mgr. MgA. Tereza Czesany Dvořáková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.02.2018
Datum zadání: 05.02.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.02.2018
Datum a čas obhajoby: 04.09.2020 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:03.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Petr Szczepanik, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se bude zabývat specifickou identitou mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Tato akce se vzhledem ke své společenské angažovanosti zdánlivě vzdává ekonomických cílů, rozpíná se za hranice festivalového působení a usiluje o co nejplošnější rozšíření uvedených filmů. Těmto záměrům podléhá i struktura festivalu, která má určující charakter pro jeho identitu, resp. sebeidentifikaci, a měla by být předmětem výzkumu.
Festival Jeden svět bude představen v kontextu, ve kterém existuje na národní i mezinárodní úrovni. Práce pravděpodobně zmapuje celou historii existence festivalu, přičemž zdůrazní význačné organizační změny a jejich efekt na podobu a směřování akce. Dále se dle možností pokusí odpovědět na některé z výzkumných otázek: Jakým způsobem se akce prezentuje? A jak se sebeidentifikuje? Jaké jsou její referenční rámce – k jakým vzorům se vztahuje? Jakými prostředky vyzývá k aktivní účasti své návštěvníky? Jak konkrétně se tato participační kultura projevuje v aktivitách festivalu?
Bakalářská práce by měla představit festival v určitém komplexním pohledu, vysvětlit co pomáhá utvářet jeho současnou podobu a obhajovat jeho pozici. Pokud to rozsah práce umožní, zohledněny budou i doprovodné aktivity, které přesahují festivalové trvání a činí z Jednoho světa moderní platformu pro dokumentární filmy.
Metodologicky se práce bude pohybovat v oblasti nové filmové historie, případně v historickém výzkumu využije postupů orální historie. Při analýze festivalové identity bude čerpat z festivalových studií (festival studies), přičemž pravděpodobně zohlední i metody vymezené v disertační práci Andrey Slovákové: Filmové festivaly ve vztahu k okrajovým částem kinematografie. Autorka adaptuje metodologii diskursivního nového institucionalismu pro festivalová studia a systematicky člení metody dosavadního výzkumu v dané oblasti. Na základě informací získaných v průběhu výzkumu tento výčet rozšířím.
Seznam odborné literatury
Elsaesser, Thomas: ‘Film Festival Networks. The New Topographies of Cinema in Europe’, in European Cinema, Face to Face with Hollywood. Amsterdam: Amsterdam Uni Press, 2005, s. 82-107.
Szczepanik, Petr. Nová filmová historie. Praha: Herrmann & synové 2004.
De Valck, Marijke: Film Festivals: From European Geopolitics to Global Cinephilia. Amsterdam: Amsterdam University Press, 2007.
Slováková, Andrea. Filmové festivaly ve vztahu k okrajovým částem kinematografie. Disertační práce. Univerzita Karlova. Vedoucí práce PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph. D. Praha: 2016.
Nichols, Bill: Discovering Form, Inferring Meaning: New Cinemas and the Film Festival Circuit. „Film Quarterly“ 1994, roč. 47, č. 3, s. 16-30.
Dickson, Lesley-Ann. Film Festival and Cinema Audiences: A Study of Exhibition Practice and Audience Reception at Glasgow Film Festival. PhD Thesis. Glasgow: University of Glasgow. 2014.
Latour, Bruno: The Impact of Science Studies on Political Philosophy. „Science, Technology & Human Values“ 1991, roč. 16, č. 1, s. 3-19.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK