Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Důvěra v soudy ve střední Evropě
Název práce v češtině: Důvěra v soudy ve střední Evropě
Název v anglickém jazyce: Trust in justice in the Central Europe
Klíčová slova: důvěra|soudy|legitimita|procedurální spravedlnost|závazek poslušnosti|strukturní modelování
Klíčová slova anglicky: courts|legitimacy|trust|procedural justice|obligation to obey|structural equation modeling
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.01.2018
Datum zadání: 29.01.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.06.2018
Datum a čas obhajoby: 28.01.2019 08:30
Datum odevzdání elektronické podoby:20.12.2018
Datum proběhlé obhajoby: 28.01.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Pro správné fungování trestně-právního systém je kromě hrozby sankcí za nezákonné chování nutné i určité množství důvěry a vnímané legitimity soudů a policie. Pokud jsou instituce vnímány jako legitimní, lidé jsou více ochotni s nimi spolupracovat a poslouchat je (Fagan, 2008). Podle Tylera (2006) navíc vnímaná legitimita trestně-právních institucí souvisí s kompliancí se zákonem. Znamená to tedy, že ti, kdo nedůvěřují soudům a nevnímají je jako legitimní, jsou méně ochotní s nimi spolupracovat a také mají vyšší tendence porušovat zákon.
Autoři modulu European Social Survey (Round 5) s názvem Trust in the Police & Courts navrhli model, podle kterého důvěra v procedurální spravedlnost společně s důvěrou v distributivní spravedlnost a efektivitu soudů predikuje jejich vnímanou legitimitu a v důsledku pak komplianci se zákonem a ochotu ke kooperaci s právními orgány. Výsledky analýz z Velké Británie, kde byl zkoumán vliv důvěry v policii, tento vztah potvrdily a dále poukázaly na velmi silný vliv procedurální spravedlnosti (Jackson, 2012). Ve středoevropských státech se však vliv procedurální spravedlnosti policie ukázal jako mnohem slabší (Moravcová, 2015).
Tato diplomová práce si klade za cíl otestovat hypotézu o vztahu mezi důvěrou, vnímanou legitimitou soudů a kompliancí se zákonem a ochotou spolupracovat s právními orgány a dále srovnat efekt s dalšími faktory (např. vnímané riziko postihu, osobní moralita, socio-ekonomické ukazatele). Vzhledem k specifické historické situaci a celkové nižší důvěře v soudy ve středoevropských státech (Jackson et al., 2011) bude práce soustředěna na středoevropský region.
Hlavní výzkumnou otázkou je tedy to, zda důvěra v soudy predikuje vnímanou legitimitu a následně pak komplianci se zákonem a ochotu ke kooperaci s právními orgány ve středoevropských státech. V práci se budu zároveň tázat, které dimenze legitimity soudů mají na komplianci a ochotu ke spolupráci nejvyšší efekt a také zda jsou zkoumané faktory důležitější než jiné možná motivující faktory (morálka, vnímané riziko postihu) a než socio-ekonomické ukazatele. Další otázkou je pak to, zda se výsledky liší v jednotlivých zkoumaných středoevropských státech.
Pro zodpovězení těchto výzkumných otázek budou použita data z European Social Survey (Round 5) a ta budou analyzována pomocí metody strukturního modelování (SEM). Hypotézy přímo vycházejí z výzkumných otázek:
Hypotéza 1: Důvěra v efektivitu, procedurální a distributivní spravedlnost soudů predikuje vnímanou legitimitu a následně pak komplianci se zákonem a ochotu ke kooperaci s právními orgány ve středoevropských státech.
Hypotéza 2: Důvěra v soudy a jejich vnímaná legitimita mají pozitivní a silnější efekt na komplianci se zákonem a ochotu ke kooperaci s právními orgány než jiné faktory (morálka, vnímané riziko postihu, socio-demografické ukazatele).
Hypotéza 3: Modely pro jednotlivé středoevropské státy nejsou odlišné.
Práce má ambici svými výsledky přispět k lepšímu chápání toho, proč mají někteří lidé ve střední Evropě silnější tendence k nedodržování zákonů a proč nechtějí spolupracovat s právními orgány. Pokud lidé budou spolupracovat se soudy a dodržovat zákony, ne jen že bude právní systém fungovat efektivněji, ale také může stát ušetřit velké množství nákladů. Výsledky práce mohou v neposlední řadě přispět k širší debatě o hodnotách lidí ve střední Evropě.
Seznam odborné literatury
European Social Survey, Round 5 (2010). Dostupné z: http://www.europeansocialsurvey.org/data/download.html?r=5
Fagan, J. (2008). Legitimacy and Criminal Justice. Ohio State Journal of Criminal Law, 6(1), s. 123-140. Dostupné z: http://moritzlaw.osu.edu/osjcl/Articles/Volume6_1/Fagan.Intro.PDF.pdf
Jackson, J. et al. (2011). Trust in justice: topline results from round 5 of the European Social Survey. Available from: http://www.europeansocialsurvey.org/docs/findings/ESS5_toplines_issue_1_trust_in_justice.pdf
Jackson, J., Bradford, B., Hough, M., Myhill, A., Quinton, P. & Tyler, T. R. (2012). Why do People Comply with the Law?: Legitimacy and the Influence of Legal Institutions. British Journal of Criminology, 52(6), s.1051-1071.
Dostupné z: http://bjc.oxfordjournals.org/content/52/6/1051.full.pdf+html
Moravcová, E. (2016). Willingness to Cooperate with the Police in Four Central European Countries." European Journal on Criminal Policy and Research 22 (1): 171 - 187.

Homolová, P. (2018). Theories of police legitimacy: Its structure and consequences. Acta Universitatis Carolinae, Acta Philosophica et Historica, Studia Sociologica: Studies on Criminology. ISSN 0567-8293.

Homolová, P. (2014). Trust in Criminal Justice and Compliance with the Law in Czech Society: Testing the Normative Hypothesis in 1999 and 2011 Samples. Journal of Criminal Justice and Security, 16(4), 412–434. ISSN 1580-0253.
Tyler, T. R. (2006). Why people obey the law. Princeton, N.J.: Princeton University Press.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK