Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Don Quijote mezi literární teorií a literární historií a mezi výklady z kontextu vnějšího a vnitřního
Název práce v češtině: Don Quijote mezi literární teorií a literární historií a mezi výklady z kontextu vnějšího a vnitřního
Název v anglickém jazyce: Don Quijote in-between Literary Theory and Literary History and in-between Outer and Inner Explanatory Contexs
Klíčová slova: Don Quijote|don Quijote|Sancho Panza|literární teorie|literární historie|ruský formalismus|karnevalová kultura|perspektiva|dialog
Klíčová slova anglicky: Don Quixote|don Quixote|Sancho Panza|Literary theory|Literary history|Russian formalism|Carnival culture|Perspective|Dialogue
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav české literatury a komparatistiky (21-UCLK)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Petr Bílek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.01.2018
Datum zadání: 08.01.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.01.2018
Datum a čas obhajoby: 31.01.2022 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.12.2021
Datum proběhlé obhajoby: 31.01.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Josef Hrdlička, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V přístupech k Cervantesovu Donu Quijotovi je již po řadu desetiletí zjevný rozdíl mezi výklady a interpretacemi, které k němu přistupují z jiného kulturního a jazykového kontextu a mezi výklady a interpretacemi z pohledu vnitřního, tedy španělského. Vnější přístupy, které představují známé práce literárních (šířeji filozofujících) teoretiků jako Šklovskij, Bachtin nebo Foucault, se v mnohých aspektech rozcházejí s poznatky španělských literárních historiků. Z toho vyplývají tři otázky klíčové pro tuto diplomovou práci: Jaký je, stručně řečeno, vztah literární teorie a literární historie? Kde konkrétně se na případu Dona Quijota tyto dva přístupy rozcházejí? A je vůbec možné najít nějaký společný bod, kde by se literární teorie a literární historie v tomto případě potkaly?
Jádrem diplomové práce bude komparativní interpretace rozdílů mezi teoretickými přístupy (Šklovskij, Bachtin, Foucault) a interpretacemi španělských literárních historiků (například Redondo, Castro, Márquez Villanueva aj.). Diplomantka se na základě daného materiálu bude snažit formulovat i obecnější teze, charakterizující přístupy literárního teoretika, komparatisty a literárního historika.
Seznam odborné literatury
BACHTIN, Michail Michajlovič. François Rabelais a lidová kultura středověku a renesance. Přel. Jaroslav Kolár. Praha: Argo, 2007.
BATAILLON, Marcel. Erasmo y España: estudios sobre la historia espiritual del siglo XVI. Madrid: Fondo de Cultura Económica, 1983.
CASTRO, Américo. Cervantes y los casticismos españoles. Madrid: Alianza Editorial, 1974.
CASTRO, Américo. Cómo veo ahora el Quijote: estudio introducción a la edición de El ingenioso hidalgo don Quijote de La Mancha. Madrid: Altamira-Rotopress, 1971.
CASTRO, Américo. El pensamiento de Cervantes. Barcelona: Noguer, 1980.
CERVANTES, Miguel de. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha. Přel. Zdeněk Šmíd. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1955.
CERVANTES, Miguel de. El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha. ed. Conmemorativa IV centenario 1605-2005, Ourense, Linteo Ediciones, 2005.
FOUCAULT, Michel. Slova a věci. Přel. Jan Rubáš. Brno: Computer Press, 2007. HATZFELD, Helmut. El Quijote como obra de arte del lenguaje. Madrid: CSIC, 1966. HATZFELD, Helmut. Estudios sobre el barroco. Madrid: Gredos, 1972.
MARAVALL, José Antonio. La cultura del barroco: análisis de una estructura histórica. Barcelona: Ariel, 1980.
MARAVALL, José Antonio. Utopía y contrautopía en El Quijote. Madrid: Visor Libros, 2006.
MÁRQUEZ VILLANUEVA, Francisco. Moros, moriscos y turcos de Cervantes: ensayos críticos. Barcelona: Ediciones Bellaterra, 2010.
REDONDO, Augustin. En busca del Quijote desde otra orilla. Alcalá de Henares: CEC, 2011.
REDONDO, Augustin. Otra manera de leer el Quijote: historia, tradiciones culturales y literatura. Madrid: Editorial Castalia, 1997.
SPITZER, Leo. Lingüística e historia literaria. Madrid: Gredos, 1968.
ŠKLOVSKIJ, Viktor. Teorie Prózy. Přel. Bohumil Mathesius.Praha: Akropolis, 2003.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK