Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Filmový festival Finále Plzeň
Název práce v češtině: Filmový festival Finále Plzeň
Název v anglickém jazyce: Film Festival Finále Plzeň
Klíčová slova: filmový festival|Finále Plzeň|Plzeň|Film Servis Plzeň|český film|festivalová studia|normalizace
Klíčová slova anglicky: film festival|Finále Plzeň|Pilsen|Film Servis Plzeň|Czech cinema|festival studies|normalization period
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra filmových studií (21-KFS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Ivan Klimeš
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.01.2018
Datum zadání: 02.01.2018
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.01.2018
Datum a čas obhajoby: 05.09.2019 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 05.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jindřiška Bláhová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Ve své práci se budu zabývat filmovým festivalem Finále Plzeň, který je nejvýznamnější a nejucelenější přehlídkou české filmové a televizní tvorby. Jeho již 31. ročník se uskuteční ve dnech 19. – 24. dubna 2018. Nejprve krátce představím nejdůležitější české filmové festivaly, provedu stručné srovnání a poté se zaměřím na samotné Finále. Mým cílem je důkladně zmapovat tuto tradiční přehlídku a prezentovat ji v komplexní podobě odborné i širší veřejnosti. Zaměřím se na dílčí aspekty festivalu, a to především na jeho historii, vývoj a změny, kterými během bezmála půlstoletí své existence prošel. Zvláštní pozornost budu věnovat současné modernizované podobě. Popíši rovněž organizační náležitosti, jako jsou programové sekce, poroty, ocenění nebo místa projekcí. Též se pokusím vystihnout jeho význam pro český filmový průmysl i pro plzeňský region a jeho společenský život. V tomto směru bych rád festival vykreslil jako specifickou kulturní událost, která již dávno přesáhla svým zaměřením obor kinematografie a slouží jako multifunkční akce, která nabízí atraktivní program nejen pro aktivní filmové diváky. Pro tyto účely budu vycházet z ohlasů v tisku.
Seznam odborné literatury
Kamila Filipčíková, Filmové přehlídky a festivaly v České republice – 43. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Plzeň, 2011. Bakalářská práce na Fakultě filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Vedoucí bakalářské práce Jan Kastner.
Luděk Havel, Filmový festival pracujících a jeho funkce v kulturní politice komunistického režimu. Brno, 2017. Disertační práce na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Vedoucí disertační práce Pavel Skopal.
Jan Hlubek, MFDF Jihlava: Síťová stavba jako základ utváření festivalové identity. Praha, 2017. Diplomová práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na Katedře filmových studií. Vedoucí diplomové práce Petra Hanáková.
Jan Lukeš, Ivana Lukešová, Finále: 25 ročníků = 45 let. Plzeň: DOMINIK CENTRUM s. r. o. 2012.
Ivan Martinovský, Dějiny Plzně v datech. Praha: Nakladatelství Lidových novin 2004.
Petra Sedláčková, Zlínský filmový festival prezentace ruských filmů pro děti a mládež. Olomouc, 2015. Bakalářská práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Vedoucí bakalářské práce Jekatěrina Mikešová.
Andrea Slováková, Filmové festivaly ve vztahu k okrajovým částem kinematografie. Praha, 2017. Disertační práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na Katedře filmových studií. Vedoucí disertační práce Kateřina Svatoňová.
Český hraný film IV (1961 – 1970). Praha: NFA 2004.
Český hraný film V (1971 – 1980). Praha: NFA 2007.
Český hraný film VI (1981 – 1993). Praha: NFA 2010.
www.festivalfinale.cz

Periodika:

Film a doba
Nová Pravda
Plzeňský Deník
Pravda
festivalové deníky a katalogy
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK