Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Odškodnění pozůstalých při pracovních úrazech a nemocech z povolání
Název práce v češtině: Odškodnění pozůstalých při pracovních úrazech a nemocech z povolání
Název v anglickém jazyce: Compensation for the bereaved in the case of work accidents and occupational diseases
Klíčová slova: Pracovní úraz, nemoc z povolání, náhrada škody a nemajetkové újmy
Klíčová slova anglicky: Work accident, occupational disease, compensation for damages and non-material damage
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Ljubomír Drápal
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.11.2017
Datum zadání: 21.11.2017
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.11.2019
Datum a čas obhajoby: 11.11.2019 16:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 135, 135
Datum odevzdání elektronické podoby:12.09.2019
Datum proběhlé obhajoby: 11.11.2019
Oponenti: doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem mé diplomové práce je odškodnění pozůstalých při pracovních úrazech a nemocech z povolání. Jedná se o téma s poměrně stálou právní úpravou a téma aktuální – nicméně převratné změny v této problematice již nelze moc očekávat.
V úvodní části své práce se věnuji především teoretickému vymezení pojmu odpovědnost, pracovněprávní odpovědnost – podmínkám vzniku odpovědnosti, důvodům umožňující zproštění odpovědnosti, až nakonec dojdu i k povinnosti zaměstnavatele k náhradě škody nebo nemajetkové újmy při pracovních úrazech a nemocech z povolání. Dále se věnuji i pojmům pracovní úraz a nemoc z povolání, kde k jejich lepšímu pochopení a zaplnění sporných otázek odkazuji i na judikaturu Nejvyššího soudu a Ústavního soudu.
Stěžejní část mé práce je ovšem věnována jednotlivým druhům náhrad poskytovaných buď přímo poškozeným zaměstnancům v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, anebo pozůstalým v případě úmrtí v důsledku pracovního úrazu či nemoci z povolání. Věnuji se i srovnání pracovněprávní úpravy s úpravou občanskoprávní. Největší rozdíl těchto úprav je přitom patrný u bolesti a ztížení společenského uplatnění a jednorázového odškodnění pozůstalých.
V závěru své práce se věnuji jednak povinnému pojištění zaměstnavatelů, které do dnešní doby nebylo dosud komplexně právně upraveno a upozorňuji zde i na další problematická ustanovení s tím spojená. Práce je poté zakončena srovnáním české právní úpravy a polské právní úpravy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of my diploma thesis is compensation for the bereaved in the case of work accidents and occupational diseases. It is a topic with a relatively settled legislation and a subject which is present – nevertheless, ground-breaking changes in this issue cannot be really anticipated any more.
Introductory part of my thesis deals primarily with a theoretical definition of a term liability and liability in labor law. It deals with the conditions of inception of liability, the reasons that allow release from liability and finally, with the obligation of an employer to compensate damages or non-material damage in the cases of work accidents and occupational diseases. I also devote myself to define terms work accident and occupational disease, and for better understanding and explanation of disputable questions, I refer to judicature of the Supreme Court and the Constitutional Court.
The mainstay of my thesis is dedicated to the particular types of compensation provided either directly to the aggrieved employees as the consequence of work accident or occupational disease, or to the bereaved in the case of death due to the work accident or occupational disease. I also compare the labor law regulation to the regulation of the civil law. The most significant difference between these is evident in the case of pain and difficult social application and one-time compensation of survivors.
In the conclusion, I face the topic of the compulsory insurance, which has not been regulated complexly until now, and I also point out other problematic provisions related to this subject. The diploma thesis is concluded with the comparison of the Czech and Polish legislation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK