Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kriminalita právnických osob: etiologie a prevence
Název práce v češtině: Kriminalita právnických osob: etiologie a prevence
Název v anglickém jazyce: Corporate criminality: aetiology and prevention
Klíčová slova: korporátní kriminalita; kontrola kriminality; korporátní compliance
Klíčová slova anglicky: corporate crime; crime prevention; corporate compliance
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.10.2017
Datum zadání: 02.10.2017
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.10.2017
Datum a čas obhajoby: 30.09.2021 12:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 412, 412, 412 Zasedací místnost s prezentační technikou.
Datum odevzdání elektronické podoby:16.06.2021
Datum proběhlé obhajoby: 30.09.2021
Oponenti: prof. doc. JUDr. Věra Kalvodová, Dr.
  doc. JUDr. Lukáš Bohuslav, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Kriminalita právnických osob (nebo také korporátní kriminalita) je opravdu závažným fenoménem poslední doby. Korporace mají obrovský vliv na globální ekonomiku, politické dění a jsou na nich závislé základní lidské potřeby, jako zdraví, zásoby potravin nebo zaměstnanost populace. Právě takový vliv korporací přinesl diskusi o odpovědnosti právnických osob za negativní důsledky jejich aktivit. Kriminalita právnických osob v těch nejextrémnějších případech způsobuje újmu na zdraví, či dokonce smrt pro stovky až tisíce lidí.
Tato práce se věnuje dvěma základním otázkám samotné podstaty odpovědnosti právnických osob. První otázkou je, jaký je důvod nezákonné činnosti právnických osob? Kde je hranice pro rozhodnutí korporace pro legální a nelegální činnost a tedy jaký koncept pro její postih je nutné zvolit? Druhou otázkou pak je otázka, jak takové nelegální aktivitě účinně předcházet, nebo jí co nejvíce minimalizovat.
Práce je rozdělená do šesti kapitol. První kapitola se věnuje etiologii korporátní kriminality. Současné kriminologické teorie vysvětlují, z jakých důvodů pramení korporátní porušování zákonů. První kapitola je rozdělená do šesti částí. Jedna z nejvýznamnějších částí kapitoly systematizuje kriminologické teorie vycházející původně z obecné kriminality (tedy kriminality osob fyzických) a vyvozuje z nich závěry relevantní pro kriminalitu právnických osob. Navazující část popisuje kriminogenní faktory, které korporátní kriminalitu způsobují. Základními faktory je vnější prostředí právnické osoby, její vnitřní prostředí a také jednotlivci, ze kterých se právnická osoba skládá. Závěry z této kapitoly se promítají do doporučeních obsažených v kapitolách následujících.
Druhá kapitola se věnuje základním koncepcím právní odpovědnosti korporací za jimi spáchanou trestnou činnost. Koncepty zpravidla pocházejí z právního systému common law, který jako první trestní odpovědnost právnických osob představil. Koncepce se dají dělit do dvou proudů – na odpovědnost objektivní (tedy bez zavinění) vzniklou jako následek činnosti právnické osoby a subjektivní, která právnické osobě zavinění přičítá. Přičtené zavinění pak můžeme v některých koncepcích hledat u fyzické osoby, která za právnickou osobu jednala, nebo na samotné korporátní úrovni (nedostatek kontroly, nebo dokonce korporátní vina).
Právní rámec trestné činnosti právnických osob v České republice rozebírá kapitola třetí. Závěry předchozích dvou kapitol slouží k detekci problémů české právní úpravy založené zákonem č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Tento zákon je postaven na systému přičtené odpovědnosti, ovšem novelizace poslední doby zákon určitým způsobem posouvají k úvahám o hledání korporátní viny. Tyto změny jsou ale nesystematické, proto je potřeba zákon z tohoto pohledu podrobit revizi. Kapitola je rovněž rozdělena do několika částí s tím, že každá část se podrobně věnuje jinému institutu zákona č. 418/2011 Sb. Jedním z těchto institutů je samotný koncept přičtení trestní odpovědnosti, možnost vyvinění právnické osoby při prokázaném nedostatku korporátní viny (jedná se o velice problematikou část právní úpravy). Další části pak
187
rozebírají například odpovědnost právního nástupce právnické osoby, nebo odpovědnost v rámci koncernu. Závěrem kapitoly jsou doporučení změny současné právní úpravy.
Následující tři kapitoly se věnují problematice kontroly korporátní kriminality. Čtvrtá kapitola obecně vysvětluje specifika kontroly kriminality právnických osob, které jsou pouhými konstrukty práva. Nástroje kontroly kriminality pak kapitola rozděluje na represivní a preventivní.
Represivními nástroji se zabývá pátá kapitola práce. Největší důraz kapitola klade na právní úpravu sankcionování a trestního stíhání právnických osob obsaženou v zákoně č. 418/2011 Sb. Kapitola také přináší návrhy pro změnu právní úpravy založené převážně na zahraniční zkušenosti. Systém sankcionování právnických osob rezignoval na úpravu sankcí s preventivním charakterem – tedy takových, které právnickou osobu do budoucna napraví. Stejně tak v trestním řízení proti právnickým osobám chybí úprava kooperativního způsobu řízení.
Poslední kapitola představuje základní principy prevence korporátní kriminality. Ústředním pojmem je takzvaný compliance management systém – kapitola představuje jeho základní pravidla. Nástroje prevence kriminality kapitola rozděluje na ty založené na formálním compliance a pak na systém založený na integritě. V České republice pak představuje jakýsi kombinovaný přístup, který je zde potřebný s ohledem na pravidla kontinentální právní úpravy.
Práce celkově popisuje principy korporátní kriminality a využívá zahraniční zkušenosti k návrhům vylepšení právní úpravy, jejichž cílem je předcházení korporátní kriminality.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Corporate criminality is a very serious phenomenon of the latest era. Corporations have a great influence on the global economy, politics and basic human needs such as health, food or employment. It is the influence of corporations on daily life that brought discussions on the topic of corporate responsibility for wrongdoing connected to its activities. In extreme cases, such a wrongdoing may cause injuries and death to hundreds to thousands of people.
This paper deals with two principal questions connected to the issue of corporate responsibility. The first one is what is the reason for corporate wrongdoing? Where is the breaking point and what concept of responsibility is, therefore, the best one to achieve a decrease of harmful corporate activities? The second question is how to prevent such conduct or at least minimize it to a level that is not that harmful to society?
The paper is divided into six chapters. The first one deals with the aetiology of corporate crime. Existing criminological theories explain where is the main reason for corporations to behave in violation of the law. The first chapter is divided into six parts. One of the most important parts systematizes criminological theories that come from general crime theories (regarding natural person) and concludes its relevant findings regarding corporate crime. Following part describes crime factors that cause corporate criminality. Those factors are the environment in which the corporation operates, the environment within the corporation and the natural person inside the corporation. The first chapter then brings insights to the following parts of this paper.
The second chapter deals with basic theoretical concepts of corporate criminal liability. Those concepts mostly arise from the common-law legal system as it was the first order that introduced corporate criminal liability. Those concepts are divided mostly among the ones which are based on the strict liability of a corporation for wrongdoing committed during its activity and attribution of the liability based on mens rea commitment of a crime. The means rea can be found both on the level of the natural person responsible for the attribution or corporate level (lack of control or corporate intent).
The legal framework for corporate liability for crime in the Czech Republic is the issue of the third chapter. Conclusions from the previous two chapters help find problems in the Czech legal framework which is based on Act No. 418/2011 Coll., on corporate criminal liability and criminal proceedings against corporations. The Act is based on attribution principles but recent law changes brought some issues of possible corporate fault. Those changes are nevertheless non – systematic, therefore the Act needs to be submitted for further revision. The chapter is also divided into several parts while each part deals with the different problem of the Act. One of those problems is the attribution principle itself, the possibility to exclude corporate criminal liability if there is a proven lack of corporate fault (which is a very problematic part of the Act). Other parts of the text deal with attribution of criminal liability to the legal successor of the corporation, or attribution within a corporate group. The chapter concludes with recommendations for the amendments of legal regulation.
189
The following three chapters deal with the problem of control of corporate crime. The fourth chapter explains the differences in crime control regarding corporations as mere legal entities. Crime control is divided between repressive and preventive means.
The fifth chapter deals with such a repressive means of crime control, where the biggest emphasis is on Act No. 418/2011 Coll. and its legal framework for sanctioning corporate crime and criminal proceedings against corporations. The chapter brings several suggestions for amendments in the Act based on the experience from abroad. The sanction system for a corporate crime does not contain preventive types of sanctions – that means those sanctions that help the corporation to remedy itself. The criminal procedure against legal entities also lacks tools for a cooperative way of investigation.
The last chapter then introduces the basic principles of corporate crime prevention. The chapter is based on the compliance management system and its essential postulates. It divides instruments of prevention into compliance-based and integrity-based. Some kind of combined approach is necessary for the Czech Republic because of the continental legal system.
The paper overall describes the principles of corporate criminality and uses foreign experience for proposals of amendments that would help prevent corporate crime.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK