Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právní rámec pro činnost tzv. alternativních škol v České republice
Název práce v češtině: Právní rámec pro činnost tzv. alternativních škol v České republice
Název v anglickém jazyce: Legal framework for activities of socalled alternative schools in the Czech Republic
Klíčová slova: Vzdělávání, školství, alternativy
Klíčová slova anglicky: Education, schooling, alternatives
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra správního práva a správní vědy (22-KSP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Ing. Josef Staša, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.09.2017
Datum zadání: 26.09.2017
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.09.2018
Datum a čas obhajoby: 18.09.2018 15:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 108, 108
Datum odevzdání elektronické podoby:31.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 18.09.2018
Oponenti: JUDr. Jiří Rajchl, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá právními aspekty činnosti tzv. alternativních škol při poskytování základního a středního vzdělávání v České republice.

Začíná vysvětlením, co to vůbec alternativní školy jsou, čím se mohou lišit od škol standardních a udává jejich příklady. Posléze se zabývá obecnými právními podmínkami jejich existence. Ty nejprve vymezuje z hlediska mezinárodního a ústavního práva. Zkoumá prvky práva na vzdělání zakotveného v mezinárodních normativních katalozích lidských práv a Listině základních práv a svobod, mezi nimiž se nachází i povinnost státu respektovat při stanovování pravidel vzdělávání přesvědčení rodičů o výchově a vzdělávání svých dětí a právo jednotlivců i organizací zakládat a provozovat nestátní vzdělávací instituce. Na základě toho dovozuje, že je nepřípustné kvantitativně omezovat činnost soukromých škol, a vymezuje se vůči aktuální správní praxi Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Dále práce vymezuje obecné podmínky existence alternativních škol z hlediska současné zákonné úpravy, jíž je zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), a na ní navázané podzákonné úpravy. Dochází při tom mj. ke zjištění, že poskytování vzdělávání ve školách je tzv. jinou veřejnou správou, jež není ani státní správou, ani samosprávou, a že nositelkami této veřejné správy jsou právnické osoby vykonávající činnost školy. V návaznosti na to se zabývá právní povahou rámcových vzdělávacích programů a dovozuje, že jsou abstraktními akty sui generis. V těchto otázkách se vymezuje vůči judikatuře Nejvyššího správního soudu. Krom toho dovozuje existenci právního nároku na zápis školy do rejstříku škol a školských zařízení.

Dále práce hovoří o právní úpravě těch institutů školského práva, při jejichž využívání se alternativní školy typicky odlišují od škol standardních. Zabývá se postupně právními požadavky na obsah a rozsah vzdělávání, hodnocení výsledků vzdělávání žáků, zařazení žáků do tříd, organizaci vyučování a organizaci a vnitřní řízení školy. Vždy posuzuje, nakolik jsou metody typicky využívané alternativními školami v té které oblasti v souladu s právními normami.
Posléze hovoří o specifikách týkajících se alternativních škol při aplikaci právní úpravy personálního zajištění vzdělávání ve školách, jejíž těžiště leží v zákoně č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících.

Konečně se práce zaobírá kontrolou a hodnocením poskytování vzdělávání ve školách, kdy hovoří o subjektech, které tuto kontrolu vykonávají, a nástrojích, které jim k tomu zákon svěřuje. Důvodem pro uplatnění nápravných prostředků může být nejen poskytování vzdělávání v rozporu s právními předpisy, ale i jeho nedostatečná kvalita.

V závěru činí obecné konkluze týkající se postavení tzv. alternativních škol v českém právním řádu a zmiňuje doporučení pro budoucnost.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis describes the legal aspects of providing primary and secondary education at so-called alternative schools in the Czech Republic.

Firstly, the thesis outlines what an alternative school is and how it can differ from a traditional school. Some examples are given below. Then it explains legal provisions of international human rights law and constitutional law concerning the right to education. A state's obligation to respect parent's philosophical, religious, and other beliefs and rights of individuals and organizations to establish and run private educational institutions lies within the scope of the right to education. The author clarifies why, under these provisions, any quantitative restriction limiting number or capacity of private schools is unacceptable. As a result, some current administrative practices of the Ministry of Education not allowing private schools to be established is labeled as unlawful.

Secondly, the author thoroughly describes the general legal framework provided by Education Act nr. 561/2004 Sb., especially its aspects concerning private and alternative schools. This thesis concludes that providing education in schools needs to be seen as an act of the so-called “other“ public administration which is neither state nor provincial administration. Following that conclusion, some case law of the Supreme Administrative Court of the Czech Republic needs to be revised, especially case law interpreting legal nature of the “Framework Educational Programmes“ as internal regulations. Those are found to be abstract acts sui generis. The thesis also deduces an existence of a legal claim to establish a school when meeting all the legal requirements, which corresponds with the unacceptability of limiting the number or capacity of private schools.

The next chapter describes educational legislation in areas where alternative schools usually differ from traditional schools. It deals with curricular, assessment, organizational and other requirements set out by the law. It focuses on practices that allow alternative schools to follow a particular educational concept and at the same time to deal with those requirements.
The next chapter outlines legal requirements for school personnel and specifics concerning alternative schooling. The Pedagogical Personnel Act nr. 563/2004 Sb. defines the majority of such requirements.

Then, the author mentions the instruments provided by law for control and evaluation of school education. The thesis states that specific corrective provisions can be adopted not only when the school violates the law but also when the quality of the education provided by the school is poor.

Finally, the author makes general conclusions about the legal status of alternative schools in the Czech Republic and recommendations for the future.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK