Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vnitřní Pantheon na maloskalském hradě Vranov
Název práce v češtině: Vnitřní Pantheon na maloskalském hradě Vranov
Název v anglickém jazyce: Inner Pantheon at Vranov Castle in Malá Skála
Klíčová slova: Pantheon|Vranov-Pantheon|hrad Vranov|panteon|František Zachariáš Römisch|Franz Zacharias Römisch|Malá Skála|Český ráj
Klíčová slova anglicky: Pantheon|Vranov-Pantheon|Vranov Castle|Franz Zacharias Römisch|Malá Skála|Bohemian Paradise
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.06.2017
Datum zadání: 19.06.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.06.2017
Datum a čas obhajoby: 20.06.2018 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:22.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Jan Randák, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Náplň práce
Pantheon na maloskalském hradě Vranov a v jeho přilehlém okolí tvoří nespočet svatyní, pomníků a nápisů odkazujících na historické osobnosti a události. Bakalářská práce se zabývá jednou z jeho částí, takzvaného vnitřního Pantheonu, který byl vybudován přímo uvnitř ruin hradu. Projekt místního Pantheonu vznikal z iniciativy Františka Zachariáše Römische (1757–1832), který vlastnil panství Malá Skála mezi lety 1803–1832. Po krátké kapitole o vývoji hradu před jeho přestavbou je prostor v práci věnován životě tohoto podnikatele a pozdějšího šlechtice.
Práce si vytyčila za jako hlavní cíl popsat vnitřní Pantheon podle prohlídkového okruhu, který je v současné době na hradě pro návštěvníky zřízen. Budované místo paměti je postupně představeno od hlavní branky se vstupním portálem přes Památník spolku národů a boje za osvobození Německa a Evropy, pomník Karla IV. až k poustevně a skalnímu oltáři. Hlavní část práce je zakončena pojednáním o novogotickém letohrádku, který byl dokončen roku 1826 a představuje dominantu vranovského hřebenu. Vedle popisu pomníků a nápisů se práce pokouší sledovat důvody a zdroje inspirace pro jejich budování. Nastíněn je zde i vliv romantismu, německého nacionalismu či zemského patriotismu. Závěrečné kapitoly pojednávají o stavu vnitřního Pantheonu na konci 19. století a krátce o turistickém ruchu na hradě.
Seznam odborné literatury
Literatura
HLAVAČKA, Milan, MARÈS, Antoine a POKORNÁ, Magdaléna. Paměť míst, událostí a osobností: historie jako identita a manipulace. Praha: Historický ústav, 2011.
HROCH, Miroslav. Národy nejsou dílem náhody: příčiny a předpoklady utváření moderních evropských národů. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2009.
NEKULA, Marek. Franz Zacharias Römisch und sein Felsen-Pantheon in Kleinskal (Malá Skála). In: Brücken: Germanistisches Jahrbuch Tschechien-Slowakei. Neue Folge. Praha: Nakladatelství Lidové noviny 22, 2014.
NEKULA, Marek. Smrt a zmrtvýchvstání národa: sen o Slavíně v české literatuře a kultuře. První vydání. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2017.
PEŘINA, Ivan. Hrady horního Pojizeří mezi Malou Skálou a Turnovem. In: Šlechtické rody a jejich sídla v Českém ráji: sborník referátů z vědecké konference konané ve dnech 24. - 25. dubna v Turnově / redakce Ivo Navrátil, Semily: Státní oblastní archiv v Litoměřicích pro Pekařovu společnost Českého ráje v Turnově, 2009.
PETRASOVÁ, Taťána. Römischův panteon na Malé Skále a jeho kontext. In: EFFENBERGER, Franz Ferdinand. Skalní Pantheon a přírodní park na panství Malá Skála v Čechách "1828". Překlad Vratislav Slezák. Praha: Argo, 2015.
RAK, Jiří. Osudy české Walhally. In: Husitský Tábor: sborník Muzea husitského revolučního hnutí. Tábor: Muzeum husitského revolučního hnutí 6-7, 1984, s. 215-238.
RAK, Jiří. Bývali Čechové: české historické mýty a stereotypy. Jinočany: H & H, 1994.
ZEMANOVÁ, Marcela, ed. a ZEMAN, Václav, ed. Napoleonské války v české historické paměti a v paměti regionu. Ústí nad Labem: Muzeum města Ústí nad Labem, 2014.
ŽUPANIČ, Jan. František Zachariáš Römisch: podnikatel, velkostatkář, šlechtic. In: Šlechtické rody a jejich sídla v Českém ráji: sborník referátů z vědecké konference konané ve dnech 24. - 25. dubna v Turnově / redakce Ivo Navrátil, Semily: Státní oblastní archiv v Litoměřicích pro Pekařovu společnost Českého ráje v Turnově, 2009.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK