Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Aktivity ve výuce rozvíjející plynulost ústní produkce u studentů češtiny jako cizího jazyka očima studentů a vyučujících
Název práce v češtině: Aktivity ve výuce rozvíjející plynulost ústní produkce u studentů češtiny jako cizího jazyka očima studentů a vyučujících
Název v anglickém jazyce: Activities Developing the Fluency of the Oral Production and the Point of View of Students and Teachers
Klíčová slova: plynulost|cizí jazyk|reflexe studentů|reflexe učitelů|metody výuky|výukové aktivity
Klíčová slova anglicky: fluency|foreign language|point of view of students|point of view of teachers|teaching methods|teaching activities
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kateřina Šormová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.06.2017
Datum zadání: 07.09.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.10.2017
Datum a čas obhajoby: 10.09.2018 10:15
Datum odevzdání elektronické podoby:07.08.2018
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Hana Dufková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Jazykové produkce studentů češtiny či jiných cizích jazyků lze posuzovat a hodnotit podle tří kritérií – přesnosti/správnost, plynulosti a složitosti. Zvýšení kvality každé z nich je ovlivněno mnoha faktory, mj. osobností studenta, tématem, možností přípravy apod., ale také jazykovou úrovní studenta či didaktickými postupy použitými k dosažení této úrovně.
V této magisterské práci se zaměřujeme na plynulost, resp. na aktivity, které k jejímu rozvoji přispívají; budeme sledovat nikoli faktickou účinnost těchto aktivit, ale postoje studentů a jejich vyučujících k nim.
Friederike Klippel ve své knize Keep talking: Communicative fluency activities for language teaching zmíněné aktivity rozvíjející plynulost rozděluje do několika základních kategorií. Pro potřeby této práce bylo toto rozdělení zredukováno na kategorie tři – otázky & odpovědi, diskuse & rozhodování se a příběhy & scénky. Každá taková kategorie bude zastoupena jednou aktivitou. Mimo ně ale budou respondenti posuzovat i další metody, aby bylo možné případně jejich postoje konkrétněji analyzovat.
Stejně jako učitelé jazyků mají různé preference z hlediska důležitosti přesnosti/správnosti a plynulosti ve vyjadřování, liší se jejich vnímání i u studentů těchto jazyků. Pokud respondent preferuje přesné vyjádření před plynulým, dá se předpokládat, že bude upřednostňovat i odpovídající metody a aktivity. Aby bylo možné danou preferenci u respondentů zjistit, bude každý z nich posuzovat dvě nahrávky, které se od sebe liší přesností a plynulostí obsahovaného textu. Dá se předpokládat, že respondent preferující přesnost označí za lepší projev bezchybný a naopak.
Respondenti: Počet účastníků výzkumu zatím není možné přesně odhadnout. První jazyk respondentů studentů bude variabilní.
Respondenti učitelé mají češtinu jako svůj první jazyk.
Sběr dat: Data budou sbírána formou dotazníku. Výuka s využitím příslušných metod ale bude zaznamenána na video- a audionahrávkách, respondenti se tedy budou vyjadřovat k příslušným nahrávkám. Hodnocení metod bude probíhat na škále 1-5.
Seznam odborné literatury
Broughton, G., Brumfit, C., Flavell, R., Hill, P., & Pincas, A. (1978). Teaching English as a Foreign Language. Londýn: Routledge Education Books.
Brumfit, C. (1984). Communicative Methology in Language Teaching. Cambridge: Cambridge University Press.
Ellis, R., Barkhuizen, G. (2005). Analysing Learner language. Oxford: Oxford University Press.
Jupp, T., & Milne, J. (1969). Guided Course in English Composition. Londýn: Heinemamm Eduucational Books.
Klippel, F. (1984). Keep talking: Communicative fluency activities for langure teaching. Cambridge: Cambridge University Press.
Leeson, R. (1975). Fluency and Language Teaching. Londýn: Longmann Group Limited.
Mittchel, R., & Myles, F. (2004). Second Language Learning Theories. Bath: Oxford University Press Inc.
Richards, J. C., & Rodgers, T. S. (1986). Approaches and Methods in Language Teaching. Cambridge: Cambridge University Press.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK