Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Užití demonstrativ se, tämä a tuo v mluvených finských narativech
Název práce v češtině: Užití demonstrativ se, tämä a tuo v mluvených finských narativech
Název v anglickém jazyce: Usage of demonstratives se, tämä and tuo in spoken Finnish narratives
Klíčová slova: demonstrativum|anafora|finština|mluvený jazyk|gramatikalizace|určitý člen
Klíčová slova anglicky: demonstrative|anaphora|Finnish|spoken language|grammaticalization|definite article
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav obecné lingvistiky (21-ULING)
Vedoucí / školitel: Mgr. Magdalena Králová Zíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.06.2017
Datum zadání: 12.06.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 14.06.2017
Datum a čas obhajoby: 10.09.2019 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:02.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mirjam Friedová, Ph.D., mimořádný profesor Univerzity Karlovy
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se soustředí na užití demonstrativních zájmen tämä „tento“ a tuo „tamten“ a se „ten“ v mluvené finštině. Pozornost bude věnována zejména tomu, jak se v mluvené finštině referuje k již známým objektům, s důrazem na adnominální užití demonstrativa se v konkurenci s prostě lexikálním vyjádřením bez demonstrativa. Analýza navazuje na existující úvahy o postupné gramatikalizaci demonstrativa se v určitý člen v současném mluveném finském jazyce (Laury 1997; Juvonen 2000), která se odráží jednak v nápadně vysoké frekvenci užití této formy, jednak v jejím rozšiřování do nových funkčních kontextů. Předkládaná práce se pokusí tyto předpoklady reflektovat v oblasti anaforického odkazování (odkazování k již zmíněným objektům).
Metodologicky se analýza opírá o analogický výzkum užití demonstrativa ten v češtině (Zíková 2017). Podkladem pro analýzu jsou nahrávky tří mluvených narativů v podání rodilých mluvčích finštiny. Narativy se zakládají na krátkých němých videích, která byla již dříve použita při sběru dat od českých mluvčích.
Všechny narativy budou přepsány podle pravidel finské ortografie. Následně budou vybrány všechny jmenné a pronominální fráze, na které bude aplikován obdobný set parametrů, jaký byl použit při analýze dat českých (forma vyjádření, syntaktická funkce, životnost referentu, pozice vůči slovesu atd.). Finálním krokem analýzy bude identifikace a popis podmínek, za kterých se demonstrativum se v mluvené finštině uplatňuje, a srovnání poměrů v současné finštině s poměry v současné češtině.
Seznam odborné literatury
Diessel, Holger. 1999. Demonstratives: form, function, and grammaticalization. Amsterdam: John Benjamins Publishing Company.
Etelämäki, Marja. 2008. The Finnish demonstrative pronouns in light of interaction. Amsterdam: Elsevier.
Hakulinen, Auli & Vilkuna, Maria & Korhonen, Riitta & Koivisto, Vesa & Heinonen, Tarja Riitta & Alho, Irja. 2008. Ison suomen kieliopin verkkoversio [online]. Dostupné z: http://scripta.kotus.fi/visk/etusivu.php
Juvonen, Päivi. 2000. Grammaticalizing the definite article. Stockholm: Stockholm University (disertační práce).
Laury, Ritva. 1997. Demonstratives in Interaction: The Emergence of a Definite Article in Finnish. Amsterdam: John Benjamins Publishing Company.
Souček, Milan. 2011. Má čeština určitý člen? Komparativní analýza funkcí určitého členu the v angličtině a zájmen ten, ta, to v češtině. In Čermák F (ed.), Korpusová lingvistika Praha 2011 - 1 Intercorp, 64-72. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.
Zíková, Magdalena. 2017. Gramatikalizační potenciál anaforické funkce lexému ten v mluvených narativech. Praha: Univerzita Karlova (disertační práce).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK