Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kulturní paměť a její funkce: případ Boženy Němcové
Název práce v češtině: Kulturní paměť a její funkce: případ Boženy Němcové
Název v anglickém jazyce: The Cultural Memory and Its Functions: the Case of Božena Němcová
Klíčová slova: Božena Němcová|kánon|kulturní paměť|medialita|genderová identita
Klíčová slova anglicky: Božena Němcová|Canon|Mediality|Gender Identity|Cultural Memory
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Kamil Činátl, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.06.2017
Datum zadání: 13.06.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.06.2017
Datum a čas obhajoby: 11.09.2019 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Jan Randák, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zabývá obrazem Boženy Němcové a jeho funkcí v kulturní paměti. Zaměřuje se na mechanismus utváření genderových identit v procesu vzpomínání. Paralelně zkoumá medialitu reprezentací Boženy Němcové a sleduje její dopady na utváření genderových identit. Funkci obrazu Boženy Němcové v kulturní paměti práce prověří na základě jeho intertextuality. Intertextualitu pojímá jako pluralitu valencí obrazu Boženy Němcové k dalším postavám a tématům v rámci kánonu kulturní paměti.
Při analýze vychází práce z konceptu Cultural Memory Studies (Jan Assmann, Astrid Erll, Aleida Assmann) a také z Gender Studies (Judith Butler). Postupuje od současnosti směrem k minulosti prostřednictvím výzkumu různých typů reprezentací (učebnice, film, literatura, odborná literatura, tisk).
Seznam odborné literatury
ASSMANN, Aleida: Canon and Archive. In: A. ERLL, Astrid, NÜNNING, Ansgar (eds.). Cultural memory studies: An international and interdisciplinary handbook, Berlin: Walter de Gruyter, 2008, s. 97-108.
ASSMANN, Jan. Kultura a paměť: písmo, vzpomínka a politická identita v rozvinutých kulturách starověku, překlad Martin Pokorný, Praha: Prostor, 2001.

BUTLER, Judith: Závažná těla: o materialitě a diskursivních mezích "pohlaví", překlad Josef Fulka, Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2016.

ERLL, Astrid, RIGNEY, Ann (eds.). Mediation, remediation, and the dynamics of cultural memory, Berlin: Walter de Gruyter. 2009.
JANÁČKOVÁ, Jaroslava et al.: Řeč dopisů, řeč v dopisech Boženy Němcové, Praha: ISV, 2001.

JANÁČKOVÁ, Jaroslava: Božena Němcová: příběhy - situace – obrazy, Praha: Academia, 2007.

NĚMCOVÁ, Božena: Božena Němcová – Korespondence I. - IV. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003-2007.

OATES-INDRUCHOVÁ, Libora, ed.: Dívčí válka s ideologií: klasické texty angloamerického feministického myšlení, překlad Hana Hájková, Praha: Sociologické nakladatelství, 1998.

PETRASOVÁ, Taťána, MACHALÍKOVÁ, Pavla (eds.): Tělo a tělesnost v české kultuře 19. století: sborník příspěvků z 29. ročníku sympozia k problematice 19. století: Plzeň, 26.-28. února 2009, Praha: Academia, 2010.

NORA, Pierre: Mezi pamětí a historií: Problematika míst. In: Mayer, Francois, Bensa, Alban (ed.): Antologie francouzských společenských věd: Politika paměti, Praha: CEFRES, 1998.
PTÁČKOVÁ, Kateřina, LENDEROVÁ, Milena, STRÁNÍKOVÁ, Jana (ed.): Dějiny žen, aneb, Evropská žena od středověku do poloviny 20. století v zajetí historiografie: (sborník příspěvků z IV. pardubického bienále 27.-28. dubna 2006), Pardubice: Univerzita Pardubice, 2006.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK