Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výchovné styly rodičů předčasně narozených dětí
Název práce v češtině: Výchovné styly rodičů předčasně narozených dětí
Název v anglickém jazyce: Educational styles of parents of preterm children
Klíčová slova: dítě s perinatální zátěží|rizikový novorozenec|předčasně narozené dítě|psychologie výchovy|výchovné styly rodičů|dotazníkové šetření
Klíčová slova anglicky: children due to perinatal burden|high-risk neonate|preterm children|psychology of unbringing|parental styles|questionnaire survey
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Eva Šírová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 31.05.2017
Datum zadání: 31.05.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.06.2017
Datum a čas obhajoby: 04.09.2018 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
 
 
 
Konzultanti: doc. Mgr. Lenka Lacinová, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Předčasný porod představuje pro rodiče náročnou životní situaci. Nedonošené děti jsou považovány za rizikové novorozence s vyšší pravděpodobností zdravotních obtíží a nerovnoměrného nebo deficitního psychického vývoje. V literárně-přehledové části se proto práce zaměří na nejnovější poznatky o psychickém vývoji předčasně narozených dětí a rovněž na psychologické aspekty předčasného porodu z hlediska rodičů jako důležitých druhých. Nedílnou součástí práce bude rozpracování možných specifik výchovného působení rodičů a jejich předčasně narozených dětí. Empirická část si bude klást za cíl popsat výskyt výchovných stylů u předčasně narozených dětí. K jeho identifikaci bude využito dotazníkového šetření. Výsledky by měly pomoci objasnit, zda a popř. jak se předčasné narození dítěte (a obtíže s ním spojené) odráží na výchovném stylu jeho rodičů.
Seznam odborné literatury
Čáp, J. (1996). Rozvíjení osobnosti a způsob výchovy. Praha: ISV.
Dokoupilová, M., Fišárková, B. & Novotná, L. et al. (2016). Narodilo se předčasně: Průvodce péčí o nedonošené děti. Praha: Portál.
Gillernová, I. (2011). Změny rodičovských stylů výchovy v české rodině. In I. Gillernová, V. Kebza, & M. Rymeš (Eds.). Psychologické aspekty změn v české společnosti: člověk na přelomu tisíciletí. Praha: Grada.
Chlebounová, M. & Čermák, I. (2013). Utváření vztahu rodičů k předčasně narozeným dětem. Československá psychologie, 57(4), 307-316.
Kalmar, M. & Boronkai, J. (1989). The Role of Parental Attitudes and the Quality of the Home Learning Environment in the Mental Development of Prematurely Born Children. Child and Different Structures and Interpersonal Relationships of Recent Family Types. ERIC [online]. [cit. 13-06-2017]. Dostupné z: https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED319217.pdf
Takács, L., Sobotková, D. & Šulová, L. (2015). Psychologie v perinatální péči: praktické otázky a náročné situace. Praha: Grada.
Villamizar, C. B., Vargas, P. C. & Rueda, N. E. (2017). Actitudes de madres adultas y adolescentes hacia la crianza de bebés prematuros. Investigacion en Enfermeria: Imagen y Desarrollo, 19(2), 41-52.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK