Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dynamika pohřební rituality a modernizační procesy 19. a 20. století v Římskokatolické farnosti děkanství Český Dub
Název práce v češtině: Dynamika pohřební rituality a modernizační procesy 19. a 20. století v Římskokatolické farnosti děkanství Český Dub
Název v anglickém jazyce: Dynamics of funerary rituals and modernization processes of the 19th and 20th century in Roman Catholic parish deanery Český Dub
Klíčová slova: pohřeb|kremace|přechodový rituál|liminalita|modernizace|sekularizace|Victor Turner Podještědí|Českodubsko|Letařovice
Klíčová slova anglicky: funeral|cremation|rite of passage|liminality|modernization|secularization|Victor Turner|Českodubsko|Podještědí|Letařovice
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie (21-UETN)
Vedoucí / školitel: Mgr. Karel Šima, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.05.2017
Datum zadání: 14.06.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 14.06.2017
Datum a čas obhajoby: 07.09.2020 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2020
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Petr Janeček, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Podoba pohřbu ve venkovském prostředí prodělala v průběhu 19. a 20. století řadu změn. Práce si klade za cíl zmapovat podobu a vývoj pohřebních rituálů v oblasti Římskokatolické farnosti děkanství Český Dub. Práce se zaměřuje na změnu tradičních náboženských pohřebních rituálů v kontextu modernizačních procesů. Jejím účelem je identifikovat jednotlivé prvky rituálu a jejich proměnu v souvislosti s jejich performativním obsahem a sociálním významem měnícím se v souvislosti se společensko-politickými změnami. (Podle přístupu Victora Turnera.) Pohřební rituály chápeme jako performativní žánr, v rámci něhož probíhá sociální drama, proces, v jehož kontextu společnost vytváří a přijímá nové kulturní rámce. Práce se vzhledem k povaze pramenů zaměřuje na období od poloviny 19. století do poloviny století 20., kdy venkovská společnost procházela modernizačními změnami spojenými s industrializací a urbanizací.

Metoda sběru dat:
Archivní výzkum, muzejní výzkum, kontextuální výzkum artefaktů, doplňující polostrukturované rozhovory s pamětníky.
Zásadní metodou sběru dat je pro naši práci archivní výzkum. Jedním z hlavních zdrojů námi hledaných informací je farní kronika děkanství Český Dub. Dále se můžeme opřít o několik kronik obecních, tzv. pamětních knih. Hlavním zdrojem pramenů je pro naši práci archiv Podještědského muzea v Českém Dubu, kde je uložena valná část veškerých historických dokumentů města a regionu. Z dosavadních archivních rešerší se nám jako nejužitečnější jeví písemné pozůstalosti po velkém počtu místních obyvatel rozdílných sociálních poměrů. Nacházíme zde deníky, korespondenci, fotografie, úřední dokumenty aj.
Důležitý zdroj dat představují zápisky a postřehy z výzkumu řídícího učitele a jednoho ze zakladatelů Podještědského muzea Václava Havla, který se před první světovou válkou snažil zachytit některé z místních zvyklostí.
Dalším cenným zdrojem dat jsou pro náš výzkum rodinné sbírky a pozůstalosti místních obyvatel, kde jsme doposud nalezli fotografie zesnulých i pohřebních průvodů, poslední vůle, smuteční oznámení, účty za pohřby, ale též osobní deníky vysoké výpovědní hodnoty, mezi nimi mimo jiné i detailní zápisky z pera hrobníka.
Dalším pramenem je regionální beletrie, konkrétně romány a povídky Karoliny Světlé a Františka Křeliny. Oba tyto autory od sebe dělí půl století, Světlá působila v námi sledované oblasti v druhé polovině 19. století. Křelina v meziválečném období, za druhé světové války a krátce po jejím konci. Oba dva spisovatelé líčí regionální každodennost s uměleckou licencí, nicméně po řádné kritické analýze lze brát i tuto výpověď jako relevantní zdroj.
V neposlední řadě hodláme využít jako zdroj dat místní dobový tisk, zejména nekrology. Dále odborné regionální periodikum, vlastivědný sborník Od Ještěda k Troskám.
Data hodláme čerpat i z funerálií hmotné povahy uložených v Českodubském muzeu, na českodubské faře, případně v rodinných sbírkách.

Metoda analýzy dat:
Pro zpracování dat bude využita historická metoda, jejíž pomocí srovnáme a interpretujeme informace z pramenů. Vycházet budeme také z klasických přístupů k interpretaci rituálů jako k performativnímu konstruování sociálního významu.
Seznam odborné literatury
Literatura k tématu:
ANDĚL, Rudolf a TECHNIK, Svatopluk. Český Dub: 1291-1991. Ústí nad Labem: Severočeské nakladatelství, 1991.
ARIÈS, Philippe. Dějiny smrti. [I.,II.]. Praha: Argo, 2000.
DAVIES, Douglas J., Stručné dějiny smrti, Praha 2007. EDEL, Tomáš. Českodubsko v památkách 12.-20. Století. Český Dub: Podještědské muzeum, 2006 FROLEC, Václav. Čas života: rodinné a společenské svátky v životě člověka. Brno: Blok, 1985. JAKOUBĚOVÁ, Vladimíra, ed. Jak jde život, aneb, Narození, svatba, smrt. Turnov: MČR, 2004.
KRÁLÍKOVÁ, Michaela a MALINA, Jaroslav, ed. Pohřební ritus 16.-18. Století na území střední Evropy: (antropologicko-archeologická studie). Brno: Nadace Universitas, 2007. LENDEROVÁ, Milena, JIRÁNEK, Tomáš a MACKOVÁ, Marie. Z dějin české každodennosti: život v 19. Století. Praha: Karolinum, 2009. LORENZOVÁ, Helena, ed. A PETRASOVÁ, Taťána, ed. Fenomén smrti v české kultuře 19. století: sborník příspěvků z 20. ročníku sympozia k problematice 19. století, Plzeň 9.-11. Března 2000. Praha: KLP, 2001.
NAVRÁTILOVÁ, Alexandra. Narození a smrt v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2004.
NAVRÁTILOVÁ, Alexandra: K analýze tendencí vývoje rodinných obřadů na současné vesnici. Obřady, spojené úmrtím a pohřbem. Český lid 76 (1989).
NEŠPOROVÁ, Olga. O smrti a pohřbívání. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2013.
Literatura k teorii:
GRAHAM, John St. Victor Turner and Contemporary Cultural Performance. New York: Berghahn Books, 2088.
HLAVICA, Marek. Performanční studia. Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2008. SOUKUP, Václav. Antropologie: teorie člověka a kultury. Praha: Portál, 2011. TURNER, Victor. Process, Performance, and Pilgrimage: A Study in Comparative Symbology. New Delhi: Concept Publishing Company, 1979
TURNER, Victor. From ritual to theatre: the human seriousness of play. New York: PAJ Publications, 1982.
TURNER, Victor. Průběh rituálu. Brno: Computer Press, 2004. TURNER, Victor. The Anthropology of Perfomance. New York: PAJ Publications, 1988. VAN GENNEP, Arnold. Přechodové rituály: systematické studium rituálů. Praha: NLN,1997.

Metodologická literatura: ALTMAN, Karel. Periodický tisk jako zdroj etnologického poznání. Brno: Etnologický ústav AV ČR Praha - pracoviště Brno, 2014. DOUŠEK, Roman a kol. Archivní prameny v etnologickém výzkumu I. Brno: Masarykova univerzita, 2014. KONOPINSKI, Natalia, ed. Doing anthropological research. A practical guide. London: Routledge, 2014. TONCROVÁ, Šárka. Praktická příručka k terénnímu výzkumu obecních a školních kronik. Brno: Etnologický ústav AV ČR Praha - pracoviště Brno, 2014.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK