Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Územní spory v Jihočínském moři
Název práce v češtině: Územní spory v Jihočínském moři
Název v anglickém jazyce: Territorial Disputes in South China Sea
Klíčová slova: Jihočínské moře, výlučná ekonomická zóna, územní spor
Klíčová slova anglicky: South China Sea, exclusive economic zone, territorial dispute
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jan Ondřej, CSc., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.11.2016
Datum zadání: 23.11.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.09.2018
Datum a čas obhajoby: 18.09.2018 13:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 217, 217
Datum odevzdání elektronické podoby:18.06.2018
Datum proběhlé obhajoby: 18.09.2018
Oponenti: prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, Ph.D., E.MA.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se věnuje územním sporům v Jihočínském moři a jejich aktérům. Cílem práce je popsat právní tituly účastníku sporu a analyzovat jejich nároky na území v Jihočínském moři- Důvodem územního sporu je přílišná blízkost států a skutečnost, že v Jihočínském moři se nachází velký počet útvarů nárokovaných okolními zeměmi, jejichž nároky se však vzájemně vylučují. Navíc, jeden z účastníků sporu – Čína, si pro sebe nárokuje téměř 90 % celého území.
Práce rovněž popisuje ustanovení Úmluvy OSN o mořském právu, jež jsou stěžejní pro územní konflikt, stejně tak prostředky řešení sporů, které Úmluva poskytuje. Filipíny, jako jeden z účastníku sporu, se rozhodly iniciovat arbitrážní řízení za účelem nalezení mírového řešení. Arbitrážní tribunál v této věci rozhodl ve prospěch Filipín, avšak, jak je uvedeno v závěreční kapitole, Čína se rozhodla ignorovat arbitrážní rozhodnutí a pokračuje v utlačování dalších států. Z toho důvodu se mírové vyřešení v blízké budoucnosti jeví jako vysoce nepravděpodobné.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with territorial disputes in the South China Sea and its participants. The aim of the thesis is to describe legal titles of all participants of the dispute and analyse their claims for areas in the South China Sea. The reason of the territorial dispute is based on the proximity of countries and the fact that the South China Sea contains a number of features that are claimed by surrounding countries whose claims exclude. Moreover, one of the participants – China, claims nearly 90% of the whole area.
The thesis also describes provisions of the United Nations Convention on the Law of the Sea that are significant for the territorial dispute, as well as, means of the conflict solutions of the dispute provided in the Convention. The Philippines as one of the participants of the dispute decided to initiate arbitrary trial in order to find amicable settlement. The arbitrary tribunal ruled in favour of the Philippines in that matter, however as final chapter provides, China decided to ignore the arbitrary award and continues to supress other countries. Thus, an amicable solution of the dispute seems very unlikely in the near future.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK