Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Serial verb constructions in Arabic
Název práce v češtině: Konstrukce sériových sloves v arabštině
Název v anglickém jazyce: Serial verb constructions in Arabic
Klíčová slova: konstrukce se sériovými slovesy, arabština, egyptská hovorová arabština, typologie, deskriptivní lingvistika, pomocná slovesa, verbální syntax
Klíčová slova anglicky: Serial verb constructions, Arabic, Egyptian Colloquial Arabic, typology, descriptive linguistics, auxiliaries, verbal syntax
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav obecné lingvistiky (21-ULING)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Petr Zemánek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.09.2016
Datum zadání: 29.09.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.12.2016
Datum a čas obhajoby: 13.09.2017 09:50
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Florian Siegl, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je popsat slovesné konstrukce v egyptské arabštině, které lze chápat jako konstrukce sériových sloves (serial verb constructions, SVC), a to na základě komparativního konceptu SVC navrženého Haspelmathem (2016). Dále pak zjistit, jak je tento komparativní koncept přínosný právě pro popis egyptské arabštiny, případně jak je možné definici SVC vhodně modifikovat. Těžiště práce bude spočívat v analýze jazykových dat, která řešitel nashromáždí. Dle potřeby práce pojedná i o situaci v dalších varietách arabštiny, které vykazují podobné rysy s ohledem na SVC.
Data budou pocházet převážně z komunikace na sociálních sítích, která nabízí dostatek psaného spontánního materiálu v egyptské hovorové arabštině. Další data budou sebrána také v textu divadelních her a v ideálním případě v konverzaci s rodilými mluvčími. Bude-li to možné, pořídí řešitel i nahrávky. Zároveň bude nutné využít konzultace s rodilými mluvčími k přesné sémaziologické analýze pozorovaných konstrukcí a jejich odlišení od konstrukcí příbuzných, jako jsou koordinace dvou predikátů nebo naopak konstrukce s auxiliárii. Bude také třeba zjišťovat přípustnost některých variant, které se neobjeví v sesbíraných datech, pravděpodobně například negovaných konstrukcí. Za účelem finální typologické diskuze řešitel přihlédne i k psaným datům z arabštiny spisovné, kde je fenomén SVC okrajovější, ale nikoliv neexistující.
Hlavním úkolem práce je jednotlivě detailně popsat chování co nejvíce sloves, která mohou figurovat coby první člen v konstrukcích identifikovatelných jako SVC. Dále pak tyto konstrukce strukturně klasifikovat. Ve finální diskuzi pak řešitel pomocí Haspelmathova komparativního konceptu tyto arabské konstrukce zasadí do mezijazykové perspektivy.
Seznam odborné literatury
Abdel-Massih, Ernest T, Zaki N. Abdel-Malek, El-Said M. Badawi, Ernest M. McCarus. 2009. A reference grammar of Egyptian Arabic. Washington: Georgetown University Press. 2009.
Abdulrahim, Dana. 2013. A corpus study of basic motion verbs In Modern Standard Arabic. University of Alberta. (Doctoral dissertation).
Abdulrahim, Dana. Aspect-Marking Basic Verbs in Arabic. 2013. 12th International Cognitive Linguistics Conference. University of Alberta, Edmonton. June 23 - 28, 2013. Unpublished Conference Paper. https://sites.ualberta.ca/~iclc2013/PRESENTATIONS/2013-06-30-16-25-30-dana_abdulrahim.pdf.
Aikhenvald, Alexandra, R.M. W. Dixon. 2006. Serial Verb Constructions: A Cross-Linguistic Typology. Oxford: OUP.
Drozdík, L. 2008. A Search for Serial Verb Constructions in Arabic. Asian and African Studies 17(1) (2008). 3-16.
Haspelmath, Martin. 2016. The serial verb construction: Comparative concept and cross-linguistic generalizations. Language and Linguistics 17(3). 291–319.
Hussein, Lutfi. 1990. Serial Verbs in Colloquial Arabic. When Verbs Collide: Papers from the Ohio State Mini-Conference on Serial Verbs (Columbus, Ohio, May 26-27, 1990). Working Papers in Linguistics 39. 340-354.
Lefebvre, Claire (ed.). 1991. Serial Verbs. Grammatical, Comparative and Cognitive Approaches. Amsterdam: John Benjamins.
Seiss. Melanie. 2009. On the Difference between Auxiliaries, Serial Verbs and Light Verbs. Proceedings of the LFG19 Conference. Trinity College Cambridge. CSLI Publications.
Stewart, Osamuyimen Thompson. 1998. The serial verb construction parameter. McGill University. Motréal (Doctoral dissertation).
Versteegh, K. 1984. Pidginisation and creolisation: the case of Arabic. Amsterdam: John Benjamins.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK