Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Practicum in training teachers of EFL
Název práce v češtině: Pedagogické praxe v přípravě angličtinářů
Název v anglickém jazyce: Practicum in training teachers of EFL
Klíčová slova: výuka anglického jazyka|pedagogická praxe|souvislá pedagogická praxe|průběžná pedagogická praxe|mnohonásobná případová studie|fakultní učitelé
Klíčová slova anglicky: English language teaching|teaching practicum|qualitative research|multiple case study|faculty teachers
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav anglického jazyka a didaktiky (21-UAJD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.09.2016
Datum zadání: 29.09.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.10.2016
Datum a čas obhajoby: 06.09.2017 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 06.09.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Jan Čermák, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Pedagogické praxe jsou nedílnou součástí přípravy kompetentních učitelů. Současný model praxí není stanoven zákonem, a proto může nabývat různé podoby pro různé vzdělávací instituce. Modely praxí se liší jak na úrovni národní - mezi vzdělávacími institucemi - tak na úrovni mezinárodní. Rozdílná podoba přípravy budoucích učitelů tak s sebou nutně přináší rozdíly v kvalitě této přípravy.

Cílem teoretické části je seznámit čtenáře s různými modely pedagogických praxí. Na základě odborné literatury budou nastíněny místní modely, ale zejména pak i zahraniční. Pozornost bude věnována přede vším zemím, kde je výuka anglického jazyka a příprava učitelů na vysoké úrovni, tedy např. Finsko, Německo, Belgie apod. Autor v práci předloží ucelený přehled různých přístupů a tím čtenáři přiblíží jiné způsoby přípravy vyučujících, než které jsou standardem v České republice. Z teoretické části tak budou zřejmé rozdíly mezi modelem naším a modely zahraničními. Na základě těchto rozdílu můžeme předpokládat, že přípravu u nás by bylo možné zefektivnit podle jiných modelů, které přináší lepší výsledky. Práce se zaměří pouze na přípravu učitelů anglického jazyka pro střední školy.

Cílem praktické části je na základě dotazníkového šetření zjistit, jak svou přípravu vnímají samotní učitelé, kteří nastoupili do praxe. Hlavní otázkou při tomto výzkumu bude, jestli se učitelé cítili dostatečně připraveni před tím, než začali svůj pracovní poměr. Dále se rozhovory zaměří na nedostatky praxí vyplývající z porovnání modelů v teoretické části. Autor uvede 3-5 případových studií, které se budou zabývat praktickou přípravou učitelů anglického jazyka. Tyto případové studie mají za cíl podpořit předpoklady představené v teoretické části.

Závěr práce bude obsahovat shrnutí klíčových bodů teoretické části, které doplní vyhodnocení polostrukturovaných rozhovorů. V závěru autor potvrdí, popř. vyvrátí, předpoklady vyplývající z teoretické části a navrhne možná doporučení pro učitele, která by mohla pomoci zefektivnit současné vzdělávání budoucích pedagogů.
Seznam odborné literatury
1) Aho, E., Pitkänen, K. & Sahlberg, P. (2006). Policy development and reform principles of basic and secondary education in Finland since 1968. Washington, DC: World Bank.


2) Jakku-Sihvonen, R. & Niemi, H. (Eds.) (2006). Research- based teacher education in Finland: Re ections by Finnish teacher educators. Research Report 25. Turku: Finnish Educational Research Association.


3) Przegietka, Katarzyna. Turlo, Józefina. School system and teacher training in Germany. Web. Sep 19. 2016



4) Wang, Aubrey H. et al. Preparing Teachers Around the World. Web. Sep 19. 2016

5) PEČINKOVÁ, Simona. Vzdělávání učitelů preprimární, primární a sekundární školy - historie, současnost, perspektivy [online]. 2011. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/105050. Vedoucí práce Růžena Váňová.

6) HAMÁČEK, Jiří. Problematika uvádění učitelů do praxe [online]. 2008. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/21935. Vedoucí práce Helena Černíková.


7) KEPKA, Josef a Gabriela KLEČKOVÁ. Pedagogická praxe: [metodické pokyny. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2007.

8) Crookes, Graham. A Practicum in TESOL: Professional Development through Teaching Practice. Cambridge Language Education. Cambridge, U.K. ; New York: Cambridge University Press, 2003.

9) Farrell, Thomas S. C., ed. Novice Language Teachers: Insights and Perspectives for the First Year. London ; Oakville, CT: Equinox Pub, 2008.

10) Gebhard, J.G. (2009) The Practicum. In Burns, Anne, and Jack C. Richards, eds. The Cambridge Guide to Second Language Teacher Education. New York: Cambridge University Press, 2009.

11) Richards, Jack C., and Thomas S. C. Farrell. Practice Teaching: A Reflective Approach. New York: Cambridge University Press, 2011.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK