Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Psychologická problematika závažného popáleninového traumatu
Název práce v češtině: Psychologická problematika závažného popáleninového traumatu
Název v anglickém jazyce: Psychological issues in severe burn trauma
Klíčová slova: popáleninová trauma|úzkosť|depresia|vnímanie zdravia|neuroticizmus
Klíčová slova anglicky: burn trauma|anxiety|depression|health perception|neuroticism
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Šípek, CSc., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.09.2016
Datum zadání: 23.09.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.09.2016
Datum a čas obhajoby: 22.01.2019 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.12.2018
Datum proběhlé obhajoby: 22.01.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Zuzana Fajtlová, DiS.
 
 
 
Konzultanti: PhDr. Alena Javůrková, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Rozsáhlé popáleninové trauma patří vzhledem k bolestivosti, dlouhodobému průběhu léčení, kosmetickým i funkčním následkům a psychosociálním dopadům k nejzávažnějším traumatům. Psychologické charakteristiky pacientů se také podílejí na jejich spolupráci s dlouhodobou léčbou a na procesu hojení. Kromě rozsahu popálenin je z psychologického hlediska v sociální reintegraci důležité zasažení rukou a obličeje.

Cílem diplomového projektu je rozšíření poznatků týkajících se psychosociální problematiky popáleninového traumatu u dospělých. V teoretické části práce budou představeny dostupné poznatky na toto téma. Empirická část práce bude zaměřena na prozkoumání vybraných faktorů, které mají dle zahraniční literatury vliv na adaptaci po popáleninovém traumatu. Výzkumný soubor budou tvořit dospělí pacienti před propuštěním z nemocnice, kteří mají popáleniny v rozsahu nad 30%, a/nebo v oblasti rukou a obličeje. Výzkum bude zaměřen na aktuální emoční prožívání úzkosti (Beck Anxiety Inventory - BAI) a deprese (Beck Depression Inventory - BDI), zjišťování obecných dimenzí osobnosti (NEO-FFI) a posouzení vztahové vazby v dospělosti (Experiences in Close Relationships - ECR).
Výsledky výzkumu pomohou identifikovat ty jedince, pro které může být reintegrace do společnosti problematičtější a kterým by měla být věnovaná větší pozornost, či kterým by měly být doporučené vybrané psychosociální služby.
Seznam odborné literatury
Bowlby, J. (1988). A Secure Base: Clinical Applications of Attachment Theory. New York: Routledge Classics.

De Sousa, A., Sonavane, S., & Kurvey, A. (2013). Psychological issues in Adult Burn Patients. Delhi Psychiatry Journal, vol. 16 (issue 1).

Königová, R., Bláha, J., et al. (2010). Komplexní léčba popáleninového traumatu. Praha: Carolinum.

Mikulincer, M., & Shaver, P. R.. (2010). Attachment in Adulthood: Structure, Dynamics, and Change. New York: The Guilford Press.

Picardi, A., Caroppo, E., Toni, A., Bitetii, D., & Di Maria, G. (2005). Stability of attachment-related anxiety and avoidance and their relationship with the five-factor model and the psychobiological model of personality. Psychology and Psychiatry: Theory, Research and Practice, vol. 78

Van Loey, N. E. E., & Van Son, M. J. M. (2003). Psychopathology and Psychological Problems in Patients with Burn Scars: Epidemiology and Management. American Journal of Clinical Dermatology, vol. 4 (issue 4).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK