Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Moravští Žerotínové v první polovině 16. století. Utváření majetku, kariérní strategie a spory jednoho panského rodu.
Název práce v češtině: Moravští Žerotínové v první polovině 16. století. Utváření majetku, kariérní strategie a spory jednoho panského rodu.
Název v anglickém jazyce: The Moravian Branch of the Zierotin Family in the First Half of the 16th Century Property Forming, Career Strategies and Litigations Connected to one noble House.
Klíčová slova: Žerotínové|moravská šlechta|Nový Jičín|Starý Jičín|šlechtické spory|2. polovina 15. a 1. polovina 16. století|jazyk právních pramenů
Klíčová slova anglicky: The Zierotin family|Moravian aristocracy|Nový Jičín|Starý Jičín|aristocracy litigations|second half of the 15th century and first half of the 16th century|language used in legal documents
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.09.2016
Datum zadání: 22.09.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 06.10.2016
Datum a čas obhajoby: 20.06.2018 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Martin Holý, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc.
Zásady pro vypracování
Tato práce pojednává o moravských Žerotínech v první polovině 16. století s přihlédnutím k dějinám novojičínského a starojického panství v návaznosti na působení předchozích majitelů. Stručně zde nastíním vznik města Nového Jičína a jeho vývoj v době před Žerotíny. Popíši zde cestu Jana staršího ze Žerotína, spojence Jiřího z Poděbrad a posléze Matyáše Korvína, k povýšení do panského stavu v poslední třetině 15. století, dále utváření a upevňování rodové moci Žerotínů a zisk Nového Jičína od Jana z Kunovic. Dějiny panství dále ovlivnily v prvních dvou desetiletích 16. století spory pěti synů Jana st. (Petr, Jan, Viktorin, Bernard, Jiří a Bartoloměj), kteří po smrti otce nerespektovali původní rozdělení majetku. Dalším podnětem konfliktů byla smrt jednoho z bratří Jiřího († 1507), jemuž patřila Strážnice. Kromě vlastních sporů se soudili Žerotínové i se svými sousedy, například s Albrechtem z Hustopeč, pánem na Štramberku či se Zikmundem z Kunštátu a na Rožnově. V tradici sporů pokračovali i jejich potomci, Petrovi synové Bedřich a Vilém. Složitá dělení majetku a konflikty mezi příslušníky rodiny provázela novojičínské a starojické panství i v další generaci Žerotínů, kteří nakonec panství pro dluhy ztratili ve prospěch královské koruny.
Tento konkrétní případ šlechtických sporů bych chtěla začlenit do kontextu dobové soudní praxe, čerpajíce z práce profesora Jaroslava Millera o předbělohorském soudnictví. Ve svém výzkumu bych se zaměřila (vzhledem ke svému druhému studijnímu oboru) na jazykovou stránku půhonů a sledovala bych vývoj dobového jazyka a případné dialektismy.
Práce by tedy měla přispět nejen k regionálním dějinám (novojičínský region na přelomu středověku a raného novověku) a k dějinám šlechty, ale také k dějinám každodennosti, majetkových sporů a hospodářským dějinám a v neposlední řadě k poznání zvláštností dobového právního jazyka.
Jako primární pramen poslouží Knihy půhonné a nálezové (inv. č. 688–691) z let 1505–1522 z fondu Stavovské rukopisy Moravského zemského archivu v Brně, dále také edice Libri citationum et sententiarum, svazek VI. Výsledky pramenného výzkumu budu konfrontovat s pracemi o dějinách města Nového Jičína a starojického panství od Jiřího Juroka a Adolfa Turka, který mi ve své studii poskytuje metodologickou inspiraci pro zpracování problematiky.
Seznam odborné literatury
Prameny:
Knihy půhonné a nálezové (inv. č. 688- 691) z let 1505 – 1522, Moravský zemský archiv
Libri citationum et sententiarum, seu, Knihy půhonné a nálezové. Tomus VI, Půhony Olomúcké od r. 1483–1493 / edidit Vincentius Brandl
městské listiny v SOkA Nový Jičín
relevantní materiály ve fondu Stará manipulace a Česká dvorská komora, Národní archiv v Praze
Odborná literatura:
Bůžek, Václav – Dibelka, Jaroslav. Člověk a sociální skupina ve společnosti raného novověku, České Budějovice 2007.
Dvořák, Jan – Malčík, Petr – Šlosar, Dušan – Večerka, Radoslav. Spisovný jazyk v dějinách české společnosti, Brno 2009.
JUROK, Jiří a kol. Nový Jičín, Praha 2011.
Macek, Josef. Jagellonský věk v českých zemích (1471–1526), II, Šlechta, Praha 1994.
Malý, Karel a kol. Dějiny českého a československého práva do roku 1945. Praha, 4. vydání, 2010.
Maťa, Petr. Svět české aristokracie (1500–1700), Praha 2004
MILLER, Jaroslav. Stručný nástin moravského předbělohorského soudnictví. Olomouc 1997.
TUREK, Adolf. Hrad a panství Starý Jičín. 2., upr. vyd., 2014.
TUREK, Adolf. Publikace Vlastivědy moravské. II., Fulnecko, 1940.
TUREK, Adolf. Spory mezi Vilémem a Bedřichem ze Žerotína. Kravařsko. 1934, IV.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK