Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postavení správní rady v české a anglické úpravě
Název práce v češtině: Postavení správní rady v české a anglické úpravě
Název v anglickém jazyce: The role of Governing Board under Czech legal regulation and the role of Board of Directors under English law
Klíčová slova: Monistický systém vnitřní struktury společnosti, správní rada, Board of Directors.
Klíčová slova anglicky: One-tier structure, Governing Board, Board of Directors.
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Stanislava Černá, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 15.06.2016
Datum zadání: 23.06.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.05.2018
Datum a čas obhajoby: 14.05.2018 15:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 210, 210
Datum odevzdání elektronické podoby:13.03.2018
Datum proběhlé obhajoby: 14.05.2018
Oponenti: JUDr. Marie Zahradníčková, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá postavením a působností správních orgánů v české a anglické úpravě. V části první autor pomocí deskriptivní metody vymezuje teoretická a ekonomická východiska řízení akciové společnosti prostřednictvím správního orgánu, kdy uzavírá, že správní orgán by měl sloužit především jako prostředek úspory nákladů zastoupení a flexibilní systém řízení. V druhé části práce se autor za užití deskriptivní, analytické a syntetické metody zabývá organizační strukturou, postavením a působností správní rady a dále vybranými výkladovými problémy spojenými s českou úpravou. Tuto část autor shrnuje závěrem, že správní rada díky kontrolním a výkonným prvkům stojí na pomezí mezi představenstvem a dozorčí radou, což z ní činí orgán sui generis. Třetí část práce provádí prostřednictvím deskriptivní, analytické a syntetické metody exkurs do práva anglického, kde se autor zabývá historickým vývojem, organizační strukturou, postavením a působností anglického orgánu Board of Directors jakožto anglického protějšku správní rady. Autor skrze historický a teleologický výklad definuje Board of Directors jako platformu ředitelů, která má postavení centrálního managementu odpovědného za řízení anglických akciových společností. Toto je následně demonstrováno prostřednictvím jeho modelových manažerských a kontrolních působností. Čtvrtá část diplomové práce prostřednictvím metody komparativní obě úpravy srovnává, kdy autor vyslovuje názor, že správní rada nemá v České republice tak silné vedoucí postavení jako Board of Directors v úpravě anglické. Nadto autor shrnuje, že správní rada neposkytuje v důsledku nevhodné koncepce monistického systému dostatečnou úsporu nákladů zastoupení a flexibilitu řízení. V rámci návrhu de lege ferenda autor označuje za stěžejní pro zajištění efektivního a flexibilního pojetí správní rady zrušení statutárního ředitele jako statutárního orgánu společnosti a omezení zákonné regulace na nezbytné minimum. Diplomová práce tak výkladem problematických oblastí české úpravy společně se zahraničním pohledem na monistický systém přispívá do odborné debaty a poskytuje inspiraci pro akcionáře monistických společností.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This Diploma Thesis deals with the position and role of Governing Bodies of joint-stock companies under Czech and English law. In the first part, the author sets theoretical and economical reasons behind the management of a joint-stock company via Governing Body by way of descriptive and explanatory method, and concludes, that a Governing Body should be an instrument which mitigates the agency costs and provides for a flexibile system of governance. In the second part of the Thesis, the author deals with structure, position and role of a Governing Board and related interpretation problems of Czech regulation by way of description, analysis and synthesis. The author summarises the second part with a definition of czech Governing Board as a sui generis body with supervisory and managerial powers, whose position stands somewhere between Managing Board and Supervisory Board. The third part of the Thesis makes an excursion into English law through descriptive, analytic and synthetic method, where the author deals with history, structure, position and role of a Board of Directors as an english counterpart of czech Governing Board. The author defines Board of Directors through historical and teleological interpretation as a platform of Directors whose position in the company is a central management responsible for governing the affairs of the company. This position of the Board of Directors is demonstrated through its model managerial and supervisory function. In the fourth part of the Thesis the author compares Czech and English regulation of Governing Bodies and concludes, that Governing Board under Czech law does not have such a leading role as a Board of Directors under English law. Moreover, the author claims that as a result of inadequate concept of a czech One-tier structure, the governing Board does not provide for the mitigation of agency costs and flexibility of management. At the end of the Thesis the author proposes de lege ferenda regulation for an effective and flexible concept of a Governing Board which requires the cancellation of a Statutory Director as a statutory body of a joint-stock company and limitation of the statutory regulation to necessary minimum. By providing possible resolution to the interpretation problems of czech regulation as well as foreign view on the One-tier structure, this Thesis contributes to the legal debate and serves as an inspiration for czech shareholders of one-tier joint-stock companies.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK