Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Exhortatio ad canonicos regulares de vicio proprietatis: řeholníci a majetek v pozdním středověku
Název práce v češtině: Exhortatio ad canonicos regulares de vicio proprietatis: řeholníci a majetek v pozdním středověku
Název v anglickém jazyce: Exhortatio ad canonicos regulares de vicio proprietatis: regular canons and property in late MIddle Ages
Klíčová slova: edice, středověká latina, majetek, vlastnictví, chudoba, augustiniáni, řeholní kanovníci, pozdní středověk, 14. a 15. století, Jindřich z Hassie
Klíčová slova anglicky: edition, medieval Latin, property, ownership, poverty, Augustinian, regular canons, Late Middle Ages, 14th & 15th century, Henry of Langenstein
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav řeckých a latinských studií (21-URLS)
Vedoucí / školitel: prof. Mgr. Lucie Doležalová, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 25.05.2016
Datum zadání: 26.05.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.06.2016
Datum a čas obhajoby: 15.09.2017 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:03.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. et Mgr. Iva Adámková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem této práce je vytvoření edice textu Exhortatio ad canonicos regulares de vitio proprietetis z rukopisu Praha, Národní knihovna ČR, III.D.16, pocházejícím z knihovny bývalého kláštera augustiniánů kanovníků v Roudnici nad Labem. Do edice bude zahrnuto minimálně dalších šest opisů ze zahraničních rukopisů. Dále bude prozkoumán původ textu, který pravděpodobně vznikl někdy na přelomu 14. a 15. století na území dnešního Rakouska a vychází z prostředí augustiniánů kanovníků. Text se zabývá vlastnictvím a je jakousi výzvou k dodržování chudoby. Hned v počátku roudnického exempláře lze nalézt odkaz na osobnost Jindřicha z Hassie a mohlo by se snad jednat o zkrácenou verzi jednoho z jeho tří spisů, které na toto téma napsal. Text edice bude s danými spisy porovnán, aby tento předpoklad mohl být potvrzen či vyvrácen. V neposlední řadě se práce bude snažit ukázat, jak bylo na majetek a chudobu nahlíženo pozdním středověku v řeholním prostředí.
Seznam odborné literatury
Vybraná literatura:
Gabriel, A. L. Heinrich von Langenstein : Theoretiker und Reformator der mittelalterlichen Universität, Leipzig, 1984.
Fasching, H. Die Wiener Konstitutionen für regulierte Augustiner Chorherren in Österreich im 15. Jahrhundert : Edition und Kommentar, St. Pölten, 2008.
Kreuzer, G. Heinrich von Langenstein : Studien zur Biographie und zu den Schismatraktaten unter besonderer Berücksichtigung der Epistola pacis und der Epistola concilii pacis, Wien: Schöningh, 1987.
Linninger, F. Die Augustiner-Chorherren in Österreich, in: In unum Congregati : Mitteilungen der Österreichischen Chorherrenkongregation, Klosterneuburg, 1962.
Little, L. K. Religious poverty and the profit economy in medieval Europe, London, 1978.
Melville, G.- Schmid, A. (Eds.) Studien zum Bildungswesen der bayerischen Augustiner-Chorherren in Mittelalter und früher Neuzeit : Tagungsakten der Akademie der Augustiner-Chorherren von Windesheim vom 25. bis zum 27. September 2006 in Bernried, Paring, 2008.
Mixson, J. D. Poverty’s proprietors: ownership and mortal sin at the origins of the Observant Movement, Boston, 2009.
Röhrig, F. (Ed.) Die bestehenden Stifte der Augustiner-Chorherren in Österreich, Südtirol und Polen, Klosterneuburrg, 1997.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK