Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Židé na balkánském pobřeží Jadranu (1204-1797)
Název práce v češtině: Židé na balkánském pobřeží Jadranu (1204-1797)
Název v anglickém jazyce: Jews on Balkan shore of the Adriatic (1204-1797)
Klíčová slova: Židé, Balkán, Dubrovník, Split, Vlora, Sefardé
Klíčová slova anglicky: Jews, Balkans, Dubrovnik, Split, Vlora, Sephardim
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií (21-UESEBS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Přemysl Vinš
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.05.2016
Datum zadání: 12.05.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.05.2016
Datum a čas obhajoby: 06.09.2018 15:00
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Židovské komunity jsou rozptýleny téměř po celé Evropě. Záznamy o jejich vývoji se liší dle oblastí. Balkánské pobřeží Jadranského moře patří k těm nejméně probádaným a zdokumentovaným, co se židovské historiografie týče, a to i přesto, že na celém pobřeží, které profitovalo zejména z obchodu, lze jejich stopy nalézt dodnes. Toto osídlení je velmi staré, Židé se v oblasti usazovali už po roce 70. n. l., kdy došlo k pádu druhého chrámu. Práce mapuje vývoj těchto komunit na širokém území od Istrie po albánskou Vloru. Jedná se o prostor, na kterém docházelo ke střetu tří mocností (Uher, Benátské republiky a osmanské říše), oblast procházela bouřlivým vývojem a Židé se často nacházeli v područí někoho jiného. Práce se zaobírá také porovnáním životních podmínek pod vládou jednotlivých mocností. Věnujeme se období mezi lety 1204, kdy došlo k dobytí Konstantinopole (z této doby se dochovaly první písemné zmínky o Židech v Drači), až 1797, tedy do pádu Benátské republiky. V tomto časovém období docházelo nejen k největší obchodní aktivitě balkánských Židů, ale z tohoto časového úseku je k dispozici i velké množství dochovaných pramenů. Ve sledované době také došlo k vyhnání Židů z Iberského poloostrova a na Balkán přišli Sefardé – Židé s vlastním jazykem a kulturou, kteří ovlivnili ráz místních komunit. Proto se práce zabývá i etnokonfesním rozdělením židovské populace.
Seznam odborné literatury
Asher, A. (1840) The itinerary of rabbi Benjamin of Tudela. London – Berlin: A. Asher and Co.
Barnavi, E. et al. (1995) Atlas univerzálních dějin židovského národa. Praha: Victoria publishing Praha.
Bowman, S. (1985) Jews of Byzantium (1204–1453). Bloc Publishing Company.
Elsie, R. (2010) Historical Dictionary of Albania. Lanham – Toronto – Plymouth: The Scarecrow Press, Inc.
Fine, J. V. A. (1994) The late medieval Balkans. University of Michigan Press.
Frejdenberg, M. (2000) Židovi na Balkanu na isteku srednjeg vijeka. Zagreb: Dora Krupićeva.
Giakoumis, K. (2008) Aspects of symbiosis between orthodox Christians and Jews in West Balkans during the Ottoman rule. In Sh. Sinani ed. Prania historike dhe shpëtimi i hebrenjve gjatë Luftës (Studime e dokumente).Tiranë: albPAPER s. 69–80.
Hrabak, B. (1971) Jevreji u Albaniji od kraja XIII do kraja XVII veka i njihove veze sa Dubrovnikom. In Zbornik Jevrejskog istorijskog muzeja. Beograd s. 55–97.
Hradečný, P., Hladký, L. (2008) Dějiny Albánie. Praha: NLN.
Krekić, B. (1998) Albanians in the adriatic cities: observations on some Ragusan, Venetian and Dalmatian sources for the history of albanians in the late middle ages. In Ch. Gasparis ed. The Mediaeval Albanians. Athens: Institute for Byzantine Research s. 209–233.
Kotani, A. (2007) Shqiptarët dhe hebrenjtë në shekuj. Tiranë: Shoqata e Miqësisë.
Malaj, E. (2012) Hebrenjtë në trojet shqiptare. Me një përqendrim në historinë dhe kulturën hebraike. Tiranë: Qendra e Studimeve Albanologjike.
Mruškovič, V. (2008) EUROPA LINGUARUM NATIONUMQVE. Martin: Matica slovenská.
Nallbani, A. (2008) A jewish neighborhood in Berat city. In Sh. Sinani ed. Prania historike dhe shpëtimi i hebrenjve gjatë Luftës (Studime e dokumente).Tiranë: albPAPER s. 93–95.
Noy, D. (1993) Jewish inscriptions of western europe, volume 1 Italy (excluding the City of Rome), Spain and Gaul. Cambridge: Cambridge University Press.
Panayotov, A. (2014) Jews and Jewish communities in the Balkans and the Aegean until the twelfth century. In J. K. Aitken – J. C. Paget eds. The Jewish-Greek Tradition in Antiquity and the Byzantine Empire. New York: Cambridge University press s. 54–77.
Sinani, Sh. (2014) Shqiptarët dhe Hebrenjtë: mbrojtja dhe shpëtimi. Tiranë: Naimi.
Sisman, C. (2015) The Burden of Silence: Sabbatai Sevi and the Evolution of the Ottoman-Turkish Dönmes. New York: Oxford University press.
Tirosh-Rothschild H. (1991) Between Worlds: The Life and Thought of Rabbi David ben Judah Messer Leon. Albany: State University of New York press
Toch, M. (2013) The Economic History of European Jews: Late Antiquity and Early Middle Ages. Leiden – Boston: Brill.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK