Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Psychický vývoj dětí s nízkou porodní hmotností
Název práce v češtině: Psychický vývoj dětí s nízkou porodní hmotností
Název v anglickém jazyce: Mental development of children with low birth weight
Klíčová slova: Psychický vývoj, nízká porodní hmotnost, předškolní věk, mladší školní věk
Klíčová slova anglicky: Mental development, low birth weight, preschool age, younger school age
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.04.2016
Datum zadání: 22.04.2016
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 06.06.2016
Datum a čas obhajoby: 04.09.2017 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.07.2017
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Jaroslav Šturma
 
 
 
Konzultanti: prof. PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je zhodnocení specifik psychického vývoje dětí v předškolním a mladším školním věku s nízkou a extrémně nízkou porodní hmotností. Teoretická část práce bude zaměřena na prenatální a perinatální faktory, nejčastější zdravotní problémy a specifika psychického vývoje. Nízká porodní hmotnost, zvláště v kategorii velmi nízkých a extrémně nízkých porodních hmotností představuje výrazný rizikový faktor v oblasti somatického i psychického vývoje těchto dětí. Stále více se u dětí s nízkou porodní hmotností ukazuje dopad nezralosti v oblastech neurokognitivního a psychosociálního zrání.

Cílem empirické části bude zhodnotit intelektový a socioemoční vývoj dětí s nízkou porodní hmotností ve dvou věkových skupinách (předškolní a mladší školní věk). Primární cílová skupina bude tvořena dětmi s perinatální zátěží, které jsou sledovány a terapeuticky vedeny v Centrum komplexní péče pro děti s perinatální zátěží na Klinice dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Diplomová práce bude řešena v rámci projektu NF-CZ11-OV-1-009-2015 „Nové metody v následné péči o děti s perinatální zátěží v Centru komplexní péče pro děti s perinatální zátěží na Klinice dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy“.
Seznam odborné literatury
Dittrichová, J. (2014). Poznatky o raném psychickém vývoji dítěte. In Z. Štembera, J., Dittrichová & D., Sobotková, Perinatální neuropsychická morbidita dítěte (pp. 36-41). Praha: Karolinum.

Dittrichová, J. (2014). Vztah mezi časnou perinatální morbiditou a dalším neuropsychickým vývojem dítěte. In Z. Štembera, J., Dittrichová & D., Sobotková, Perinatální neuropsychická morbidita dítěte (pp. 283-291). Praha: Karolinum.

Marková, D. (2005). Komplexní problematika dětí s perinatální zátěží. Vox Pediatrie, 5(10), 17-19.

Sobotková, D. (2014). České studie vztahu mezi perinatální morbiditou a dalším neuropsychickým vývojem dítěte. In Z. Štembera, J., Dittrichová & D., Sobotková, Perinatální neuropsychická morbidita dítěte (pp. 481-491). Praha: Karolinum.

Štembera, Z. (2014). Poruchy intelektu v souvislosti s perinatálními komplikacemi. In Z. Štembera, J., Dittrichová & D., Sobotková, Perinatální neuropsychická morbidita dítěte (pp. 509-517). Praha: Karolinum.

Štembera, Z. (2014). Vliv nízké porodní hmotnosti na vznik poruchy neuropsychického vývoje dítěte. In Z. Štembera, J., Dittrichová & D., Sobotková, Perinatální neuropsychická morbidita dítěte (pp. 262-282). Praha: Karolinum.

Šulová, L. (2010). Raný psychický vývoj dítěte. Karolinum.

Takács, L, Sobotková, D., & Šulová, L. (2015). Psychologie v perinatální péči: praktické otázky a náročné situace. Praha: Grada.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK