Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
A comparison of political hedging in British and Australian political discourse
Název práce v češtině: Srovnání "hedging" (atenuace) v politickém diskurzu britské a australské angličtiny
Název v anglickém jazyce: A comparison of political hedging in British and Australian political discourse
Klíčová slova: pragmatika, politický diskurz, atenuace, reformulace, změna atribuce, Dolní sněmovna (Velká Británie), Sněmovna reprezentantů (Austrálie)
Klíčová slova anglicky: pragmatics, political discourse, hedging, evasion, reformulation, footing shift, parliamentary question time, House of Commons (United Kingdom), House of Representatives (Australia)
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav anglického jazyka a didaktiky (21-UAJD)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Aleš Klégr
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.11.2015
Datum zadání: 30.11.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.12.2015
Datum a čas obhajoby: 07.09.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.06.2016
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Pavlína Šaldová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Hlavním tématem práce je fenomén hedging (rétorická strategie spočívající ve zmírnění obsahu nebo ilokuční síly promluvy) v oblasti politického diskurzu. Základem bude komparativní analýza volby a užívání prostředků hedging v politickém diskurzu britské a australské angličtiny. Analýza bude provedena ve dvou rovinách. V první se práce soustředí na srovnání jednotlivých prostředků political hedging objevujících se v obou varietách. Základem druhé roviny analýzy bude pojetí political hedging jako „pragmaticky motivované komunikační strategie politického diskurzu“ a srovnání political hedging s dalšími komunikačními strategiemi politického diskurzu s obdobným účelem (např. evasion).
Po nastínění cílů práce v (1) úvodu budou v (2) přehledu literatury tyto strategie vymezeny a shrnuty poznatky z obdobných studií. V vlatním (3) výzkumném projektu budou v (4) metodické části, vycházející zejména z prací A. Partingtona (2006) a B. Frasera (2010) a dalších, bude zformulován metodický aparát práce, zejména vnitřní kategorizace fenoménu hedging a skupina komunikačních strategií, v jejichž kontextu bude hedging analyzován. Dále zde budou popsány materiálové zdroje (přepisy zasedání britského a australského parlamentu dostupných v internetové verzi edice označované jak v případě Velké Británie, tak Austrálie jako Hansard). Následovat bude (5) prezentace a diskuse zjištění rozboru (za pomoci tabulek, dostatečné exemplifikace ap.), která bude zaměřena na vymezení a interpretaci rozdílů a shodných bodů v užívání hedgingu v politickém diskurzu Austrálie a Velké Británii. Sekundárním cílem rozboru je ověření, zda používání political hedging v prostředí britského a australského parlamentu odpovídá dosavadnímu pojetí a výkladu tohoto jevu v literatuře. Výsledky rozboru budou shrnuty v (6) závěrech,v nichž se mimo jiné práce pokusí v obecné rovině pokusí nastínit případně jazykové rozdíly mezi britskou a australskou angličtinou jako odrazu specifické politické kultury v obou zemích. Také zde budou vyhodnocena popisného funkčnost aparátu Partingtona a. Frasera na formálně i obsahově odlišném typu politických textů. Součástí práce budou český souhrn, příloha obsahující všechny zjištění jevy (v dostatečném kontextu) a bibliografie. Zpracování bude vycházet z technických pokynů k vypracování vizhttp://uajd.ff.cuni.cz/zp (bibliografické údaje se přidrží formátu užívaného Partingtonem).
Seznam odborné literatury
Beard, A. (2000) The Language of Politics. London: Routledge.

Fetzer, Anita. Forthcoming. “Hedges in context: Form and function of sort of and kind of.” in: Vagueness in Language, Stefan Schneider (ed.). Bingley: Emerald Publishing.

Fraser, B.,(2010). “Hedging in Political Discourse“ In Okulska, U. (ed.), Perspectives in Politics and Discourse. Amsterdam and Philadelphia: Benjamins.

Fraser, Bruce. Forthcoming. “A brief history of hedging.” In Vagueness in Language, Stefan Schneider (ed.). Bingley: Emerald Publishing.

Hyland, K. (1998) Hedging in Scientific Research Articles, Amsterdam and Philadephia: Benjamins.

Markkanen, R. and H. Schröder (eds.) 1997. Hedging and Discourse. Approaches to the Analysis of a Pragmatic Phenomenon in Academic Texts. Berlin: Walter de Gruyter.

Partington, A. (2006). The Linguistics of Political Argument, London and New York: Routledge.

Salager-Meyer, F. (1995). “I think that perhaps you should: A study of hedges in written scientific discourse.” The Journal of TESOL France 2 (2): 127–143.

Zdroje materiálu:

Edice Hansard
www.aph.gov.au/Parliamentary_Business/Hansard (18. 11. 2015)
www.parliament.uk/business/publications/hansard/commons/by-date/#session=3&year=2012&month=0&day=12 (18. 11. 2015)
hansard.millbanksystems.com (18. 11. 2015)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK