Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Rozsah působnosti a pravomoci NKÚ
Název práce v češtině: Rozsah působnosti a pravomoci NKÚ
Název v anglickém jazyce: The scope of the powers and staus of the SAO
Klíčová slova: Ústava, působnost NKÚ, kontrolní činnost NKÚ.
Klíčová slova anglicky: Constitution; SAO status; SAO auditing competencies.
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Jiří Hřebejk, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.11.2015
Datum zadání: 18.11.2015
Datum a čas obhajoby: 24.06.2020 15:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 240, 240
Datum odevzdání elektronické podoby:07.06.2020
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2020
Oponenti: doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se věnuje problematice rozsahu působnosti a pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Téma kontroly vykonávané NKÚ bylo popsáno především v rámci témat popisujících kontrolu vykonávanou orgány státu a kontrolní působnost Úřadu byla popisována jako jedna z nich. Předložená práce se věnuje jen kontrolní působnosti Úřadu a popisuje ji především z ústavně teoretického pohledu. Nemalý prostor je věnován judikatuře soudů, a to nejvíce soudu Ústavního, která byla důležitá pro vymezení osobní působnosti NKÚ a předmětu kontroly.
Cílem práce bylo podrobně analyzovat postavení Nejvyššího kontrolního úřadu jako nezávislého orgánu sui generis, jeho pravomoci a působnosti. Diplomová práce je rozdělena na kapitoly, které rozvádějí téma působnosti NKÚ a pomáhají dát do souvislostí informace týkající se samotného tématu. Úvodní kapitoly jsou věnovány historickému přehledu institucí, které předcházely vzniku Nejvyššího kontrolního úřadu a měly nepochybně vliv na současnou podobu Úřadu. Dále je věnována pozornost ústavnímu zakotvení NKÚ, jeho vztahům k ostatním ústavním orgánům a atributům nezávislosti Úřadu.
Pozornost je také věnována reálnému výkonu kontrolní působnosti NKÚ a jeho porovnání s kontrolní činností vykonávanou jinými orgány státu. Chronologicky jsou pak popsány snahy zákonodárce rozšířit působnost Úřadu a jsou porovnávána znění navrhovaných novel Ústavy
i zákona. Text práce obsahuje také analýzu dosavadních pokusů o novelizaci článku 97 Ústavy
i zákona, shrnutých do přehledné tabulky. V závěru se diplomová práce pokouší vystihnout současné směřování úvah o rozšíření kompetencí NKÚ a popisuje nejvíce sporná místa.
Na základě analýzy současné právní úpravy a její komparací s navrhovanými novelami je formulován názor na možné hlavní překážky pro dosavadní snahy o rozšíření působnosti NKÚ.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Theses focuses on the status and powers of the Supreme Audit Office of the Czech Republic. The topics of the audits, done by SAO, have been described primarily in the framework of topics, describing audits done by state authorities. Scope of audits done by the Office one of them. Submitted work deals just with auditing competencies of the SAO and describes it from the theoretical point of view. Substantial space is dedicated to the case law, especially of the Constitutional court. Such case law has been important for defining of organizations, subjected to audit activities SAO.
The aim of the thesis is to investigate the status of the Supreme Audit Office as independent authority sui generis, his powers and scope of his activities. The text is divided into individual chapters, with expanded analysis. The goal is to provide readers with detailed information on mentioned topics. Introductory chapters deal with history of audit organizations, preceding constitution of SAO. Further chapters are dedicated to constitutional anchorage of the SAO, its relations to other constitutional authorities and to attributes of the Office’s independence. Attention is paid to the actual exercise of auditing powers of the SAO and its comparison with audit activities of other state authorities.
Special part describes in chronological order attempts of lawmakers to extend scope of powers of the Office and compares the wording of proposed amendments of the article 97 of the Constitution and a law on SAO. Individual amendments are summarized in an overview table.
In its final part, thesis are considering on contemporary reasoning, focused on possible extension powers of the SAO and describes its most problematic topics. Based on analysis of the current legislation and its comparison with proposed amendments, an opinion concerning the possible main obstacles to efforts, concentrated on SAO powers extension, is formulated.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK