Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
K Bedřichu Brenskemu a "jazyku zla": řeč nacistické totality jako charakterizační prostředek v Lustigově novele Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Název práce v češtině: K Bedřichu Brenskemu a "jazyku zla": řeč nacistické totality jako charakterizační prostředek v Lustigově novele Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Název v anglickém jazyce: Bedřich Brenske and "the language of evil": Nazi totalitarian discourse as means of characterization in Arnošt Lustig´s novella A Prayer for Kateřina Horovitzová
Klíčová slova: Arnošt Lustig|Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou|Bedřich Brenske|nacistický jazyk|nacistický diskurz|totalitní jazyk|jazyk Třetí říše|literatura holokaustu|rétorika|manipulace
Klíčová slova anglicky: Arnost Lustig|A Prayer for Katerina Horovitzova|Bedrich Brenske|nazi language|nazi discourse|totalitarian language|language of the Third Reich|holocaust literature|rhetoric|manipulation
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav bohemistických studií (21-UBS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Anna Čermáková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.10.2015
Datum zadání: 02.10.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.11.2015
Datum a čas obhajoby: 30.05.2017 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 30.05.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Ana Adamovičová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se pokusí promítnout již poměrně bohatě probádaný (např. Klemperer 1947, Fidelius 1998) koncept jazyka totalitní moci na text českého literárního díla a prozkoumat tak možnosti propojení reálného diskurzu totalitní éry s jeho beletristickou reflexí (srov. Young 1991). Osobnost a dílo Arnošta Lustiga – který jako zajatec v několika nacistických koncentračních táborech zažil krutosti i jazyk tohoto režimu sám pro sebe – pojme jako „clonu“, kterou pronikl živý nacistický totalitní jazyk do světa beletrie.
Hlavním předmětem práce je lingvistická analýza zobrazení postavy německého důstojníka Bedřicha Brenskeho z Lustigovy novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964). Cílem práce je zjistit – podrobnou analýzou textu románu a především diskurzu Brenskeho na pozadí dosavadních poznatků z oblasti autentického totalitního jazyka – jakými jazykovými prostředky autor ve své beletristické reflexi holokaustu dosahuje tak zdánlivě autentické rekonstrukce “jazyka zla” a do jaké míry se tyto autorem aplikované prostředky shodují s těmi, které jsou popsány v dosavadním výzkumu (především Klemperer 1947).
Teoretická část práce shrne dosavadní výzkum týkající se totalitního jazyka v česky a německy mluvících teritoriích. Představí poznatky lingvistů, filologů a jiných komentátorů, klíčoví mezi nimiž pro účely této práce jsou literární historik a spisovatel Victor Klemperer (Jazyk Třetí říše – LTI. Poznámky filologovy, 1947) a filolog a esejista Petr Fidelius (Jazyk a moc, 1983; Řeč komunistické moci, 1998). V další části se práce specificky zaměří na jazyk nacistický a protektorátní a bude si klást za cíl identifikovat a popsat jeho hlavní rysy na základě již popsané teoretické literatury, především v návaznosti na komentář Klempererův.
Předmětem následující části bude sám Arnošt Lustig. Budou zde pojednány relevantní bibliografické údaje se zvláštním zřetelem k jeho zkušenostem v koncentračních táborech, ve kterých „na vlastní kůži“ zažil jazyk nacistický i protektorátní, a které se staly popudem i prostředím pro jeho působivé literární ztvárnění holokaustu.
Jádro práce bude tvořit rozbor jazykových prostředků uplatněných autorem v přímé řeči postavy Bedřicha Brenského, a to na pozadí vědomí o prostředcích již identifikovaných jako charakeristické pro skutečný, nebeletristický jazyk nacistické moci. Zkoumá se zde otázka, jak tyto prostředky slouží k líčení Brenskeho jazykového a psychologického profilu, k prosazování ideologie režimu, který ztělesňuje, k podněcování činů dalších postav a k zajištění jejich postupného psychologického rozpadu. Ústřední pozici tu zaujímá lexikální a sémantická rovina, zvláštní pozornost je věnována např. uplatnění evaluativ, superlativ, ironie, metafory, eufemismu a ambiguity jakožto dílčích prvků v procesu psychologické manipulace. Součástí analýzy bude pohled i na extralingvální, případně paralingvální aspekty Brenskeho projevu, o kterých je čtenář informován v diskurzu autora-vypravěče.
Při zkoumání vztahu lexika ke komunikačním záměrům poslouží krom tradičních postupů textového rozboru i kvantitativní analýza vybraných jazykových prvků pomocí korpusu.
Seznam odborné literatury
Literatura
Lustig, A. : Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Praha: Mladá fronta, 1990.

Sekundární literatura
Black, E.: Pragmatic Stylistics. Edinburgh: Edinburgh University Press 2006.
Broch, H.: Teorie masového šílenství. Příspěvky k psychologii politiky. Přeložil M. Váňa. Praha: Academia 2013.
Čechová, M., M. Krčmová, E. Minářová: Současná stylistika. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2008.
Čermák, F.: Lexikon a sémantika. Praha: Nakladatelství Lidové noviny 2010.
Eberle, H., ed.: Dopisy Hitlerovi. Praha: Ikar 2008.
Fidelius, P.: Řeč komunistické moci. Praha: Triáda 1998.
Klemperer, V.: LTI. Notizbuch eines Filologen. Berlin: Aufbau-Verlag 1947.
Klemperer, V. : Jazyk Třetí říše – LTI. Poznámky filologovy. Přeložila Z. Kufnerová. Praha: H&H 2003.
Kraus, J.: Rétorika v evropské kultuře. Praha: Academia 1998.
Leech, G.: Principles of Pragmatics. London: Longman 1983.
Leech, G. & M. Short: Style in Fiction. 2. vydání. Harlow: Pearson Education 2007.
Lustig, A.: Odpovědi. Rozhovory s Harry Jamesem Cargassem a Michalem Bauerem. Praha: H&H 2000.
Mahlberg, M.: Corpus Stylistics and Dickens’s Fiction. London: Routledge 2013.
Petrov, P. & Ryazanova-Clarke, L., eds.: The Vernaculars of Communism. Language, ideology and power in the Soviet Union and Eastern Europe. London: Routledge 2015.
Roth, J. K., ed.: Holocaust Literature. Pasadena: Salem Press 2008.
Sinclair, J.: Trust the Text: Language, Corpus and Discourse. London: Routledge 2004.
Stackelberg, R. : The Routledge Companion to Nazi Germany. London: Routledge 2007.
Young, J. W.: Totalitarian Language: Orwell's Newspeak and Its Nazi and Communist Antecedents. Virginia: University Press of Virginia 1991.

Slovníky a aplikace
Čermák, F., V. Cvrček, V. Schmiedtová (eds): Slovník komunistické totality. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2010.
Český národní korpus,http://korpus.cz
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK