Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Písně jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince
Název práce v češtině: Písně jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince
Název v anglickém jazyce: Songs as a Supplementary Materials for Teaching Czech for Foreigners
Klíčová slova: čtení|poslech|slovní zásoba|text|píseň|kultura|čeština pro cizince
Klíčová slova anglicky: Reading|Listening|Vocabulary|Text|Song|Culture|Czech for Foreigners
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jarmila Valková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 25.09.2015
Datum zadání: 02.10.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.07.2016
Datum a čas obhajoby: 11.09.2017 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Jiří Rejzek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je poukázat na doposud málo využívané možnosti zařazení českých písní do výuky češtiny pro cizince, zhodnotit efektivitu tohoto využití a předložit konkrétní návrhy, jak s českou písní pracovat efektivněji.
1. V teoretické části představíme hudbu jako významného nositele sociokulturních informací, důležitý aktivizační prvek ve výuce a faktor usnadňující učení. Zaměříme se na dosavadní výzkumy a poznatky týkající se výuky cizího jazyka prostřednictvím písní, především na kritéria pro výběr vhodných písní, způsoby práce s písňovým textem a rozvoj jednotlivých kompetencí, které práce s písní podporuje.
2. V praktické části nejprve provedeme terénní výzkum, při kterém navštívíme hodiny lektorů, kteří písně ve výuce používají.
Po každém náslechu bude následovat polostrukturovaný rozhovor s lektorem, zaměřený na otázky ohledně výběru písně, způsobu práce s písňovým textem a zhodnocení aktivity (dle jakých kritérií byla píseň zvolena, jaký cíl si lektor pro aktivitu stanovil, jaké úlohy vybral a do jaké míry se podařilo splnit vytyčený cíl).
U studentů provedeme dvojí dotazníkové šetření. První se uskuteční bezprostředně po lekci a bude sledovat, jaký dojem mají studenti z právě proběhlé lekce (zde budeme zkoumat funkci písně jako prvku sloužícího k utváření příjemné atmosféry ve třídě a navození dobrého pocitu z poznávání českých reálií a kultury). Druhé se bude konat následující lekci a bude zkoumat, co si studenti z předešlé lekce zapamatovali a jak tomu napomohla aktivita s písní.
3. Na základě zjištěných poznatků a s ohledem na Společný evropský referenční rámec vytvoříme návrh výukových materiálů vhodných jako doplňkový materiál při výuce češtiny pro cizince (dle zadaných kritérií vybereme vhodné písně a k nim vytvoříme odpovídající úlohy s metodickými pokyny). Materiály mohou posloužit lektorům k přímému využití ve výuce či jako inspirace při tvorbě materiálů vlastních. Nabízí se také možnost dále pokračovat v tvorbě materiálů, a vytvořit tak ucelený soubor textů s úlohami a metodickými pokyny, který by byl členěný jak tematicky, tak dle úrovní. Lektoři by měli možnost zařazovat písně do výuky pravidelně, anebo jen výběrově dle právě probíraného tématu.
Seznam odborné literatury
DOBIÁŠ, D.: Písně ve výuce češtiny jako cizího jazyka, in Krajiny češtiny 1, Praha, 2010.
MURPHEY, T.: Song and Music in Language learning: An analyis of pop song lyrics and the use of song and music in teaching English to speakers of other languages. Neuchâtel: Université de Neuchâtel, Faculté des Lettres, 1989.
MURPHEY, T.: Music & Song. Oxford: Oxford University Press, 1992.
ŠIMANOVSKÝ, Z.: Hry s hudbou a techniky muzikoterapie ve výchově, sociální práci a klinické praxi. Praha: Portál, 2007.
WAGNER, D. - ZIEGLER, P.: Mit Liedern lernen. München 1982.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK